سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

تمام نکاتی که برای صاف کردن مو باید بدانید | آموزش صافی مو در 3 مرحله


سایت ناگهان

چگونه موهای خود را صاف کنیم؟ 
 

موهای فِر و مواج جالب و هیجان انگیز است، اما همواره مرتب نگه داشتن آنها بسیار مشکل است. بنابراین در صورت تمایل به تغییر ظاهرتان، موهای خود را صاف کنید! بسیاری از افراد نسبت به صاف کردن موهای خود به علت ترس از ایجاد آسیب بی میل هستند، اما با وسایل، محصولات و تکنیک های مناسب، می توانید بدون وارد کردن آسیب، موهای خود را صاف کنید. برای صاف کردن کامل موهای خود، استفاده از اُتوهای صاف کننده مو یا سِشوار، سایت ناگهان به شما پیشنهاد می کند فقط گام های زیر را پی بگیرید! 

 

 اُتوهای صاف کننده 


1   موهای خود را شسته و با استفاده از باد سرد سِشوار، خشک کنید. صاف کردن مو، بر موهای تازه شسته شده بهترین اثر را دارد. هنگام شستن موها، شامپو و نرم کننده مناسب با نوع موی خود را انتخاب کنید. برای موهای ضخیم و مجعد، از شامپو و نرم کننده صاف کننده استفاده کنید. برای موهای صاف و بی حالت از محصولات حجم دهنده استفاده کنید. پس از شستن موها، آن ها را سریعاً با حوله خشک کرده،‌بنابراین هنگام صاف کردن آنها با اُتو، کار کمتری خواهید داشت. 

ابتدا ریشه موهای خود را با سِشوار خشک کرده، سپس ساقه موها را خشک کنید. 

برای افزودن به حجم موها، هنگام خشک کردن سر خود را به پایین کاملاً خم کنید. 

از یک برس دندانه درشت برای باز کردن گره ها و محکم گرفتن موها حین خشک کردن، استفاده کنید. 


2   از یک اِسپری محافظ در باربر حرارت استفاده کنید. صرف هزینه برای یک اِسپری محافظت کننده در برابر حرارت و استفاده از آن هر بار هنگام صاف کردن موها بهترین کار ممکن برای موهایتان بوده، و این کار را باید قبل از صاف کردن موها انجام داد. اِسپری محافظ مو در مقابل حرارت رطوبت را درون مو نگه داشته و مانع خشک و مجعد شدن موها می شود. قوطی را حدود 15 سانتی متر دورتر از موها نگه داشته و اِسپری محافظ را بر همه قسمت های مو بمالید. 

اِسپری را روی ریشه موها نزنید؛ چرا که می تواند باعث حبس چربی در ریشه موها شود. 

اِسپری های محافظ مو در برابر گرما را در اغلب داروخانه ها و آرایشگاه ها می توان یافت. احتمال خرید یک مارک بهتر دارای محافظت بیشتر، بهتر و ارزشمندتر خواهد بود. برای پیشنهادات، از آرایشگر خود مشورت بگیرید. 


3   موهای خود را به دو دسته تقسیم کنید. تقسیم کردن موها به دو قسمت شما را از صاف شدن همه موها به طور کامل و بدون جا افتادن دسته ای مو، مطمئن می کند. آسان ترین راه برای دسته کردن موها، تقسیم آنها به سه لایه است. 

لایه اول را با گرفتن قسمت جلوی موها و عقب بردن آن ها با استفاده از انگشت شست، ایجاد کنید. این لایه را با پیچاندن آن و محکم کردن آن با استفاده از یک گیره با کلیپس، جدا کنید. 

لایه دوم را با جدا کردن موهای باقی مانده بالای گوش و محکم کردن آن ها با استفاده از یک گیره یا کلیپس، جدا کنید. 

 لایه سوم شامل همه موهای باقی مانده و در واقع موهای پشت سر و بالای گردن است. 

در صورت داشتن موهایی بسیار ضخیم، می توانید موهای خود را به قسمت های بیشتری تقسیم کنید. در صورت داشتن موهایی بسیار نازک یا کم پشت، احتمالاً اصلاً به دسته بندی کردن موها نیازی نداشته، یا تقسیم آن ها به دو دسته کافی خواهد بود. 


4   اُتوی صاف کن موی خود را با درجه مناسب با موهایتان، تنظیم کنید. اغلب اُتوهای مو با کیفیت، به شما اجازه انتخاب درجه حرارت اُتو را می دهند. استفاده از حرارت مناسب برای موهایتان شما را از دست یابی به بهترین نتیجه مطمئن کرده و از وارد شدن آسیب غیر ضروری به مو جلوگیری می کند. درجه حرارت انتخابی بستگی به نوع موهای شما دارد: 

برای موهای نازک یا آسیب دیده باید از دمایی بین 150 تا 93 درجه سانتی گراد (300 تا 200 درجه فارِنهایت) استفاده شود. 

موهایی با ضخامت متوسط و در شرایط خوب باید از دمایی بین 177 تا 149درجه سانتی گراد (350 تا 300 درجه فارِنهایت) استفاده کنند. 

موهای خیلی ضخیم یا خشن و مجعد باید از دمایی بین 205 تا 177 درجه سانتی گراد (400 تا 350درجه فارِنهایت) استفاده کنند. 


5   از تکنیک مناسب استفاده کنید. صاف کردن موها با استفاده از اُتوی مو شامل هیچ مرحله پیچیده ای نبوده، اما نکات مفیدی برای دست یابی به بهترین نتیجه، وجود دارد: 

دسته مویی با اندازه مناسب بردارید. برای بهترین نتیجه، موهای خود را در دسته هایی با عرض 5 تا 2.5 سانتی متری (2 تا 1 اینچی) و به ضخامتی کمتر از 2.5 سانتی متر (0.5 اینچ) صاف کنید. در صورت استفاده از دسته ای به مراتب بزرگتر از مقدار گفته شده، موهای شما کاملاً صاف نمی شوند. اما در صورت استفاده از دسته هایی کوچکتر، این کار چندان به طول نمی انجامد. 

موها را محکم بگیرید. از یک دست خود برای گرفتن دسته مو همزمان با اُتو کشیدن استفاده کنید. اتو را در طول موها حرکت دهید. در صورت صاف نشدن مو به اندازه کافی با مرتبه اول، نگران نباشید، فقط اُتوی مو را یکبار دیگر در طول مو حرکت دهید. 

صاف کردن را از حدود 2 سانتی متر پایین تر از ریشه شروع کنید. این کار قدری حجم به موهای شما داده و موها به کف سر شما نمی چسبند. 

از حرکات مرتب، و نه حرکات نامنظم، استفاده کنید. سعی کنید اُتوی مو را در یک حرکت نرم و روان روی موها بکشید. در صورت حرکت دادن نامنظم اُتو، پس از پایان در موهای خود خطوط اُفقی خواهید داشت. 


6   در صورت بخار کردن موها، یا شنیدن صدای جِلِز و وِلِز، کار را متوقف کنید. در صورت رخداد چنین چیزی، موهای شما کاملاً خشک نیستند. کار را متوقف کرده، اُتوی مو را خاموش کرده، و از یک سِشوار برای خشک کردن کامل موها قبل از ادامه صاف کردن، استفاده کنید. استفاده از اُتوی مو روی موهای مرطوب، موهای شما را به وضعیت بدی در خواهد آورد، بنابراین هر زمان ممکن ازا ین کار پرهیز کنید. 

7   لایه بعدی مو را صاف کنید. به محض صاف کردن لایه پایینی مو، لایه بعدی را باز کرده و با استفاده از همان تکنیک، آن را صاف کنید. قسمت بالایی موها باید آخرین قسمتی باشد که صاف می شود. 

8   کار خود را در آینه امتحان کرده و مطمئن شوید هیچ قسمتی از قلم نیفتاده باشد. صاف کردن دوباره یک یا دو دسته موی جا افتاده، کار ساده ایست. کنترل کردن پشت موها را فراموش نکنید. در صورت مشاهده هر موج یا پیچ، روی آن قسمت را یکبار دیگر اُتو بکشید. 

می توانید پشت موهای خود را با پشت کردن به یک آینه و در دست گرفتن آینه دیگری، کنترل کنید. شما باید بازتاب موهای خود را در آینه کوچک موجود در دستتان، مشاهده کنید. 

9   موهای خود را مدل دهید. شاید نیاز به گرفتن اُتو به وضعیتی خاص باشد تا از صورت شما دور مانده، یا مدهایتان را مدل خاصی ببخشد. اُتو را به آرامی در انتهای هر دسته مو چرخانده تا در انتهای موها، حالت ایجاد کند. 

این مرحله اهمیت زیادی دارد. صاف کردن مو را قبل از استفاده از هر محصول مدل دهنده انجام دهید. برخی از محصولات مدل دهنده (مانند اِسپری مو، تافت) قابل اشتعال بوده و با حرارت اُتوی مو، می تواند مشتعل شود. 

10   از یک محصول تمام کننده استفاده کنید. می توانید از یک سرم با پایه سیلیکون برای براق کردن موها، یا یک اِسپری برای حفظ حالت موها استفاده کنید. فقط از موس یا سایر محصولات با پایه آب استفاده نکنید؛ استفاده از این محصولات موهای شما را مرطوب کرده و آنها را موجدار می کند. 

 

سِشوار 


1   موهای خود را بشویید. شاید این مرحله بدیهی به نظر برسد، اما باید قبل از استفاده از سِشوار، موها را شست. از یک شامپو و نرم کننده صاف کننده برای موهای ضخیم، مجعد یا فر، یا از یک شامپوی حجم دهنده برای موهای بی حالت و صاف استفاده کنید. 

نرم کننده را تنها از وسط ساقه مو تا انتهای موها بمالید. درصورت مالیدن آن بر روی ریشه ها، موهای شما بی حالت و چرب به نظر خواهند رسید. 

از یک شانه دندانه درشت برای باز کردن گره ها همزمان با نرم کننده، استفاده کنید. نرم کننده این کار را بسیار آسانتر کرده و شکستگی موها را به حداقل می رساند. 


2   موهای خود را با استفاده از حوله، خشک کنید. به محض خروج از حمام، موهای خود را در یک حوله جاذب آب پیچیده و به مدت یک تا دو دقیقه به همان حال رها کنید. سپس موهای خود را باز کرده و با استفاده از حوله به آرامی نم موها را گرفته تا رطوبت اضافه موها گرفته شود. 

موهای خود را با حوله نمالید؛ چرا که این کار باعث شکسته شدن موهای شما می شود. 

به خاطر داشته باشید که شما نمی خواهید موهای خود را با حوله خشک کنید، موهای شما باید همچنان پس از پایان کار، مرطوب باشند. 


3   هر گِره موجود در موها را شانه کنید. از یک شانه دندانه درشت برای شانه کردن موهای خود استفاده کنید. حتماً این کار را به آرامی انجام دهید. موهای مرطوب بسیار شکننده هستند. به خاطر داشته باشید که شانه زدن را از پایین به بالا، و نه از بالا به پایین، انجام دهید. این کار باعث شکستگی کمتر موها خواهد شد. 

باز کردن فرق بر موهای مرطوب، پس از خشک شدن به آن حالتی طبیعی تر می دهد. 

در صورت بسیار گره دار بودن موهایتان، از یک اِسپری نرم کننده، یا یک نرم کننده بدون نیاز به آبکشی استفاده کنید. 


4   قدری از یک محصول استفاده کنید. مقدار کمی سرم یا کرم صاف کننده مو به وسط ساقه تا انتهای موها زده و موها را ماساژ دهید. این کار موهای شما را پس از پایان کار، نرم تر و براق تر خواهد کرد. 

در صورت پیدا کردن یک محصول صاف کننده دارای ماده محافظ در برابر گرما، حتماً از آن استفاده کنید. 

مجدداً از این محصولات بر ریشه ها استفاده نکرده؛ چرا که موها را به پایین می اندازد و آن ها را بی حالت می کند. 


5   از یک سِشوار خوب استفاده کنید. هنگام صاف کردن موها با استفاده از سِشوار، استفاده از یک سیشوار خوب، ضروریست. هر چه قدرت و گرمای سِشوار بیشتر، صاف کردن موها راحت تر و سریع تر. در صورت نیاز به خرید یک سِشوار جدید، باید موارد متعددی را در نظر بگیرید: 

وات. وات یک سشوار نشانه قدرت جریان هوای سشوار است. هر چه وات بیشتر، بهتر. بیشتر سِشوارهای آرایشگاهی دارای وات 1800 هستند، گرچه 2000 وات برای موهای بسیار ضخیم یا فر، بهتر است. 

کنترل حرارت و سرعت. داشتن یک سِشوار با سرعت و حرارت قابل تنظیم یک مزیت ویژه است؛ چرا که شما از حالت های مختلف برای گرفتن مدل های مختلف استفاده خواهید کرد. به عنوان مثال، از باد سرد می توانید در مرحله آخر برای ثابت کردن حالت موها استفاده کنید. این کار به موها درخشندگی می دهد. 

وزن. هیچکس خواهان یک سشوار سنگین و خستگی دست پس از استفاده از سِشوار نیست. به دنبال سشواری با وزن کمتر از یک کیلوگرم باشید. وزن سِشوار باید روی جعبه نوشته شده باشد. 

متعلقات. در صورت استفاده از سِشوار برای صاف کردن موها، حتماً به یک سر لوله نیاز دارید که جریان هوا را متمرکز کرده و مانع وز کردن موها شود. وجود این سر لوله را در متعلقات سِشوار کنترل کرده یا آن را در صورت امکان جداگانه خریداری کنید. 


6   موهای خود را کاملاً خشک کنید. سِشوار را (ترجیحاً با درجه و حرارت زیاد) روشن کرده و موهای خود را کاملا ًخشک کنید. بر خشک کردن ریشه ها تمرکز کرده، و با استفاده از انگشتان موها را آرام آرام بلند کنید. هنوز زمان استفاده از بُرِس فرا نرسیده است. 

حتماً سر سِشوار را رو به پایین بگیرید. سِشوار باید باد را از تاج سر به پایین بدمد، نه به بالا. 

باید موهای خود را تا حدود 60٪ تا 80٪ خشک کنید، اما نه بیشتر. 


7   موهای خود را به دو دسته تقسیم کنید. تقسیم کردن موها قبل از پایان کار سِشوار کردن، فکر خوبیست؛ چرا که بر صاف کردن یک دسته مو در یک زمان تمرکز می کند. موهای خود را به سه دسته نقسیم کنید یکی در قسمت تاج سر، یکی در قسمت میانی سر، و سوم در بالای گردن. از کلیپس یا گیره برای محکم کردن دو لایه بالا و دور نگه داشتن موقتی آنها، استفاده کنید. 

در صورت داشتن چتری، ابتدا آنها را خشک کرده، و سپس به سراغ لایه پایینی بروید. این مساله به این خاطر است که چتری ها سریع خشک شده و صاف کردن آن ها پس از خشک شدن، مشکل می شود. 


8   از نوع مناسب بُرِس، استفاده کنید. نوع بُرِس مورد استفاده هنگام سِشوار کشیدن موها بر شکل موهایتان تأثیر خواهد گذاشت. در صورت تمایل به حجم دادن موها هنگام سِشوار کشیدن، یا دادن قدری فر به انتهای موها، از یک بُرِس گرد بزرگ استفاده کنید. در صورت تمایل به داشتن موهایی صاف، یک بُرِس پهن، بهترین انتخاب است. 

9   از بهترین تکنیک برای سِشوار کردن موهای خود استفاده کنید. یک دسته مو با عرض نسبی 10 تا 5 سانتی متر برداشته و آن را با بُرِس نگه دارید. نگه داشتن مو هنگام خشک کردن مهم ترین تکنیک در رسیدن به موهایی صاف است. 

همچنین حتماً باید جریان هوا را رو به پایین بگیرید سر لوله سشوار باید به سمت پایین دسته مویی باشد که در حال خشک کردن آن هستید. این کار مو را پایین نگه داشته، منجر به داشتن موهایی نرم تر و براق تر می شود. 

به محض خشک کردن کامل یک دسته مو، کار را با دمیدن هوای خنک برای درخشندگی و ثابت ماندن حالت مو، به پایان برسانید. 


10   دسته بعدی مو را پایین بیاورید. پس از خشک کردن کامل لایه پایینی موها، کلیپس یا گیره را از لایه بالایی باز کنید. این لایه را نیز با استفاده از همان تکنیک قبلی، خشک کنید. پس از خشک کردن کامل لایه وسط، لایه سوم و پایانی را نیز باز کرده و خشک کنید. 

پس از خشک کردن همه موها، باید ظاهری صاف و براق داشته باشید. در صورت موجدار بودن موها، احتمالاً باید موها را قدری بیشتر خشک کرده، و با استفاده از بُرِس موها را کشیده تا صاف شوند. 

در صورت نتیجه بخش نبودن این کار، از یک اُتوی مو برای صاف کردن قسمت های سِمِج استفاده کنید. 


11   کمی محصول تمام کننده کار بزنید. برای حفظ مدل و کنترل و درخشندگی بیشتر به موها، به اندازه یک نخود از یک محصول تمام کننده کار به انتها و وسط ساقه موها بزنید. یک سرم یا اِسپری براق کننده نیز هر دو کار را انجام خواهد داد. در صورت نگرانی از بی حالت شدن و از دست دادن حالت موها، با کمی تافت حالت موها را حفظ کنید. اِسپری را حدود 15 سانتی متر از موها دور نگه داشته و اِسپری کنید. این کار حتماً موهای شما را در طول روز (یا شب!) صاف نگه خواهد داشت. 

 

 حفظ صافی موها 


1   به موها آب اِسپری نکرده و موس نزنید. آب باعث فِر و مجعد شدن سریع موها می شود. در صورت زندگی در یک منطقه مرطوب، حتماً از اِسپری مو استفاده کنید. موهای شما به علت رطوبت موجود در هوا، فِر می شود. 

2   یک چتر در دسترس داشته باشید. باران باعث بی ثمر شدن همه کار شما و فِر شدن موهایتان می شود. همچنین در تابستان یک هِدبند همراه داشته باشید که عرق را از چتری هایتان دور نگه دارد. در صورت دویدن یا پیاده روی کردن، موهای خود را دُم اسبی ببندید. 

3   برای افزودن فِر یا حالت، از یک بابلیس استفاده کنید. حتی در صورت علاقه به موهای صاف، می توانید از یک بابلیس برای حالت دادن به انتهای موها، یا دور کردن قسمت جلوی موها از صورت، استفاده کنید. 

4   بدانید که شستن موها، مجدداً آنها را به حالت قبل برمی گرداند. هرچند جای نگرانی نیست، تنها کاری که باید انجام دهید تکرار همه مراحل صاف کردن است! فقط موهای خود را زیاد صاف نکنید. تکرار زیاد این کار باعث خشک شدن و وارد شدن آسیب به موهای شما می شود. سعی کنید موی صاف را برای مناسبت های خاص نگه دارید! 

 

نکات 

از یک شانه دندانه درشت استفاده کرده و هنگام شانه کردن، وسیله صاف کننده را بعد از شانه روی موها بکشید. این شیوه اثری فوق العاده دارد؛ چرا که هر دسته مو بهتر صاف می شود. 

هنگام استفاده از اُتوی مو، از یک محافظ گرما استفاده کنید. این محافظ نباید بسیار گران باشد. می توانید از یک مدل فروشگاهی ارزان قیمت استفاده کنید. 

در صورت بارش باران یا مرطوب بودن هوا، سعی کنید مدتی طولانی در فضای بیرون باقی نمانید؛ رطوبت موجود در هوا باعث فر شدن موهایتان خواهد شد. 

نوع دیگر صاف کردن مو بدون وارد شدن آسیب، صاف کننده های یونی هستند. به جای استفاده از دو صفحه خیلی گرم، این وسیله مانند سِشوار عمل کرده، آسیب و فِر کمتری ایجاد می کند. 

هنگام سِشوار کشیدن موها، حتماً سر سِشوار را رو به پایین بگیرید (در جهت موها، نه خلاف جهت آن ها). این کار باعث درخشندگی موها می شود. همچنین در صورت تمایل، از اِسپری محافط موها در برابر حرارت قبل از سِشوار کردن، استفاده کنید. 

هنگام صاف کردن چتری ها، حتماً آن ها را در وسط صاف کنید. این کار باعث پخش شدن یکنواخت گرما شده، و چتری ها را یک شکل می کند. 

قبل از صاف کردن موها از هیچ گونه روغنی استفاده نکنید؛ این کار باعث سرخ شدن موهایتان می شود. فقط تصور کنید که برای یک خِلال سیب زمینی در روغن داغ، چه اتفاقی می افتد. 

در صورت داشتن تنظیم باد سرد در سِشوارتان، پس از خشک کردن کامل موها از این حالت استفاده کنید. این کار باعث درخشندگی بیشتر موها می شود و دارای همان تأثیر آب سرد بر موهاست. 

موها را به چند دسته تقسیم کنید. در صورت داشتن تار موهایی ضخیم، دسته های واقعا کوچکی انتخاب کنید، اما در صورت داشتن تار موهایی نازک دسته هایی بزرگتر بردارید. 

 

هشدارها 

هرگز موهای خیس یا مرطوب خود را صاف نکنید؛ چرا که این کار باعث وارد شدن آسیب بسیار زیادی به موها می شود. 

هرگز از اِسپری مو استفاده نکنید، مگر آنکه بخواهید همان شب حمام کنید. باقی ماندن اِسپری مو بر موها در طول شب به موها آسیب می زند. 

هرگز از مقدار زیادی سرم یا یک محصول دیگر استفاده نکنید؛ موهای شما کم پشت و چرب به نظر خواهند رسید. 

همواره پس از هر بار استفاده، سِشوار را خاموش کرده و از برق بکشید. 

از سِشوار بیش از 4 تا 2 بار در هفته استفاده نکنید. صاف کردن دائم به موها آسیب می زند، هر چقدر هم که از اِسپری محافظ مو استفاده کنید. از حالت طبیعی موی خود استفاده کرده یا به موها مدل دهید. 

موهای مرطوب خود را شانه نکنید. این کار باعث کشیده و شکسته شدن مو می شود. در عوض، همواره از یک شانه دندانه درشت استفاده کنید. 

یک دسته مو را به دفعات زیاد صاف نکنید؛ این کار غیر ضروری بوده و به موهای شما آسیب می زند. 

خودتان را نسوزانید! 

 

وسایل مورد نیاز 

شانه دندانه درشت 

 سِشوار (ترجیحا یک سرلوله/پخش کننده) 

اِسپری مو 

صاف کننده مو 

اِسپری محافظ حرارت 

شامپو و نرم کننده 

بُرِس مو 

اِسپری مو یا تافت (انتخابی)

سایت ناگهان
صاف کردن موموآموزش

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع مد و زیبایی :
  داغ ترین ها  ببین و بخند