سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

طرح اجرای ارشا اقدسی در مسابقه لباهنگ دزدی بود!


سایت ناگهان

آرش آشاداد، نویسنده و کارگردان تئاتر می‌گوید که ارشا اقدسی طرح او را در مسابقه لباهنگ برنامه خندوانه اجرا کرده است.


به گزارش سایت ناگهان ، آرش آشاداد، نویسنده و کارگردان تئاتر با اشاره برنامه ارشا اقدسی در مسابقه لباهنگ گفت: بهمن سال 93 طرحی در ذهن ما بچه‌های گروه «آن» شاگردهای بهرام بیضایی شکل گرفت و بر اساس آن شش ایده را نوشتیم که برای اولین بار در تاریخ تئاتر یکی از آن‌ها آتش زدن بازیگر  بود.


وی با بیان اینکه در رابطه با ایده با چند نفر صحبت کردیم ادامه داد: با آرش آقابیگ که در حوزه جلوه‌های ویژه به‌خصوص در سینما بسیار حرفه‌ای هستند صحبت کردیم و به توافق رسیدیم و گفتند فقط متریال را باید آماده کنند تا کار را شروع کنیم. قرار بر این شد بیشتر از ده ثانیه آتش سوزی ادامه نداشته باشد، چون به ریه بازیگر آسیب می‌زد.

 

ارشا اقدسی


 وی با اشاره به اینکه بازیگر نقشی که سوزانده می‌شد من بودم و قرار بود این کار در تالار وحدت برگزار شود ادامه داد: اما برای دیالوگ‌نویسی این نمایشنامه هفته ها وقت گذاشتیم چون می‌خواستیم طرحمان منطق اجرایی داشته باشد؛ چون در صحنه سوزانده شدن کاراکتر باید منطق تاریخی فلسفی داشته باشد و بنابراین تمام تلاشمان را کردیم متن بی معنا نباشد. و المان آخر آن هم سوزانده شدن دستفروش تونسی بود که خودش را آتش می‌زد.


آشاداد با اشاره به اینکه من همه ماجرا را برای هر کسی که می‌دیدیم تعریف می‌کردم چون مطمئن بودم هیچ بازیگری حاضر نمی‌شد، سوزانده شودافزود: تا اینکه یک روز شنیدم این صحنه در برنامه خندوانه اتفاق افتاده است. وقتی پیگیری کردم متوجه شدم ارشا اقدسی که از بدلكاران گروه ١٣ هست و دوست مشترک هم زیاد داریم، این طرح را اجرا کرده است و در کمال تعجب با خبر شدم که طرح متن را می‌خواهد در گینس ثبت کند. به همین خاطر اجرایی را که قرار بود ماه آینده به روی صحنه برود، کنسل کردم.


او با بیان این که می‌توانسته کل نمایش را بعد از اجرا در گینس ثبت کنم اظهار داشت: چون تا کنون چنین نمایشی به روی صحنه نرفته است که بازیگران آن 20 دقیقه سر و ته از سقف آویزان باشند و يكي از بازيگران را در اجرا به دار بكشند و ... بنابراین کل این نمایش می‌توانست در گینس ثبت شود كه من براي ثبت كردن اين كارها را نكردم و فقط به خاطر نمايش اين ٢ سال تلاش كردم. من می دانم اگر بخواهم شکایتی هم داشته باشم در نهایت آن‌ها هستند که موفق می‌شوند، قطعا خندوانه و رامبد جوان از من قدرتمندتر هستند.


این نویسنده و کارگردان تئاتر به اتفاقات دیگری هم که در این زمینه رخ‌داده اشاره کرد و گفت: نمونه‌ دیگر اتفاقی بود که برای ثنا نعمتی افتاد او نمايشی را اجرا کرد و جایزه جشنواره تئاتر فجر را گرفت، اما از همان موقع دیگر کار نکرد. چون طرحش را برای کسی تعریف کرده بود و او به راحتی آن طرح را دزدید و نمایش  را روی صحنه برد. ولي من زير بار اين حرف ها نمي روم، به قول استاد بهرام بیضایی از بي دانشان باكي نيست كه خود چاره خويشند.

 

سایت ناگهان
ارشا اقدسیآرش آشادادلباهنگخندوانهکارگردانتئاتربهرام بیضاییآرش آقابیگثنا نعمتی

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع حاشیه هنری :
  داغ ترین ها  ببین و بخند