سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

هر چیزی که باید درباره ترک و خشکی لب بدانید | علت و درمان خانگی


سایت ناگهان

لب های ترک خورده، خشک و دردناک در آب و هوای خشک و سرد، معمول است. همان گونه که پوست نیاز به مراقبت خاص دارد لب ها نیز باید به طور مرتب چرب شود. خشکی لب ها می تواند به علت کمبود ویتامین های B، AوC باشد. باید توجه داشته باشید کمبود ویتامین B6 یا پیریدوکسین بیشتر از دیگر ویتامین ها سبب التهاب زبان و التهاب دهان و ترک خوردگی لب‌ها می‌شود. مصرف ویتامین‌ها باعث تحریک کلاژن سازی می‌شود و لایه صافی شاخی پوست را نرم‌تر می‌کند. ویتامین B6 یا پیریدوکسین را می‌توان از طریق غذا بدست آورد. این ویتامین در زرده تخم مرغ، پوست و برنج وجود دارد.

فراموش نکنید ترک لب به مدت طولانی، احتمالاً نشانه یک بیماری جدی بوده اما درمان آن با استفاده از روش های خانگی به راحتی امکان پذیر است. سایت ناگهان به شما پیشنهاد می کند مراحل زیر را برای نرم و لطیف کردن مجدد لب هایتان بخوانید. 

 

درمان لب های ترک خورده با استفاده از درمان های خانگی 

 

1   مایعات زیادی بنوشید. نوشیدن 10-8 لیوان آب در روز، ایده آل است. کم آب شدن بدن در اکثر موارد ابتدا بر لب ها تأثیر می گذارد. آب بنوشید، هر چه بیشتر، بهتر! 

2   با زبان، لب های خود را خیس نکرده و پوست لب های خود را نکنید. بر لب های خشک و پوسته پوسته شده، در مقابل هوس خیس کردن دائم لب ها یا کندن پوست لب ها، مقاومت کنید. این دو عادت معمول فقط شرایط را بدتر می کنند. خیس کردن لب ها شاید موقتاً ایجاد راحتی کند اما با بخار شدن بزاق بر لب ها، آنها خشک تر می شوند. کندن پوست لب ها نیز منجر به خونریزی، عفونت یا خراش و زخم شود.

در صورت احساس ترغیب زیاد به خیس کردن یا کندن پوست لب ها، فوراً یک ضماد بر لب ها بمالید. 

پس از نوشیدن چیزی یا آب کشیدن دهان، مجدداً بر لب ها ضماد بمالید. 

3   لب های خود را لایه برداری کنید. قبل از مالیدن هر گونه ضماد، با استفاده از روش لایه برداری، سلول های مرده پوست را بردارید. این کار پوست تازه را بیرون آورده و به بهبود لب ها کمک می کند. لب های خود را محکم نمالید، این کار مشکل را حادتر و بدتر می کند. آنها را به آرامی ماساژ دهید. می توانید از همان مواد مورد استفاده برای لایه برداری سایر نقاط بدن، استفاده کنید. از یکی از روش های زیر استفاده کنید:‌

از اسکراب نمک یا شکر استفاده کنید. اسکراب را بر لب ها گذاشته و به آرامی با حرکات دایره ای ماساژ داده و سلول های مرده را بردارید (همچنین می توانید با استفاده از شکر اضافه شده به قدری روغن زیتون، از آن استفاده کنید). لب های شما باید احساس نرمی و تازگی کنند. 

از مسواک برای لایه برداری استفاده کنید. بهترین مسواک برای استفاده، مسواک خودتان است! از هر مسواک کوچک با برس نرم دیگری می توانید استفاده کنید. برای از بین بردن سلول های مرده، آن را در حرکات دایره ای بر لب بکشید. 

از یک لایه بردار با پایه صابون استفاده نکنید. استفاده از یک اسکراب صورت با دانه و سایر لایه بردارهای با پایه صابونی، لب های شما را خشک تر می کند. 

4   یک ضماد بمالید. مراقب ضمادها یا مرهم های بدون نسخه باشید (مثلا چپ استیک ها). بسیاری از آنها دارای موادی (مانند کافور یا ژله نفتی) هستند که موقتاً احساس خوبی به لب ها داده اما در واقع، لب ها را خشکتر کرده و شما را مجبور به استفاده دوباره و دوباره می کنند.

به دنبال ضمادی دارای موم زنبور عسل، کره درخت قلم، کره نارگیل، روغن بادام یا سایر مرطوب کننده های طبیعی و نه چیزی بیشتر باشید. هرگز ضماد لبی با یک لیست بلند بالا از مواد اولیه که حتی برای شما قابل خواندن هم نیستند را انتخاب نکنید. 

از رژ برای مرطوب کردن لب ها استفاده نکنید. رژ می تواند لب ها را خشک کند. شما به یک ضماد در زیر آن نیاز دارید. 

5   روغن بمالید. برای یک درمان بسیار مرطوب کننده، کمی روغن بر لب های خود بمالید. این کار، لب های شما را نرم و مرطوب کرده و همچنین آنها را از آسیب بیشتر محافظت می کند. از مرطوب کننده های طبیعی ساخته شده از روغن های خشکبار و کره های دانه های روغنی استفاده کنید. چند مثال از این روغن ها:

روغن نارگیل 

روغن بادام 

روغن جوجوبا 

روغن زیتون 

کره قلم یا کاکائو 

روغن کاسبرگ رز 

6   در صورت دردناک بودن لب ها، لب های خود را تسکین دهید. در صورت داشتن ترک زیاد بر لب ها و احساس درد هنگام لبخند زدن، آنها را با استفاده از یک درمان خانگی تسکین دهید. در زیر چند پیشنهاد آورده شده است:

یک برش خیار را به مدت 10 دقیقه بر لب ها بمالید. 

کمی ژل وسط آلوئه ورا را بر لب ها بمالید. 

مالیدن قدری عسل بر لب ها، آنها را مرطوب و نرم می کند. 

7   از استفاده زیاد از محصولات پوستی تجاری اجتناب کنید. این مواد حاوی ضمادهای لب با مقدار زیادی طعم دهنده هستند. این مواد می توانند پوست شما را خشک کنند. 

8   از خمیر دندان بدون فلوراید استفاده کنید. برخی افراد به فلوراید حساسیت دارند. استفاده از فلوراید در این افراد باعث خشکی لب ها و ایجاد خارش در دهان می شود. خمیر دندان خود را تغییر داده و ببینید آیا تغییری حس می کنید. 

9   در منزل یا محل کار از یک دستگاه بخور استفاده کنید. دمای گرم محیط های بسته در زمستان باعث خشکی هوا می شود. استفاده از یک دستگاه بخور هوا و در نتیجه لب های شما را مرطوب میکند. 

 

 درمان علل نهفته ترک های لب 

 

 
1   رژیم غذایی خود را تحت نظر بگیرید. با استفاده از مکمل های غذایی یا مواد غذایی بهتر، مقدار دریافتی ویتامین های خود را افزایش دهید.

از خوردن غذاهای شور خودداری کنید. مصرف این غذاها، رغبت خیس کردن لب ها را افزایش می دهد. 

2   در خواب یا بیداری، با دهان نفس نکشید. در صورت بیدار شدن با لب های خشک و ترک خورده، احتمالاً در حین خواب دهان شما باز بوده است. جریان هوا به درون و بیرون دهان در طول شب، لب های شما را خشک می کند. ببینید آیا تغییر عادات خواب به شما کمکی می کند.

لب های خشک و ترک خورده همچنین می تواند به علت نفس کشیدن از دهان به خاطر پر بودن بینی نیز باشد. مجرای بینی خود را تمیز کرده و تا حد امکان از بینی نفس بکشید. 

استفاده از یک محافظ دهان یا وسیله باز نگهدارنده دهان نیز می تواند علت خشکی لب ها باشد. 

در صورت امکان اجتناب از خوابیدن با لب های باز، قبل از خواب از یک ضماد خوب استفاده کنید. 

3   لب های خود را از خشک شدن محافظت کنید. محافظت نکردن از لب ها در باد شدید، احتمالاً منجر به خشکی لب ها خواهد شد. گذراندن زمان در یک محل بسیار خشک می تواند باعث خشک و ترک خوردن لب ها شود. در صورت نداشتن محیطی مناسب، باید بیشتر مراقب بوده و از لب های خود محافظت کنید. 

4   آسیب ناشی از نور خورشید را درمان کنید. لب ها نیز سایر قسمت های بدن از قرارگیری در معرض نور خورشید آسیب می بیند. لب ها در معرض نور خورشید آفتاب سوخته شده و آسیب می بینند. بر لب های آفتاب سوخته، جهت درمان سریع تر، آلوئه ورا بمالید. از یک ضماد لب با خاصین ضدآفتاب حداقل 15 استفاده کنید. 

5   ببینید سیگار کشیدن یا جویدن علت مشکل است. هر چیزی با تماس دائم می تواند بر شرایط لب ها تأثیرگذار باشد. مواد شیمیایی موجود در سیگار،‌ آدامس و میان وعده های فرآوری شده باعث خشک شدن و ترک خوردن لب ها می شوند. 

6   ببینید علت این موضوع کمبود ویتامین نباشد. برای سلامت لب ها و پوست، برخی ویتامین ها ضروری هستند. ویتامین های آ، ب، ث، ب2 و ای از این دسته هستند. برای جلوگیری از ترک خوردن لب ها، مقدار زیادی از این ویتامین ها مصرف کنید. 

7   ببینید آیا به یک ماده اولیه حساسیت دارید. بسیاری از لب های خشک و ترک خورده، نتیجه واکنش منفی به مواد موجود در لوازم آرایش و محصولات مراقبت پوستی است. استفاده بیش از اندازه از برخی محصولات باعث شدت شرایط و خشکی بیشتر لب ها می شود.

از یک خمیردندان بدون سدیم لوریل سولفات استفاده کنید. سدیم لوریل سولفات ماده کف کننده موجود در اغلب خمیردندان ها است. این ماده همچنین زخم های دهانی ایجاد کرده یا لب های ترک خورده را زخم کند. 

8   بررسی کرده و ببینید خشکی لب، عوارض داروهای شماست. عوارض جانبی داروهای خاصی باعث خشک شدن و ترک خوردن لب ها می شود. اگر شرایط شما هم زمان با شروع یک رژیم دارویی باشد، درباره این احتمال با پزشک خود صحبت کنید. 

9   شرایط جدیدتری را نیز در نظر بگیرید. در صورتی که شرایط شما به هیچکدام از علل فوق به وجود نیامده باشد، ممکن است نشانه ای از یک شرایط جدی تر باشد. در صورت تصور به وجود آمدن ترک لب مرتبط با بیماری دیگر، با پزشک خود مشورت کنید. برخی بیماری های احتمالی عبارتند از:

دیابت. در صورت ابتلا به دیابت یا داشتن سابقه دیابت در خانواده، این بیماری ممکن است علت درد در لب شما باشد. 

بیماری کاوازاکی. یک اختلال خونی نادر که باعث خشکی مزمن لب ها می شود. 

سندروم شوگرن. یک بیماری سیستم دفاعی که مجاری تنفسی و غدد مشابه را پاره کرده و علت اصلی خشک شدن و ترک خوردن لب ها است. 

ماکروسیتوسیس. یک بیماری خونی که در آن سلول های قرمز به حد خطرناکی بزرگ می شوند. 

بیماری های مقاربتی. شامل HIV و سایر بیماری ها که می تواند علت مخفی لب های ترک خورده و درناک باشد. 

 
 

نکات 

یک لایه ضخیم تر از ضماد لب بدون طعم دهنده را بر لب ها مالیده و روی آن را سلفون بکشید. برای 5 دقیقه نگه داشته، سپس ضماد لب را شسته و یک لایه نازک از ضماد لب تازه روی لب بمالید. 

مقدار زیادی آب نوشیده و چپ استیک خود را همراه داشته باشید. مالیدن چپ استیک سه بار در روز، به نرم باقی ماندن لب ها کمک می کند. 

از یک ضماد لب مناسب استفاده کنید. 

 

هشدارها 

هنگام تشخیص هر گونه بیماری با پزشک خود مشورت کنید به خصوص اگر در مدت زمانی قابل قبول در منزل درمان نشود. در مورد لب ها، یک متخصص پوست احتمالاً شایسته ترین فرد برای هر گونه تشخیص است. 

هرگز لب های دردناک را با یک ساینده خشن مانند سوهان ناخن یا یک مسواک زبر نمالید. 

سایت ناگهان
خشکی لبلبدرمانعلتدرمان خانگی

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع مد و زیبایی :
  داغ ترین ها  ببین و بخند