سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

رنگ سال ویژه ایرانیان انتخاب شد!


سایت ناگهان

مد پرستی موضوع جدیدی نیست سالیان زیادی است که می‌بینیم ایرانیان نیز همگان با سایر نقاط جهان در پوشش خود از رنگ های سال پیروی می‌کنند، اما مدتی است که کارگروه مد و لباس در کشورمان دست به کار شده تا فارغ از موج جهانی، رنگ سال ایرانی را در کشور ترویج دهد.


به گزارش سایت ناگهــان(www.nagahan.com) معمولا انتخاب اینکه هرسال چه رنگی در جهان مد شود، فرآیند پیچیده‌‌ای دارد و اهداف متعدد فرهنگی، اقتصادی و ... بر آن دخیل است. در همین راستا در کشورمان نیز پس از برگزاری پنجمین جشنواره مد و لباس فجر در اسفند ماه گذشته کارگروه مد و لباس تصمیم گرفت تا پیش قدم شود و یک رنگ سال اختصاصی برای ایرانیان درنظر گیرد.

به همین منظور رنگ سال نزدیک‌ترین پارچه به رنگ فیروزه‌ای که رنگی ایرانی است انتخاب شد.

 

 

رنگ سال ایرانی


در این رابطه حمید قبادی دبیر کارگروه مد و لباس با اشاره به اینکه شاید یکی از مهم‌ترین اهداف انتخاب رنگ سال در کشورهای دیگر، علاوه بر جنبه‌های فرهنگی، جنبه اقتصادی باشد که افزایش مصرف و به نوعی تأکید بر نوگرایی و مدگرایی را به‌دنبال دارد. اما در کشور ما، هدف از انتخاب رنگ سال این موضوع نیست عنوان کرد: اهداف ما در موضوع رنگ سال، ایجاد نشاط، رفتارهای منطقی و پرداختن به ارزش‌ها در جامعه است. طبیعتا اهدافی که کشورهای غربی از انتخاب رنگ سال دارند، مورد نظر ما نیست.


وی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان لباس از این موضوع به‌خوبی استقبال کردند اظهار کرد: انتخاب رنگ سال را در جلسات پیش رو دنبال و ساز و کار منطقی آن را فراهم خواهیم کرد. ضمن این‌که موفقیت انتخاب رنگ سال و تعمیم آن در جامعه، ابزارهای متعددی می‌خواهد. ایده، خلاقیت و تولید محصول یک فرآیند چند وجهی است که باید آن را مورد توجه قرار دهیم.


قبادی با بیان اینکه ما این کار را محدود به کارگروه مد و لباس ندانستیم و از مشارکت کارخانه پارچه گرفته تا طراح، تولیدکننده و تشکل‌ها در این زمینه استفاده کردیم افزود: در نتیجه نیز دیدیم که همان پارچه‌ای که ما در پنجمین جشنواره مد و لباس از آن استفاده کردیم، در اوایل سال به بازار وارد شد. در حال حاضر هم رنگ ایرانی که مد نظر ما است، در بازار وجود دارد.


او گفت: رنگی که در ایران انتخاب شده، با موسسات معرفی‌کننده رنگ سال در کشورهای غربی متفاوت است. ما این روند را با توجه به موفقیت نسبی حاصله، در سال 96 نیز ادامه خواهیم داد.
وی در رابطه با نحوه انتخاب رنگ امسال  گفت: همه ملاحظات در انتخاب پارچه رعایت شد و از بین گزینه‌هایی که سعی کردیم کاملا ایرانی - اسلامی باشند، رنگ فیروزه‌ای انتخاب شد و خوشبختانه به اهدافی که پیش‌بینی کرده بودیم رسیدیم.

 

سایت ناگهان
رنگ سالمدفیروزه‌ای

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع مد و زیبایی :
  داغ ترین ها  ببین و بخند