سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

چگونه کودک خود را تشویق کنیم که در رختخواب خود بخوابد


سایت ناگهان

چگونه کودک خود را تشویق کنیم که در رختخواب خود بخوابد؟

خوابیدن کودک در تخت خود

تشویق فرزندتان به خوابیدن در رختخواب خود پس از آنکه مدتی طولانی در کنار شما خوابیده اند می تواند مدتی طول بکشد ، اما تلاش آن بسیار ارزش خواهد بود. پس بهتر است صبور باشید و بر اساس مراحل زیر اقدام کنید:

مرحله اول

در تقویم زمانی روزی را با عنوان "روز بزرگ" ، علامت گذاری کنید. این روز می تواند حدودا یک هفته پس از آن باشد که تصمیم گرفته اید فرزندتان را از خود جدا کرده و به این نتیجه رسیده اید که او برای خوابیدن در تختخواب شما  دیگر خیلی بزرگ شده است.

مرحله  دوم

با نزدیک شدن به "روز بزرگ" ، به همراه فرزند خود روزهای مانده تا آن روز را شمرده  و علامت گذاری کنید.

 

خوابیدن کودک در اتاقش

مرحله  سوم

در این مدت ، کودک خود را برای خواب در رختخواب خود هیجان زده کنید. برای انجام این کار ، چیزهایی مانند "وای! تو در حال بزرگ شدن هستی و چقدر خوبه که دیگه می تونی مثل آدم بزرگا مستقل شی و تو تخخواب خودت بخوابی!" بگویید. بگذارید کودکتان احساس مثبتی به این کار پیدا کرده و عزت نفس او رشد کند.

مرحله  چهارم

یک اسباب بازی خریداری کنید که فقط برای  تنها خوابیدن و فقط برای تختخواب او باشد. اجازه دادن به کودک در انتخاب اسباب بازی های خاص به شما کمک می کند تا این کار آسانتر شود و کودکتان احساس استقلال بیشتری پیدا کند.

 

 مرحله  پنجم

در مورد زمان و دلیلی که شما مجبور به ایجاد تغییر مکان خواب او از تخت مامان و بابا به تخت خودش هستید، صحبت کنید. این طور کودک حس نمی کند که مجبور به انجام کاری از روی اجبار شده است. این مسئله احتمال همکاری او را بالاتر خواهد برد.

دلایلی همچون:

تو برای خوابیدن در تختخواب ما  دیگر خیلی بزرگ شده ای یا تو در حال بزرگ شدن هستی و چقدر خوبه که دیگه می تونی مثل آدم بزرگا مستقل شی و تو تخخواب خودت بخوابی و ..

 

کتاب خواندن برای کودک در تخت

مرحله  ششم

 

برای او كتاب ها یی درباره بزرگ شدن و چگونگی رشد كودك و احساسات مختلفی که ممکن است تجربه کند بخوانيد ، اين امر به آنها كمك خواهد كرد تا درباره ترس هاي احتمالي خود با شما صحبت كنند.

 

مرحله  هفتم

با فرا رسیدن "روز بزرگ" با داشتن وقت کافی برای نوازش، فرزند خود را قبل از خواب برای تنها خوابیدن آماده کنید.

 

چند داستان کوتاه برای کودک بخوانید

مرحله  هشتم

با کودک خود برای مدت زمان محدودی در رختخواب او بنشینید ، فقط به اندازه  ای که برای خواندن یک داستان یا دو داستان کوتاه کافی باشد.

 

مرحله  نهم

اگر آنها می خواهند عروسک مخصوص خواب یا خرس عروسکی را در آغوش بگیرند ، می توانند عروسک آغوشی داشته و با آن به تختخواب خود بروند. این کار به کودکان آرامش بیشتری خواهد داد.

چراغ خواب برای اتاق کودک

مرحله دهم

چراغ خواب را روشن کنید و یا درب را نیمه باز بگذارید و یا  هر کدام که کودک شما با آن راحت تر باشد.

 

مرحله  یازدهم

اگرکودکتان به تخت شما برگشت یا نیمه شب یا هر زمانی دیگر پیش شما امد و خواست که با شما بخوابد،  او را مجدداً به رختخواب  خود ببرید ، این کار را هر بار که از رختخوابش بیرون آمد ، به آرامی اما مصمم و استوار انجام دهید.

 

مرحله دوازدهم

شاید لازم باشد که مرحله  یازدهم را هر چند وقت یکبار تکرار کنید.صبور باشید و شکست نخورید.این مرحله برای ایجاد و تداوم رفتار جدید در کودکتان یعنی تنها خوابیدن او، بسیار مهم و حساس می باشد. با برگرداندن هربار او به رختخوابش به او نشان می دهید که چقدر در انجام این کار مصمم و جدی هستید اگرچه همچنان مهربان و حامی او باقی خواهید ماند.

خوابیدن کودک با عروسکش

هشدار:

1-اگر کودکتان زمان خواب مشخص و منظمی ندارد، با تعیین زمان منطقی و مناسب برای خواب، اول این مسئله را حل کنید.

2-اگر کودکتان کابوس ها مکرر دارد (تقریباً هر شب و به مدت حدود یک ماه کابوس ها تداوم داشته باشند) ، با پزشک متخصص کودک خود تماس بگیرید. فرزند شما ممکن است مشکلی داشته باشد که به گفتگو با یک مشاور حرفه ای نیاز دارشته باشد.

3-ممکن است بسیار سخت و وسوسه انگیز باشد ، اما در این مرحله نسبت به تقاضای غذا ، آب و غیره تسلیم نشوید. زمان خواب فقط برای خواب است و نه چیز دیگری.این را بدانید که آنها بهانه هایی بیش نیستند.

4- بعد از آنکه کودک شما چند ساعتی است که در رختخواب خود خوابیده است اما کابوس می بیند ،  می توانید به او اجازه دهید که با شما بخوابند. فقط به یاد داشته باشید که او باید شب ها خواب را در رختخواب خود شروع کند و کابوس باعث نشود که او کلا در تخت خود نخوابد.

5-مراحل پایانی این روش ممکن است چند شب طول بکشد ، با این وجود خواهید دید که اگر شما و همسرتان با هم هماهنگ باشید ، کودک شما هر شب کمتر و کمتر از خواب بلند می شود تا اینکه کودکتان بفهمد که جدا خوابیدن قانون جدیدی است که ایجاد شده است. قانون هرکی جای خودش بخوابه!

 

ترجمه: سایت ناگهان

سایت ناگهان
کودکخوابوالدینتربیت کودکparentingفرزند پروریخواب کودک

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع روانشناسی :
  داغ ترین ها  ببین و بخند