سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

پیام نفیسه روشن در روز جهانی محیط زیست 16 خرداد 95 + عکس


سایت ناگهان

پیام نفیسه روشن در روز جهانی محیط زیست : 

١٦ خرداد/ ٥ ژوئن
روز جهاني محيط زيست
با مادر زمين و تمام موجودات و گياهانش كه خالقشون خداي مهربونه مهربان باشيم
نه گناهي دارن نه زباني براي ازار
اشرف مخلوقات بودن وظيفه سنگيني است كه بايد از ان سربلند پيش خدا برگشت

 

پیام روز جهانی محیط زیست 95

پیام روز جهانی محیط زیست 95

 

 

درباره روز جهانی محیط زیست بیشتر بدانید:

 

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال۱۹۷۲ با هدف افزایش آگاهی مردم برای حفظ محیط زیست و ترغیب مسئولان به اتخاذ تدابیری برای مقابله با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری ۵ ژوئن را با تصویب ماده ای روز جهانی محیط زیست اعلام کرد.

طبیعت، بسان مادری مهربان انسان را در دامن خود می پروراند و سخاوتمندانه، همه منابع و سرمایه های خود را به پای او می ریزد. تاکنون همه موجودات روی زمین کوشیده اند تا به قانون و نظام طبیعت پیرامون خود گردن نهند و خود را با آن سازگار کنند، اما انسان، خواسته و ناخواسته، روند طبیعی محیط زیست خود را دگرگون کرده است.

هر روز درختان بسیاری با قساوت، قلع و قمع می شوند و آب ها به هدر رفته و آلوده می شوند. جنگل های طبیعی ازمیان می روند، بسیاری از گونه های زیستی در حال انقراض هستند و صدها گونه به علت از دست دادن زیستگاه های خود، نابود شده اند. متأسفانه، آدمی بر خلاف دیگر موجودات، همواره تأثیر عمیقی در جهت نابودی و تهدید محیط زیست از خود بر جای گذاشته است، چنان که اکنون، از مهم ترین عوامل تخریب محیط زیست شناخته می شود.

 

نامگذاری روز جهانی محیط زیست

هر سال روز ۱۵ خرداد (۵ ژوئن) در سراسر جهان با عنوان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می‌شود. تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال ۱۹۷۲ بر می‌گردد، در آن سال برای اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد.

همزمان با برپایی این کنفرانس مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که منجر به تشکیل UNEP ( برنامه محیط زیست سازمان ملل ) شد، UNEP در سراسر جهان مراسم ویژه‌ای را به مناسبت این روز برگزار می‌نماید. مراسم این روز می‌تواند به اشکال مختلف باشد مثل راهپیمایی‌های خیابانی،همایش‌های دوچرخه سواری،نمایش، مسابقات نقاشی و مقاله نویسی در مدارس ، درختکاری ،‌فعالیت‌های مربوط به بازیافت ، پاکسازی و… .

هدف از برگزاری چنین مراسمی جلب توجه عمومی به مسائلی است که محیط زیست را آلوده می‌سازد. هر سال نیز یکی از مسایلی که شدیدا محیط زیست را تهدید می کند به عنوان موضوع این روز انتخاب می شود.

هدف UNEP از برگزاری چنین مراسمی بخشیدن چهره ای انسانی به مسایل زیست محیطی، توانمند سازی مردم برای تبدیل شدن به فعالانی در زمینه توسعه پایدار و متوازن، ارتقا این بینش عموم که جوامع در تغییر دیدگاه‌ها و در خصوص مسئله محیط زیست نقش محوری و اساسی ایفا می‌نمایند و ترویج مشارکت با هدف اطمینان از برخورداری همه ملتها از آینده‌ای امن‌تر و سعادتمندانه‌تر می باشد.

حفاظت از محیط زیست و هر چه در آن است ریشه در اخلاق، فرهنگ و اعتقادات ملت ‌ها دارد، نحوه برخورد انسان با محیط زیست، رابطه نزدیکی با فرهنگ و ارزش‌ های اخلاقی در ادیان و جوامع گوناگون دارد.

در بیشتر مذاهب، از جمله دین اسلام به طور ویژه احترام به طبیعت و حفاظت از گونه‌های زیستی موجود در آن، مورد توجه و جزو تعالیم دینی محسوب می‌ شود و شکستن شاخه درخت به شکستن بال فرشته تشبیه شده است.

در ایران ضمن گرامیداشت روز جهانی محیط زیست هفته ای به این نام تعیین شده است که امسال ۱۶ تا ۲۲ خرداد ماه هفته محیط زیست بوده و برنامه های متعددی در این ایام از سوی نهادهای ذیربط تدارک دیده شده است.

رونمایی از شبکه توسعه پایدار، دریافت جایزه ملی محیط زیست از معاون اول رییس جمهوری، افتتاح سیستم پایش آنلاین در برخی استان ها، افتتاح برخی پروژه های محیط زیستی در استان ها، حضور محیط بانان با لباس های متحدالشکل در نماز جمعه ها و امضای تفاهم نامه با وزارت دادگستری برخی از اقدامات سازمان محیط زیست در این هفته است.

 

 

ویژه برنامه شبکه یک با موضوع نقش مردم در پاسداشت محیط زیست :

به گزارش جام جم سیما به نقل از روابط عمومی شبکه یک، این ویژه برنامه با موضوع نقش مردم در پاسداشت محیط زیست در این روز و هفته با حضور دکتر سیاوش آقاخانی، نماینده سازمان های مردم نهاد کشور در برنامه ششم توسعه محیط زیست پخش می شود.
ویژه برنامه سرزمین ما که امروز ساعت16:45 و بصورت زنده با اجرای عباس طاهران پخش خواهد شد، مهمانان دیگری هم خواهد داشت.
رضا اسدی، دبیر شبکه سمن های زیست محیطی استان لرستان، هژیرکیانی، دبیر شبکه سمن های زیست محیطی استان خوزستان و حمید طراوتی، دبیر شبکه های زیست محیطی استان خراسان رضوی مهمانان دیگر سرزمین ما را تشکیل می دهند که قرار است درخصوص نقش سازمان های مردم نهاد محیط زیستی در پاسداشت و حفظ و نگهداری محیط زیست صحبت کنند.
اخبار کمپین ها و فعالیت های هفته محیط زیست انجمن ها را نیز حسن اجتماعی اعلام می کند.
ویژه برنامه سرزمین ما به تهیه کنندگی الهام پیرهادی امروز یکشنبه شانزدهم خرداد به مدت 80 دقیقه از شبکه یک سیما به روی آنتن می رود.

 

سایت ناگهان
نفیسه روشنروز جهانیروز جهانی محیط زیستمحیط زیستمناسبتپیامبازیگر

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع حاشیه هنری :
  داغ ترین ها  ببین و بخند