سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

پنج راهکار موثر برای بهبود سریع بعد از جدایی دردناک و شکست عشقی


سایت ناگهان

در مطالعات مربوط به استرس زا ترین وقایع زندگی ، طلاق یا جدا شدن و فروپاشی یک رابطه طولانی مدت ، بعد از بیوه شدن، به عنوان دومین و پر استرس زا ترین وقایع اصلی زندگی هستند که هر دو می توانند شما را درگیر افسردگی شدید و مشکلات  در سلامتی کنند. فروپاشی ازدواج  یا یک رابطه مهم واکنش هراس را در مغز ایجاد کرده و به عقیده دانشمندان علوم اعصاب آنقدر استرس در بدن ایجاد می کند که می تواند منجر به کاهش سیستم ایمنی و بیماری شود. اگر در هر یک از این دسته ها قرار گرفتید ، کاملاً لازم است که از خود مراقبت کنید و تمام فعالیت هایی را که در مورد آنها صحبت می کنیم را انجام دهید.

تحقیقات انجام شده در خصوص جدایی و فروپاشی رابطه

تحقیقات نشان می دهد، زنانی که 16 هفته بعد از جدایی هنوز بهبود نیافته بودند، فعالیت های مغزی آنها در  نواحی که با عواطف، انگیزش و تمرکز مرتبط است، کاهش  یافته بود. این یک تغییر فیزیکی در مغز است. به همین دلیل است که تمرکز روی هر کاری  _ مثل بلند شدن و رفتن_ بسیار سخت است.از اینرو، اجازه ندهید که خودتان به تنهایی و بدون مداخله این مدت زمان را سپری کنید.

 

محققان UCLA بخشی از مغز را که درد ناشی از جدایی را ثبت می کند ، مشخص کرده اند. طرد شدن یکی از همان مناطق مغز را فعال می کند که درد جسمانی آن بخش را فعال می کند.

محققانی دیگر در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز دریافتند که یک شکست عشقی می تواند باعث ایجاد درد جسمی در قلب و تنگی نفس شود. آنها آن را سندرم قلب شکسته می نامند و البته بیشتر از آقایان بر خانم ها تأثیر می گذارد. استرس هیجانی یا عصبانیت در واقع می تواند حمله قلبی را ایجاد کند ، بنابراین در این مورد باید آن را از نظر پزشکی بررسی کنید.

پنج راهکار موثر برای بهبود بعد از شکست عشقی و طلاق

Diana Kirschner Ph.D

پنج راهکار موثر برای بهبود بعد از شکست عشقی

بهبود یافتن بعد از شکست عشقی کار آسانی نیست اما قطعاً برخی از روش های بالینی اثبات شده برای فائق آمدن بر اندوه وجود دارد. پنج روش برای بهبود وجود دارد که به مراجعین و دوستان توصیه می کنیم که عبارتند از: اشتراک گذاری غم خود با دیگران؛ مراقبه یا مدیتیشن؛ خواب؛ ورزش؛ و گفتگوهای خیالی با شریک سابق

پنج راهکار موثر برای بهبود سریع بعد از جدایی دردناک و طلاق

روش اول:

در مطالعه ای، نتایج نشان داد که صحبت کردن در مورد احساسات منفی باعث کاهش احساس درد در قسمت مغز شرکت کنندگان می شود. از جمله توصیه هایی که از مطالعه UCLA حاصل شده است این است که یک راه حل مناسب برای اندوه ، سپری کردن زمان با دوستان نزدیک است ، زیرا این فعالیت باعث می شود مغز مواد مخدر طبیعی ای آزاد کند که مانند مسکن های ضد درد موجود در تریاک است. بنابراین بودن با دوستان ، افراد حامی یا شخص دیگری که به او اعتماد دارید ، راه درستی است.

روش دوم:

محققان جان هاپکینز بر تمرین تکنیک های آرام سازی از جمله مدیتیشن ، تنفس عمیق یا وارسی عواطف و احساسات _ به اصلاح،روزنامه نگاری از  احساسات خود _ تأکید می کنند. به عنوان مثال ، بسیاری از مطالعات نشان می دهند که مراقبه می تواند سطح کورتیزول و سایر نشانه های استرس فیزیولوژیکی را کاهش دهد.

روش سوم:

خواب برای کمک به عملکرد سیستم ایمنی بسیار مهم است اما با واکنشهای افسردگی که بسیاری از افراد دارند ، خوابیدن ممکن است دشوار باشد. این یکی از دلایل منطقی برای شروع یک برنامه آرام سازی یا مراقبه منظم است . زیرا نشان داده شده است که مراقبه به افراد کمک می کند تا بهتر بخوابند.

روش چهارم:

رفتن به باشگاه یا 30 دقیقه تا یک ساعت پیاده روی، ممکن است کمک کننده باشد، زیرا باعث آزاد شدن مواد افیونی و افزایش سطح اندورفین می شود. متأسفانه ، بهبود و این افزایش ممکن مدت کمی دوام داشته باشد. بنابراین ، ترکیب ورزش با سایر فعالیتهای توصیه شده بسیار مهم است.

روش پنجم:

یکی از راه های نهایی برای رهایی از اندوه ناشی از شکست عشقی، حاصل از مطالعه ای است که نشان می دهد افرادی که مکالمه های خیالی با شریک زندگی خود داشته اند و با او خداحافظی کرده اند نسبت به افرادی که چنین نکرده اند ، از ناراحتی کمتری رنج می برند و احساس رهایی بیشتری از غم و اندوه دارند.

 در اینجا یک مکالمه خیالی وجود دارد که یکی از مراجعن به نام دارلین با همسر سابق بسیار خودشیفته خود داشته است:

"تو کاملاً خودشیفته هستی! فقط به خودتان فکر می کنی. ابتدا با کلی سخاوتمندی مرا جذب خودت کردی ، اما آن فقط یک بار بود ، بعد آن فقط از من گرفتی ، گرفتی ، گرفتی و تو کسی بودید که رابطه را رها می کرد ، حتی من  به خاطر تو دوباره برگشتم ، بر ای تو احمق! اما تو باعث تحریک من برای پایان دادن به رابطه شدی. تو خانه من! !!!! چقدر تحقیرآمیز !!

و حالا می شنوم که تو خوشحالی و این باعث ناراحتی من می شه!

تو هرگز لیاقت منو نداشتی .تو این 2 سال گذشته وقت و زندگی من را هدر دادی. من به خاطر آن غصه می خوردم ، از خودم محافظت نکردم ، خیلی مضطرب بودم که در یک رابطه باشم و نشانه ها را نادیده گرفتم.

خب ، من یاد گرفته ام که باید از خودم محافظت کنم. من مراقب خودم هستم. من با خودم صحبت خواهم کرد! "

 

بیان این مسائل و احساسات به دارلین کمک کرد تا رابطه را رها کند و بعداً او را به سمت رابطه با پسری مهیج که در کلیسا ملاقات کرده بود ، پیش برد.

 به همین ترتیب به خودتان اجازه می دهید تا افکار و احساسات خود را ، هر چقدر هم که دردناک باشند ، در کنار یکدیگر قرار داده و پردازش کنید. این کار به شما این امکان را می دهد که از رابطه گذشته خود بیرون آمده و به سوی آینده حرکت کنید.

دکتر دایانا کیرشنر

ترجمه: سایت ناگهان

سایت ناگهان
شکست عشقیعشقغماندوهجداییراهکارطلاقافسردگیاضطرابمدیتیشنآرام سازیآرامشمراقبه

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع روانشناسی :
  داغ ترین ها  ببین و بخند