سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

پنج راهکار موثر برای افزایش عزت نفس  به روش درمان شناختی رفتاری


سایت ناگهان

آیا این گفته ها آشنا به نظر می رسند؟

"من به اندازه کافی خوب نیستم."

"من لایق نیستم."

"من دوست داشتنی نیستم."

 Dina Tsirgielis ،روان درمانگر

پنج راهکار موثر برای افزایش عزت نفس  به روش درمان شناختی رفتاری

پنج راهکار موثر برای افزایش عزت نفس  به روش درمان شناختی رفتاری

اگر چنین باشد ، شما احتمالاً با عزت نفس پایین دست به گریبان هستید. عزت نفس پایین بر درک شما از نحوه دیدن جهان و نقش شما در آن تأثیر می گذارد. این باعث می شود تا روی اشتباهات ، نقاط ضعف درک شده و نقص های خود تمرکز کنید. اگر عزت نفس پایینی دارید ، به احتمال زیاد تجربیات و نظرات مثبت دیگران درباره خودتان را دست کم می گیرید یا از آنها چشم پوشی می کنید. شما ممکن است در ابراز خود و تعیین مرزها مشکل داشته باشید. عزت نفس پایین اغلب می تواند از نظر جسمی و حالات بدنی نیز خودش را نشان دهد. به عنوان مثال ممکن است بخواهید که با پایین انداختن شانه ها یا قوز کردن ، خود را مچاله کرده و کوچک تر نشان داده و با نگاه کردن به زمین، از تماس چشمی خودداری کنید.

دکتر ملانی فنل  Dr. Melanie Fennell  روان شناس و متخصص در کمک به افرادی است که با عزت نفس پایین می جنگند در کارگاه اخیرش توضیح داد که عزت نفس به روش های گوناگونی رشد می کند. به عنوان مثال ، ممکن است چالش های سلامت روان مانند افسردگی ، اختلال اضطرابی یا تروما را تجربه کنید - که منجر به احساس بی کفایتی یا ناکافی بودن می شود. یا شاید شما یک سری تجربیات منفی را پشت سر گذاشته اید ، مثل بزرگ شدن در یک خانواده با استانداردهای بسیار بالا که احساس می کنید نمی توانید از پس آنها برآیید - بنابراین پیام هایی را برای خود ارسال می کنید که به اندازه کافی خوب نیستند. یا ممکن است احساس کنید که شما مثل یک شخصی که خارج از خانه بزرگ شده است  و هرگز در خانواده و یا در مدرسه نبوده است، غریبه اید.

افزایش عزت نفس

این تجربیات زندگی پایه و اساس شکل گیری احساس خودمان را ایجاد می کند و همانطور که در حال حاضر نتیجه گیری می کنید - اگر بسیاری از موقعیت های منفی را تجربه کرده اید - احساس خودتان نیز منفی خواهد بود. این عواطف منفی باور کردن نکات مثبت درباره خود را دشوار می سازد. به عنوان مثال - ممکن است در محل کار از شما تعرف شده باشد اما شما آنها را منفی برداشت کنید یا با خود  فکر کنید " که آنها خیلی به من لطف دارند". یا شاید شما تعریف یک دوست یا شریک عاشقانه را نسبت به خود باور نکنید زیرا در اعماق قلبتان اعتقاد دارید که شما فردی دوست داشتنی نیستید.

 

با این فکر که در دنیا چه برداشتی از خود دارید ، احتمالاً می توانید حدس بزنید که این برداشت ها چگونه بر رفتار شما تأثیر می گذارد. در روابط دوستانه یا روابط عاشقانه ، اعتماد به نفس پایین می تواند باعث شود تا شما در ایجاد روابط سالم و محکمی که در آن احترام و توجه دریافت کرده اید، مشکل داشته باشید زیرا معتقدید که لیاقت آن احترام و توجه را ندارید.

 

حال سوال اینجاست که چگونه این را تغییر دهید؟ چگونه می توانید خویشتن خود را قوی و محکم کنید و با اعتماد به نفس بالا بتوانید با چالش های زندگی روبرو شوید؟

 

1-از این باورهای منفی که دارید آگاه شوید و مشاهده کنید که هنگام شروع این افکار چه می گذرد.

2-این افکار را به عنوان یک بازتاب دقیق از اینکه شما چه کسی هستید و آنچه اتفاق می افتد ، قبول نکنید . به جای این افکار، از خود بپرسید ، "آیا روش دیگری برای بررسی این وضعیت وجود دارد؟" "آیا دلیل احتمالی دیگری وجود دارد؟"

3-روشهای جدید مثبت اندیشی و رفتارهای جدیدی که مطابق با خصوصیات مثبت شما است را تمرین کنید.

4-با خود مهربان باشید. به یاد داشته باشید که بسیاری از مردم مانند شما احساس می کنند ، شما تنها نیستید. همه ما انسان هستیم و انسان اشتباه می کند. "هیچ کدام از ما کامل نیستیم. "

5-از یک دوست نزدیک ، شریک زندگی تان یا یک درمانگر کمک بخواهید. این کاری نیست که شما بتوانید به تنهایی از پس اش بر آیید.  جستجوی حمایت می تواند به شما کمک کند تا با قدرت بیشتری در افزایش عزت نفس خود تلاش کنید.

 

این راهکارها آسان نیستند . آنها به زمان ، تلاش و تمرین نیاز دارند. به یاد داشته باشید که ممکن است مدت زمان طولانی با باورهای چالش برانگیزی سرو کار داشته باشید. بنابراین مهم است که نسبت به خود صبور باشید و به خودتان فرصت داده تا آنها را تغییر دهید.

 

ترجمه: سایت ناگهان

سایت ناگهان
عزت نفسدرمان شناختی رفتاریروان درمانیمثبت اندیشیراهکاراعتماد به نفس

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع روانشناسی :
  داغ ترین ها  ببین و بخند