سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

فعالیت های ذهن آگاهی سرگرم کننده برای کاهش اضطراب کودکان


سایت ناگهان

فعالیت های ذهن آگاهی سرگرم کننده برای کاهش اضطراب کودکان

فعالیت های ذهن آگاهی سرگرم کننده برای کودکان مضطرب

تنفس ذهن آگاهانه

تنفس ذهن آگاهانه یک روش تنفسی برای اضطراب است که به کودک شما می آموزد هنگام احساس اضطراب یا استرس ، ریتم تنفس خود را کم کند. وقتی اضطراب وارد می شود ، الگوی تنفس کودک تغییر می کند. اغلب آنها نفس های کوتاه ، سریع و کم عمق می کشند ، که حتی می تواند منجر به تهویه هوا و از بین رفتن شود. این نوع تنفس اضطراب را بسیار بدتر می کند. تنفس آگاهانه به کودک کمک می کند تا روی روش تنفس خود تمرکز کند تا اضطراب کمتر شود. تنفس آگاهانه ابزاری مناسب است زیرا قابل حمل است و در هر زمان که کودک شما به آن احتیاج دارد می تواند از آن استفاده کند. این امر به ویژه هنگامی اهمیت دارد که نتوانید در کنار کودک خود باشید تا به او کمک کنید.

تکنیک ساختن حباب برای تنفس ذهن آگاهانه

 

 یکی از بهترین روش های تنفس ذهن آگاهانه برای کودکان بسیار خردسال است ، زیرا به آنها امکان می دهد از طریق بازی یاد بگیرند. برای اینکه کارساز باشد ، یک ظرف کوچک حباب ساز به آنها بدهید تا بتوانند دمیدن حباب را با آن تمرین کنند. آنها به سرعت یاد می گیرند که اگر بیش از حد محکم یا خیلی سریع فوت کنند جباب ها منفجر می شوند. اما با دمیدن آرام و با هدف ، آنها می توانند حباب کاملی را بسازند. از آنها بخواهید که قبل از برداشتن حباب ساز واقعی ابتدا از تخیلاتشان برای ساختن حباب در ذهن خود استفاده کنند و بعد از حباب ساز واقعی .

بهتر است که کودکان این تکنیک را چندین بار تمرین کنند.

 

تست چشایی

این یک فعالیت ذهن آگاهی عالی برای کودکان است زیرا به آنها کمک می کند تا با حواس خود هماهنگ باشند. برای بازی کردن ، از کودک خود بخواهید چشمان خود را ببندد - یا یک تکه پارچه را روی چشمانش ببندد تا نتواند زیرچشمی ببیند - و سپس از او بخواهید که فقط از حس لامسه ، چشایی و بویایی خود استفاده کند تا بفهمد چه غذایی است.

غذا خوردن. شما می توانید این کار را همانطور که دوست دارید آسان یا سخت انجام دهید ، و این یک روش سرگرم کننده برای تلاش بچه ها برای امتحان غذاهای جدید است.

ساختن شیشه ی آرامش بخش

ساختن شیشه ی آرامش بخش

این شیشه همچنین به عنوان 'شیشه زرق و برقی' هم شناخته می شود ، این یک ظرف است که پر از زرق و برق ، چسب و آب است ، و همچنین هر وسیله دیگری که کودک شما را مجذوب خود کند. ساخت آنها آسان است و می توانند بسیار تسکین دهنده باشند زیرا به کاهش اضطراب و ترس کمک می کنند و در عین حال به کنترل خشم نیز کمک می کنند. عمل تکان دادن و تماشای محتوای یک  بطری آرامش بخش، بدن را مجبور به تمرکز می کند ، که به نوبه خود به کودک شما اجازه می دهد افکار خود را سازماندهی کرده و سیستم عصبی خود را "متمرکز" کند. ایده این است که ، با پایین آمدن محتویات درون شیشه آرامش بخش ، ضربان قلب و تنفس سریع کودک شما نیز کاهش می یابد و به او امکان می دهد احساسات خود را کنترل کند.

شیشه ی آرامش بخش

 

برای اینکه شیشه آرامش بخش خود را درست کنید ، چسب و زرق و برق یا اکلیل را با آب داغ مخلوط کنید ، چند قطره رنگ خوراکی به آن اضافه کنید و به شدت هم بزنید تا چسب "ذوب شود" و به درستی با آب مخلوط شود. من هنگام ساخت خودم نسبت چسب / آب خاصی را دنبال نمی کنم - فقط همه را کنار هم می اندازم و امیدوارم بهترین ها را داشته باشم ، اما شما می توانید به دلخواه خود تنظیم کنید. در مرحله بعدی ، زرق و برق اضافی اضافه کنید ، یک بار دیگر با شدت زیاد هم بزنید ، مخلوط را در شیشه شفاف خود منتقل کنید (من از یک ظرف قدیمی Gatorade با برچسب برداشته شده استفاده می کنم) ، و بطری را با آب بالا قرار دهید تا کاملا پر شود. قبل از اینکه درب آن را با چسب محکم کنید ، اجازه دهید آب در دمای اتاق خنک شود (من از چسب حرارتی استفاده می کنم) تا اطمینان حاصل شود که به درستی آب بندی شده و نشت نمی کند.

 

حدس بزنید در کیف چیست

یک کیسه کاغذی را با اشیا مختلف پر کنید و از کودک خود بخواهید که دستان خود را درون ان کرده و حدس بزند که آنها چی هستند. این طور ،کودکان از لامسه خود استفاده می کنند. این یک فعالیت حسی عالی است و می تواند بسیار آرامبخش باشد زیرا بچه ها را مجبور می کند فقط روی کار انجام شده تمرکز کنند. فقط اگر کودک شما حساسیت های حسی دارد حتماً با احتیاط این کار را انجام دهید - اگر بافت ها یا اشیایی اضافه کنید که باعث استرس او شود ، نتیجه عکس خواهد داشت.

هزارتوی ذهن آگاهی (ماز) 1

هزارتوی ذهن آگاهی (ماز)

پیچ و خم ها یکی از فعالیت های ذهن آگاهی مورد علاقه من برای بچه ها است زیرا در افزایش احساسات و تمرکز کودکان بسیار موثر هستند. من این مجموعه "هزارتوهای آگاهانه" را که معلمان پیشنهاد می کنند  را پیدا کردم که می تواند به عنوان هزارتوی انگشت استفاده شود یا با مداد تکمیل شود. می توانید از آنها برای تنظیم ایستگاه های آرامش بخش در کلاس استفاده کنید ، یا چند مورد را در کیف خود نگه دارید تا به کودک خود کمک کنید وقتی که هنگام حرکت احساس اضطراب یا استرس می کند ، با پیدا کردن راه خروج از ماز یا هزارتو ،آرام شود.

هزارتوی ذهن آگاهی (ماز) 2

 

رنگ آمیزی

من اخیراً متوجه شده ام که کتابهای رنگ آمیزی بزرگسالان در همه جا دیده می شود ، و این من را به این فکر می اندازد که چگونه رنگ آمیزی می تواند به عنوان یک تمرین مفید ذهن آگاهانه برای کودکان موثرتر شود. به جای اینکه فقط بعد از مدرسه بدون ذهنیت رنگ آمیزی کنید و با هم گپ بزنید ، از کودک خود بخواهید مراحل تکمیل رنگ آمیزی خود را با صدای بلند بیان کند - "من رنگ می کنم" ، "من می خواهم گل را به رنگ صورتی درآورم" ، "من انتخاب می کنم تا مداد صورتی را بردارم "،" رنگ آمیزی به من کمک می کند تا آرام باشم ". ایده این است که به کودک خود آموزش دهید تا با گذشت زمان این حرفها را بی سر و صدا با خودش بگوید تا او را روی وظیفه ای که انجام می دهد متمرکز نگه دارد و به او بیاموزید که وقتی احساس اضطراب یا گرفتاری می کند از رنگ آمیزی به عنوان ابزاری برای ذهن آگاهی استفاده کند.

نقاشی با نی 1

نقاشی با دمیدن هوا از طریق نی نوشابه

نقاشی با نی

برخی از بهترین فعالیتهای ذهن آگاهی برای کودکان فعالیتهایی است که کودکان را تشویق می کند تا بر تنفس خود تمرکز کنند. وقتی کودک نفس های عمیق و معناداری می کشد ، ناخودآگاه خود را به حالتی آرام بازمی گرداند. یک راه عالی برای این کار خلق نقاشی با نی به همراه بچه های خود است! تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که چند قطعه رنگ آبرنگ را روی یک تکه کاغذ بریزید و سپس از کودک خود بخواهید تا با دمیدن هوا از طریق نی نوشابه ، رنگ را به اطراف پخش کند. این کار ساده ، سرگرم کننده و موثر در ایجاد آرامش و تمرکز کودکان است.

جعبه رومیزی برای مدیتیشن و آرامش یا باغ ذن ( zen garden) 1

جعبه رومیزی برای مدیتیشن و آرامش  یا باغ ذن ( zen garden) خود را بسازید

یکی از دوستانم روی میز ناهار خوری خود یک باغ ذن داشت و من آن را دوست داشتم. من عمل "لرزیدن" شن و ماسه را بسیار آرامش بخش دیدم ، به ویژه هنگامی که با هم برای یک آزمون می خواندیم. شما می توانید یک باغ ذن برای کودکان بخرید برای وقتی کودک شما در استراحت و تمرکز مشکل دارد (یعنی در حین انجام تکالیف درسی) ، یا می توانید با استفاده از یک سینی متوسط ، شن و ماسه ، سنگ های شخصی یا رنگی، و یک چنگال این میز شن مدیتیشن را خود بسازید (یک فعالیت عالی  قابل توجه برای بچه ها )

جعبه رومیزی برای مدیتیشن و آرامش یا باغ ذن ( zen garden) 2

 

جعبه رومیزی برای مدیتیشن و آرامش یا باغ ذن ( zen garden) 3

عکس جعبه رومیزی برای مدیتیشن و آرامش  یا باغ ذن ( zen garden)

تنفس ذهن آگاهانه

ترجمه : سایت ناگهان

سایت ناگهان
ذهن آگاهیکودکمشاورهاضطرابکاهش اضطرابکودکانفرزند پروریسرگرمی

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع روانشناسی :
  داغ ترین ها  ببین و بخند