سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

14 روش برای اینکه بتوانید استرس خود را کاهش دهید


سایت ناگهان

تصور گذراندن زمان بدون استرس مثل یک رویاست. اما در این میان راه هایی را می توان یافت که از لحظات بیشتر لذت برد و استرس را کاهش داد.

اکثرا افراد در روز حالات ناراحتی، اضطراب، عصبانیت، استرس و آشفتگی را در زمان های مختلف وقتی مشکلی پیش می آید تجربه می کنند.

خوشبختانه تکنیک های مختلفی برای مقابله با استرس روزانه مان وجود دارد. با تغییر سبک زندگی راحت تر می توانید خونسردی خود را در وضعیت های متفاوت حفظ کنید! سایت ناگهان به شما پیشنهاد می کند با به کارگیری روش های زیر، استرس را از خود دور کنید.

 

راه حل های سریع :

در زمان هایی که شما بسیار استرس دارید و مضطرب هستید، می توانید با عمل کردن راه حل های زیر، حال خود را بهتر کنید.

 

یوگا مقابله با استرس

 

1. قدم بزنید

زمانی عصبانیت، ناراحتی و یا در لحظه ای که خبر بدی شنیدید، قدم زدن بهترین کاری است که می توانید انجام دهید.

پیاده روی و قدم زدن به ذهن شما فرصت می دهد تا راه حل مناسبی برای مشکلتان پیدا کنید. علاوه بر این، با فعالیت جسمی، ترشح هورمون اندروفین در بدن افزایش می یابد. افزایش اندروفین در بدن موجب شادی و نشاط می شود.

 

2- مدیتیشن و مراقبه انجام دهید.

برای آرام کردن خود مدیتیشن و مراقبه را فراموش نکنید. برای اینکار با توجه به تنفس، در ذهن خود فضایی را که دوست دارید تجسم کنید. سپس به مدت 6ثانیه با بازدم، نفس خود را خالی کنید و بعد از خالی کردن  نفس، دم بگیرید و آن را 7 ثانیه نگه دارید. دور بعد بازدم خود را 8ثانیه خالی کنید. این روند را چندبار تکرار کنید. این عمل باعث می شود تا آرام شوید و تمرکزتان از روی مشکل دور شود.

 

3- موسیقی گوش کنید.

راه دیگر برای کاهش استرس، گوش دادن به موسیقی می باشد. شما می توانید به آهنگ های ملایم و آرامش بخش گوش دهید! خواننده های مورد علاقه تان نیز می توانند به شما کمک کنند. موسیقی ذهنتان را از هرچیز دیگری خالی می کند. هدفون را داخل گوش قرار دهید و خود را در آن غرق کنید.

 

4- شکلات بخورید.

یک روش موثر در کاهش استرس، خوردن شکلات است! پس اگر شما یک روز پر تنش را پشت سر گذاشته اید با خوردن چند تکه شکلات، خود را آرام کنید.اما فراموش نکنید مصرف بیش از حد آن باعث چاقی می شود.

 

5- فکرتان را منحرف کنید.

اگر مشکلی داشتید و مدتی طولانی بر آن تمرکز کردید اما نتیجه نگرفتید، بهتر است به فکر و ذهن خود استراحت بدهید! با خواندن کتاب، استخر، ماساژ، دیدن عکس، فیلم و یا هر کاری که دوست دارید افکار خود را به سمت دیگری هدایت کنید.

 

روش های قبلی راه حل موقتی مناسبی بودند، اما برای اینکه همیشه از شر استرس رها شوید بهتر است بتوانید یاد بگیرید زندگی خود را کنترل کنید! این امر به شما کمک خواهد کرد در مواجه شدن با مشکلات غیرمنتظره اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و با احساس بهتر بتوانید زندگی را تحت کنترل خود قرار دهید.

 

6- از اپلیکیشن های مختلف کمک بگیرید

این روزها کمتر کسی را می بینید که گوشی هوشمند نداشته باشد، اگر شما آگاه باشید که چه کاری را در چه زمانی باید انجام دهید، با مدیریت زمان و برنامه ریزی، می توانید بر استرس خود غلبه کنید.

اپلیکیشن و برنامه های مختلفی وجود دارد که به شما کمک می کند هرچیزی را بهتر ساماندهی کنید! 

 

7- برای انجام کارهایتان لیست تهیه کنید.

ساده ترین روش برای سازماندهی کارهای روزانه خود داشتن یک لیست است. با تیک زدن کارهایتان در لیست به شما کمک می کند که احساس مثبتی داشته باشید. مرور کارهای انجام شده در اخر روز باعث می شود شما به خودتان افتخار کنید.

 

8- از مرز بین استراحت و کار، آگاه باشید.

برای اینکه کار خود را به نحو احسن انجام دهید باید از مزر زمان کار و استراحتتان آگاه باشید. وقتی در زمان کاری، تمام حواس و تمرکز خود را روی آن بگذارید، از نتیجه ی عمل شگفت زده خواهید شد. وقتی به خودتان می گویید که میخواهم یک ساعت بر روی این کار تمرکز کنم به این معنی است که این یک ساعت باید کاملا مفید باشد. یعنی دیگر نه از گوشی موبایل خبری است نه فیسبوک و تلگرام. مطمئن باشید با یک استراحت 15 دقیقه ای دوباره با انرژی به کار برمیگردید.

 

9- بدن سالم به معنی فشار و استرس کمتر می باشد.

در نهایت سبک زندگی و سلامت ذهن و جسم به طور قابل توجهی، احساساتمان را آشکار می سازد. عدم فعالیت و رخوت باعث میشود بیشتر در روز استرس داشته باشیم.

 

10- یوگا کنید.

یوگا یک روش فوق العاده برای رهایی عضلات از تنش می باشد. با تمرین یوگا و تنفس و فعالیت جسمانی، با اعتماد به نفس بیشتر به کاهش استرس خود کمک می کنید.

 

11- چرخه خواب سالم را فراموش نکنید.

شارژر باتری ذهن و انرژی به خوابمان بستگی دارد. به منظور بهره برداری کامل از انرژی، بدن نیازمند  چرخه خواب کامل و مناسب می باشد.

 

12- کاهش مصرف مواد غذایی مضر و نوشابه های گازدار.

مواد غذایی و نوشیدنی ها هر دو بر سوخت و ساز بدن و خلق و خوی ما اثر می گذارند. پس باید بدانید که با تغییر رژیم غذایی  نیز می توانید افسردگی خود را درمان کنید.

 

13- با طبیعت آشتی کنید

زمانی را به خودتان اختصاص دهید. با رفتن به دل طبیعت و تنفس هوای پاک از سکوت لذت ببرید.

 

14- خود را تشویق کنید.

اگر توانستید ذهنتان را رها کنید به خودتان جایزه بدهید. این جایزه می تواند هر چیز کوچکی مثل یک کتاب کوچک یا یک بستنی باشد.

 

در نهایت اگر شما نتوانید استرس خود را کنترل کنید، ان به یک مشکل جدی تبدیل می شود. پس با روش های فوق به بهتر شدن زندگیتان کمک کنید.

سایت ناگهان
استرساضطرابتنشتغذیهیوگاخوابموسیقیمدیتیشنراهکاربرنامه ریزیمدیریت زمان

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع روانشناسی :
  داغ ترین ها  ببین و بخند