سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

چگونه ازدواجی موفق و رابطه ای سالم داشته باشیم؟


سایت ناگهان

ازدواج موفق

 

داشتن ازدواجی قوی با رابطه ای سالم امکان پذیر است.رابطه ای که خواسته ی هر زوج در شروع رابطه ی عاشقانه است.در اینجا سایت ناگهان به بیان راهکارهایی جهت حفظ و بهبود رابطه زناشویی و قوی تر کردن پایه های ازدواج می پردازد.
 
1-تقصیرات را به گردن همسرتان نیندازید.
در هنگام بروز مشکلات، یکی از آسان ترین کارها این است که مسئولیت تمام چیزها را بر دوش همسرتان بیندازید و او را مورد سرزنش قرار دهید.اما در حقیقت ازدواج یک همکاری دو طرفه است و زن و شوهر یک تیم هستند.یک ازدواج سالم به این معناست که زوجین همدیگر را در گفتار و اعمال حمایت کرده ؛ وقتی اشتباهی رخ می دهد، به جای دنبال مقصر گشتن به دنبال راه حل باشند.
 
ازدواج شاد
2-احساسات خود را به شیوه ای شفاف و سازنده بیان کنید.
تفاوت بارزی میان گلایه یا شکایت کردن با بیان شفاف احساسات خود وجود دارد.به طور مثال به جای گفتن اینکه من تنها ترین و بدبخت ترین همسر دنیا هستم بهتر است گفته شود که من احساس تنهایی می کنم و عاشق گذراندن وقت بیشتری با تو هستم.در یک رابطه ی سالم، زوجین به طور شفاف و به دور از انتقاد یا بکاربردن کلمات آزاردهنده ، مستقیماً از احساسات واقعی شان حرف می زنند. 
 
3-از اینکه پرخاشگری منفعل باشید، دست بردارید.
زمانی که همسرتان از شما می پرسد چطور هستید و شما می گویید خوبید اما درحالیکه درون خودتان احساس کینه توزی می کنید؛ شما در حال شعله ور کردن نارضایتی عمیقی در رابطه تان می باشید. شما ممکن است بیان کنید که همه چیز خوب است اما چشمان و زبان بدنتان گویای حال واقعی شما خواهد بود.اگر ناراحت هستید، به جای آنکه بگذارید دلتان پر شود،در باره آن با همسرتان صحبت کنید.هرگز نگذارید که سکوت باعث یخ بستن رابطه تان شود.
 
4-از تلاش برای اینکه ثابت کنید حق با شماست، دست بردارید.
ممکن است کاملا حق با شما باشد اما نگرش شما برای اثبات حق به جانب بودن خود در رابطه زناشویی آسیب زا است.در یک رابطه ی سالم، زوجین به جای اینکه سعی کنند تا همیشه حرف آخر را بزنند، در پی ایجاد صلح و آرامش هستند.به یاد داشته باشید که در یک ازدواج سالم،  شاد بودن بهتر از به حق بودن است.
 
ازدواج
5-پذیرا باشید.
اگر یکی از طرفین در حال گسترش بحث و جدل است، حفظ کردن و ادامه دادن این کشمکش برای روزهای متوالی توسط آن دیگری، عاقلانه نیست.بعد از بحث و جدل، زوجین احساسات سخنی را با خود حمل خواهند کرد به طوریکه نمی توانند لبخندی بر لب بیاورند و این حس ادامه خواهد داشت حتی هنگامی که یکی از آندو سعی در درست کردن رابطه دارد.در یک رابطه سالم، همیشه امکان برای آشتی و روح پذیرش وجود دارد و این به این معناست که حتی با وجود ناملایمتی ، می توان زندگی را به سمت درستش پیش برد.
 
رابطه سالم
6-دست از کنترل کردن همسرتان بردارید.
اگر شما به عزت نفس همسرتان احترام می گذارید، از کنترل کردن او اجتناب خواهید کرد.در یک رابطه عاشقانه نباید سعی در تغییر دیگری برای رسیدن به آنچه دلمان می خواهد داشته باشیم.عشق واقعی به معنی ارزش قائل شدن برای یکدیگر با وجود تفاوت های بی شمار است.همسران در یک رابطه ی درست به جای کنترل دیگری از هم حمایت می کنند.
 
7-محدودیت ها و خط قرمز های خود را به شکل روشن مشخص سازید.
عاشق یکدیگر بودن وقتی که همه چیز خوب است آسان است.سوال اینجاست که چه خواهید کرد وقتی در موضوعاتی با همسرمان توافق ندارید؟ در یک رابطه ی سالم ، زوجین خط قرمز های خود را به شکل روشن مشخص می سازند و سعی در رعایت آنها دارند.به نقل از سایت ناگهان، منظور از خط قرمز، بایدها و نباید هایی است که زوجین باید قبل از ازدواج در مورد آنها صحبت کنند چرا که زیرپا گذاشتن این خطوط می تواند به رابطه آسیب جبران ناپذیری بزند.
 
8-در زندگی زناشویی خود سازنده باشید.
به جای شکایت کردن از شرایط بد، شروع کنید به خلق شرایط مناسب.در یک رابطه ی سالم ، زوجین دست روی دست نمی گذارند تا آن دیگری راه حلی پیدا کند بلکه هر دو جهت حل مشکل به شکل سازنده تلاش خواهند کرد.
 
ازدواج پایدار
9-رابطه دوستانه خود را زنده نگه دارید.
ازدواج یعنی تصدیق اینکه ما می خواهیم با بهترین دوستمان زندگی کنیم پس چه می شود که برخی از افراد بعد ازدواج این دوستی را فراموش کرده و عادت جای صمیمیت را می گیرد؟! در یک رابطه ی سالم و قوی زوجین به شکل دوستانه از ترس ها و امیدهای خود حرف می زنند، با هم می خندند، با یکدیگر اشک می ریزند و برای یکدیگر وقت می گذارند .آنها همیشه تجربیات خوب خود را به اشتراک می گذارند نه فقط مشکلات خود را و مهم تر از همه اینکه آزادانه به بیان احساسات واقعی خود می پردازند بی آنکه ترسی از مورد قضاوت قرار گرفتن داشته باشند.می بینید! در چنین رابطه ای نیازی به نقش بازی کردن نیست. 
 
10-اینقدر از هم انتظار نداشته باشید.
وقتی شما از همسرتان توقع دارید هرگز خوشحال نخواهید شد حتی اگر همسرتان انتظارات شما را برآورده سازد زیرا کارهای خوب همسرتان را وظیفه او دانسته و نمی توانید سوپرایز شده و نهایت لذت را از آن کار ببرید.
در پایان شایان ذکر است که یک ازدواج قوی و سالم نیازمند تامل و تفکر است.خوشبختی یک انتخاب است.ما از طریق تصمیم گیری ها و پاسخ های روزانه خود به مسائل و مشکلات ، شیوه زندگی خود را رقم می زنیم.سایت ناگهان انتخاب های درست و مناسبی را  در زندگی زناشویی تان  آرزو می کند تا منجربه ازدواجی موفق شود.
ترجمه: سایت تخصصی ناگهان

 

سایت ناگهان
ازدواج موفقازدواجازدواج قویرابطه ی سالمزوجعاشقانهرابطه زناشوییهمسرازدواج سالمشادیعشق

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع روانشناسی :
  داغ ترین ها  ببین و بخند