سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

روش جادویی افزایش تمرکز کودکان در درس خواندن


سایت ناگهان

تمرکز کودک

 

 حتما شما هم متوجه شده اید که کودک دلبندتان در مدرسه به راحتی تمرکزش را از دست می دهد. معلمش به شما تذکر داده که او در پایان هر درس تمرکزش کمتر و در انتهای روز به اوج می رسد.

شاید شما روش های مختلفی را برای حفظ تمرکز فرزندتان انجام داده باشید. به عنوان مثال با اجازه ندادن وی به کارهای مورد علاقه ش خواستید تمرکز او را بیشتر کنید. اما به نظر نمی رسد این راه موثر واقع شود.

پاداش نیز مانند تنبیه اثر مثبتی در بالا بردن تمرکز فرزندتان ندارد. با اسباب بازی دلخواهش نمی توانید او را به این امر مشتاق کنید.

 

تمرکز کودک

 

راه حل ساده است :

با گذر زمان، روز به روز کودک شما از تمرکز دور می شود و شما هیچ راه حلی برای رفع این موضوع ندارید. این یک واقعیت است که فرزند شما برای انجام کاری نمی تواند مدت طولانی روی آن تمرکز کند. به عنوان مثال حداکثر زمانی که یک کودک 5ساله می تواند تمرکز کند 15 دقیقه می باشد.

حال چه کنیم؟! جواب این سوال این است که در حین کار به او به طور منظم استراحت بدهیم. یک وقفه کوچک مثل شستن دست ها نیز می تواند موثر باشد! 

درس هایش را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید! با این روش اداره کردن کارهایش برای او آسان تر می شود. به وقفه هایی که در بالا گفته شد دقت کنید! او در زمان استراحت نباید کارهایی را انجام دهد که باعث تحریک ذهنش بشود. راهی را دریابید که بعد از استراحت نیز بتواند به راحتی دوباره برای تمرکز و انجام کارش آماده شود. 

 

 

تمرکز کودکان در درس

راه حل افزایش تمرکز کودکان در درس خواندن

 

در زمان استراحت، باعث تحریک ذهنش نشوید.

مهم است که بدانید مدت زمان استراحت نباید طولانی و سرگرم کننده باشد. در این زمان نباید به او اجازه بدهید تا با گوشی موبایل بازی کند و یا با دوستانش صحبت کند. کودک باید در زمان استراحت سعی کند تا ذهنش را آرام نگه دارد.

تحقیقات نشان داده است که کودکان تنها کسانی نیستند که در حین انجام کارهایشان به استراحت احتیاج دارند. همه ی افراد با وقفه های کوچک  راحت تر می توانند تمرکز از دست رفته را برگردانند.

 

از ادارک تا افکار : 

محققان متوجه شده اند که ادراک حسی مغز برای توجه به حس بینایی، شنوایی و یا هر حس محرکی، کم کم بعد از گذشت زمانی متوقف می شود. به همین دلیل است که حس لامسه مان، به لباسی که روی تن است توجه نمی کند.

محرک پایدار توسط مغزمان بی اهمیت به حساب می آید، به طوری که مغز دیگر آن را نادیده می گیرد. دانشمندان عقیده دارند وقتی زمان زیادی به چیزی توجه میکنیم، آن موضوع کم کم از ذهنمان ناپدید می شود. 

 

یافته های دکترین از این قرار است :

آزمایش بین دو گروه انجام شد. گروه اول کاری را برای مدت یک ساعت انجام می دادند و به گروه دوم در حین انجام کار، دو وقفه کوچک داده شد. این آزمایش برای مدتی انجام شد و نتیجه به این صورت است که گروه دوم برخلاف گروه اول توانستند در سراسر این مدت تمرکز خود را حفظ کنند.

این تحقیق نشان می دهد که توجه طولانی به یک وظیفه، برخلاف انتظار عموم باعث پیشبرد آن نمی شود.

 

تمرکز کودک

 

جمع بندی : 

همین منطق برای کودکان نیز کاربرد دارد. بنابراین به سادگی با وقفه های کوچک در زمان مطالعه آنها می توان نتیجه مثبتی گرفت. اگر شما به عنوان والدین خواننده این مطلب می باشید بهتر است این روش را به معلم فرزندتان پیشنهاد دهید. به عنوان یک معلم نیز، با انجام این روش بین برنامه درسی کلاس ها، شاهد بهبود چشمگیر تمرکز دانش آموزان باشید.

 

ترجمه اختصاصی تیم سایت ناگهان

سایت ناگهان
تمرکزافزایش تمرکزدرسمطالعه

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع روانشناسی :
  داغ ترین ها  ببین و بخند