سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

آموزش مرحله به مرحله طرز صحیح مسواک زدن


سایت ناگهان

مسواک زدن دندان ها صرفا برای خنده ی زیباتر و تنفس تازه تر نیست، این امر برای سلامتی کلی شما حایز اهمیت است. وقتی شما مسواک می زنید، یک پرده ی نازک از باکتری که به دندان شما چسبیده است و باعث کرم خوردگی دندان، بیماری لثه و در نهایت افتادن دندانتان در صورتی که در مدت زمان طولانی آن را نادیده بگیرید می شود، از بین می رود! شما دلیل مسواک زدن را می دانید، اما اگر شما علاقه مند به یادگیری روش موثر مسواک زدن دندان هایتان هستید، این مطلب را در سایت ناگهان مطالعه کنید.

 

 
 
بخش 1 از 3: استفاده از وسایل مناسب 

 

 
1   از یک مسواک خوب استفاده کنید. مسواکی با الیاف نایلونی نرم انتخاب کنید. این مسواک، باید باکتریها و چیزهای باقی مانده بر روی دندانتان را بدون آزار رساندن به لثه و سایش مینای دندان تان که به دلیل استفاده از مسواک هایی با برس های سفت اتفاق می افتد را، از بین ببرد. مسواک، هم چنین باید به راحتی در دست شما قرار بگیرد و سر کوچکی برای دستیابی به تمام دندان هایتان مخصوصا دندان های انتهایی داشته باشد. اگر شما برای جا دادن مسواک در دهانتان دچار مشکل شده اید، به احتمال زیاد مسواک بزرگی را انتخاب کرده اید.
 
استفاده از مسواک های الکتریکی، در صورتی که شما در مسواک زدن تنبل هستید و فکر می کنید که مسواک های الکتریکی شما را به صرف وقت بیشتری بر روی دندان هایتان تشویق می کند، یک انتخاب فوق العاده است. به هر حال، شما می توانید با استفاده از یک مسواک دستی و تمام تکنیک های آن، به خوبی مسواک بزنید.

شما باید از مسواک هایی با الیاف طبیعی که از موی حیوانات ساخته شده و ناقل باکتری است، جدا" خودداری کنید.

 

2   مرتبا مسواک خود را عوض کنید. الیاف مسواک بعد از مدتی در اثر استعمال کهنه می شوند و انعطاف و کارایی خود را از دست می دهند. شما سه یا چهار ماه یک بار یا زمانی که الیاف شروع به ریختن کرده و حالتشان را از دست می دهند باید مسواک جدیدی بگیرید. هم چنین، هنگام خریدن مسواک های جدید باید آن ها را از داروخانه ای که تنوع رنگی دارند، تهیه کنید.
تحقیقات نشان داده است که هزاران میکروب از طریق لمس کردن الیاف مسواک منتقل و باعث عفونت می شود.

همیشه، مسواکتان را بعد از استفاده بشویید و آن را به صورت عمودی و بدون سرپوش قرار دهید تا اینکه قبل از استفاده ی بعدی تان خشک شود. در غیر اینصورت، باکتری رشد خواهد کرد.

 

 
3   از خمیر دندان فلوراید استفاده کنید. این، نه تنها باعث از بین رفتن یک پرده ی نازک از باکتری می شود، بلکه به مستحکم شدن مینای دندان نیز کمک شایانی  می کند. به هر حال، به یاد داشته باشید که خمیر دندان فلوراید را نخورید و قورت ندهید به این دلیل که می تواند سلامتی شما را به خطر بیندازد. این خمیر دندان نباید برای بچه های زیر سه سال استفاده شود.
شما می توانید از تنوع زیادی از خمیردندان برای مشکلات  دندان و لثه که شامل کرم خوردگی دندان، جرم دندان، لثه و دندان های حساس شده، التهاب لثه ی دندان و دندانهای لکه دار شده است، استفاده کنید. خمیر دندانی انتخاب کنید که متناسب دندانتان است یا با دندان پزشکتان و یا متخصص بهداشت مشورت کنید.

 

 
4   نخ دندان استفاده کنید. استفاده از نخ دندان به اندازه ی مسواک زدن اهمیت دارد و دلیلش این است که استفاده از نخ دندان باعث از بین رفتن یک پرده ی نازک از باکتری، باکتری وذره های باقی مانده ی غذا که بین دندان هایتان گیر کرده است و حتی الیاف نرم مسواک نمی تواند موقع حرکت بالا و پایین به آنها دسترسی پیدا کند، می شود. شما، همیشه از نخ دندان، قبل از مسواک زدن دندان هایتان استفاده کنید. استفاده از نخ دندان باعث می شود که غذا یا باکتری در دهانتان باقی نماند.
 
به یاد داشته باشید که به آرامی نخ دندان بکشید. نخ دندان را با شتابزدگی بین دندان هایتان نکشید، به این دلیل که باعث خراشیده شدن لثه های حساس می شود. آن را به آرامی به طرف پایین بکشید و انحنای هر دندان را دنبال کنید.
 

 

 
بخش 2 از 3: تسلط یافتن بر تکنیک های مسواک زدن

 

 
1   مقدار کمی از خمیر دندان را استفاده کنید. تنها به اندازه ی یک نخود از خمیر دندان بر روی مسواک تان فشار دهید. استفاده از خمیر دندان به مقدار زیاد می تواند منجر به کف زیاد و وسوسه ی شما به بیرون ریختن آب دهانتان و سریع مسواک زدن می شود. علاوه بر این، خطر قورت دادن خمیردندان های فلوراید که برای سلامتی بسیار مضراست را افزایش می دهد. 
اگر مسواک زدن برای شما دردناک است. سعی کنید با حرکت صحیح بالا و پایین به آرامی مسواک بزنید یا از خمیر دندان مخصوص دندان های حساس استفاده کنید.

 

 
2   الیاف مسواک را با یک زاویه ی 45 درجه ای بر روی شیار لثه قرار دهید. با یک حرکت کوتاه، عمودی یا مدور با ملایمت مسواک بزنید. مسواک زدن را از وسط دندان هایتان شروع نکنید. 

 

 
3   حداقل 3 دقیقه مسواک بزنید. دندانها را به صورت تک تک مسواک بزنید؛ نه به صورت دسته جمعی، بنابراین دندان ها را به آرامی مسواک کنید (مسواک زدن را از سطح بیرونی دندانها شروع کرده از سمت چپ پایین و سپس سمت راست پایین، پس از آن سمت راست بالا و سمت چپ بالا را مسواک بزنید، حالا مسواک زدن دندان ها از سمت داخل از قسمت بالایی سمت چپ آغاز کرده و سپس قسمت بالای سمت راست، پایین سمت راست و در آخر پایین سمت چپ). بنابراین شما برای هر دندان 12-15 ثانیه زمان اختصاص می دهید. شما می توانید دهان را به 4 قسمت تقسیم کنید: سمت چپ بالا، سمت راست بالا، سمت چپ پایین و سمت راست پایین. اگر شما برای مسواک کردن هر قسمت 30 ثانیه زمان اختصاص دهید، بنابراین مسواک زدن شما 2 دقیقه طول خواهد کشید.
اگر مسواک زدن برای شما خسته کننده است، سعی کنید که دندان هایتان را هنگام تماشای تلویزیون یا زمزمه ی اهنگ مورد علاقه تان مسواک بزنید. مسواک زدن دندان هایتان در هنگام خواندن یک اواز کامل، این اطمینان را به شما می دهد که دقیق و به طور کامل مسواک زده اید!

 

 
4   دندان های آسیاب را مسواک کنید. مسواک را طوری در دست بگیرید که عمود بر لب ها باشد یا برس مسواک بر روی محل اتصال دندان آسیا با لثه قرار بگیرد. دندان ها را با حرکات لرزشی از عقب به جلو دهان مسواک کنید. این حرکت را در هر دو طرف دهان تکرار کنید. هنگامی که قسمت پایه دندان های آسیا کاملا تمیز شد، قسمت تاج دندان ها (روی دندان) را مسواک کنید. به منظور دسترسی به دندان آسیای فوقانی برای مسواک کردن، همیشه فک پایین را به سمتی که مسواک می کنید بچرخانید. این کار باعث می شود برای حرکت مسواک در جهت بالا و پایین فضای کافی وجود داشته و هیچ حرکت اضافی انجام نشود.

 

 
5   سطوح داخلی دندان هایتان را مسواک بزنید. مسواکتان را طوری برگردانید که سر مسواک به طرف شیار لثه قرار بگیرد و هر دندان را مسواک بزنید. بر اساس گفته ی دندانپزشکان، قسمت داخلی دندان های جلوی پایین، قسمت رایجی است که به درستی مسواک زده نمی شود. بنابراین، مطمئن شوید که مسواک زدن آنها را فراموش نکرده باشید! با ایجاد فاصله بین دندان های بالا و پایین از طریق گذاشن 2 یا 3 انگشت در بین آنها، مطمئن شوید که دهانتان به اندازه ی کافی باز شود. این امر به دستیابی به گوشه های عمودی و حاشیه ی لثه کمک می کند.

 

 
6   با ملایمت زبانتان را مسواک بزنید. بعد از اینکه دندان هایتان را تمیز کردید، از الیاف مسواکتان با ملایمت برای تمیز کردن زبانتان استفاده کنید. (مسواک را با شدت فشار ندهید.) این منجر به، تنفس بد و نگه داشتن باکتری بر روی زبانتان می شود.

 

 
 
قسمت 3 از 3: تمام کردن

 

 
1   دهانتان را بشویید. اگر شما تمایل به آبکشی دهانتان بعد از مسواک زدن دارید، از جرعه ای آب در لیوان استفاده کنید یا لیوان که در دستتان است را آب کرده و استفاده کنید. آب را در دهانتان بچرخانید و آن را به بیرون بریزید.
 
توجه داشته باشید که در مورد این توصیه، تعدادی اختلاف نظر وجو دارد. در حالی که بعضی ها معتقدند که این، کارایی درمان موضعی فلوراید را کاهش می دهد، دیگری معتقد است که هیچ فلورایدی نباید خورده شود. هم چنین افرادی هستند که دوست ندارند در دهانشان خمیر دندان باشد! اگر شما در معرض خطر باکتری هستید، بهتر است که دهانتان را آبکشی نکنید، یا اینکه با مقدار کمی آب که باعث ایجاد یک مایع دهان شوی موثر می شود آن را آبکشی کنید.

مطالعات دیگر نشان داده است که، شستن دهان بعد از مسواک زدن هیچ تاثیر چشم گیری بر روی کارایی مسواک زدن با خمیر دندان فلوراید نمی گذارد.

2   مسواکتان را بشویید. به منظور از بین بردن باکتری ها، مسواکتان را به مدت چند ثانیه در زیر شیر آب نگه دارید. اگر شما مسواکتان را به درستی نشویید، در هنگام استفاده ی بعدی باکتری های قدیمی به دهان شما راه پیدا می کنند. هم چنین تمام خمیر دندان های باقی مانده بر روی مسواکتان را بشویید. مسواکتان را در جایی قرار دهید که به راحتی خشک شود، در غیر این صورت باکتری می تواند رشد کند.

 

 
3   با دهان شوی فلوراید کار را به اتمام برسانید (اختیاری). مقدار کمی از دهان شویه را در دهانتان ریخته و به مدت 30 ثانیه آن را در دهانتان بچرخانید و آن را بیرون بریزید. مواظب باشید که آن را قورت ندهید.

 

 
4   دهانتان را با آب نمک بشویید (اختیاری). آب نمک، باکتری های بد را از روی دندان هایتان از بین می برد. گفته شده که، نمک یک اسید است و اگر مرتبا استفاده شود، باعث ساییده شدن دندان ها می شود. همانطور که استفاده ی بیش از حد از هر چیز خوب نیست، بهتر است که مرتبا از نمک استفاده نکنید.

 

 
5   به یاد داشته باشید که حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. به توصیه ی اکثر دندانپزشکان، حداقل دو بار در روز باید مسواک بزنید. یک بار صبح و یک بار قبل از خواب. اگر شما می خواهید سه بار مسواک بزنید، می توانید یک بار هم بعدازظهر مسواک بزنید! سعی کنید با زاویه ی 45 درجه مسواک بزنید که این روش به از بین بردن باکتری ها و باقی مانده ی غذا/نوشیدنی بر روی دندانتان بهتر از موقعی که به صورت عادی مسواک بزنید کمک می کند. هم چنین، شما باید تا جایی که ممکن است از خوردن تنقلات بین غذایتان خودداری کنید به این دلیل که این باعث ماندن بازمانده های بیشتر غذا و ایجاد باکتری در دهانتان می شود.

 

 
نکات
 
حداقل دندان های خود را در هنگام صبح و شب قبل از خوابیدن مسواک کنید. در صورت امکان پس از خوردن هر وعده غذایی دندان ها را مسواک بزنید اما این کار را بیش از حد انجام ندهید. بیش از حد مسواک زدن به دندان ها صدمه می زند.

پس از نوشیدن نوشابه یا آب میوه های اسیدی مانند آب پرتقال، 45 دقیقه صبر کنید و پس از آن مسواک بزنید. نوشابه و آب میوه ها اسیدی را بر روی دندان ها باقی می گذارند، بنابراین مسواک زدن بلافاصله پس از خوردن آن ها واقعا به مینای دندان صدمه می زند.

استفاده از دهان شویه توصیه می شود، در صورت مصرف سعی کنید از دهان شویه های بدون الکل استفاده کنید.

اگر شما پس از خوردن هر وعده غذایی مسواک نمی زنید، حداقل دندان ها را با آب بشویید تا خرده های باقیمانده غذا از دهان خارج شوند.

حداقل به مدت 2 دقیقه مسواک کنید.

اگر لثه ها براحتی خونریزی می کنند، این مسئله می تواند نشانه التهاب لثه باشد. به دندانپزشک مراجعه کنید. التهاب لثه یک مسئله جدی است که نه تنها منجر به از دست دادن دندان ها و بوی بد دهان می شود بلکه باعث عفونت دریچه های قلب می شود. اگر لثه ها خونریزی می کنند، مسواک زدن را ترک نکنید بلکه از یک مسواک نرم تر استفاده کنید.

سعی نکنید مقدار زیادی خمیر دندان بر روی مسواک گذاشته و دندان ها را مسواک کنید، شما فقط به اندازه یک نخود خمیر دندان نیاز دارید.

سعی نکنید از یک مسواک زبر و خشن برای مسواک کردن دندان ها استفاده کنید یا دندان ها را بیش از حد محکم مسواک کنید، زیرا این کار می تواند منجر به آسیب دیدگی لثه ها شود.

سعی کنید به منظور داشتن نفس خوشبو و تازه، سقف دهان و زبان را نیز مسواک کنید.

در ناحیه های مورد نیاز طولانی تر مسواک کنید.

سعی کنید از مسواکی با برس کوتاه استفاده کنید. بنابراین مسواک با برس کوتاه کاملا پلاک های میکروبی را برطرف می کنند. در غیر این صورت در اکثر دهان ها نمی توان به خوبی با حرکات کوچک بالا و پایین دندان ها را تمیز کرد. مسواک ها با برس بلند در حین مسواک کردن با حرکات لرزشی طولانی به فضای زیادی نیاز دارد که این کار در فضای محدود دهان امکان پذیر نیست و حرکات فشاری مسواک نه تنها موثر نیست بلکه مخرب می باشد.

مسواک هایی با تایمر (ساعت) در بازار موجود هستند که مدت زمان مسواک زدن را به شما می گویند. این نوع مسواک ها ممکن است هنگامی که زاویه های مختلف دندان ها را مسواک می کنید به شما کمک کنند.

قبل از مسواک زدن پس از خوردن هر وعده غذایی، 10 دقیقه صبر کنید.

مسواک های برقی بهتر هستند زیرا لازم نیست شما آن ها را به دندان ها مالش دهید - اما به طور کلی، عادت مسواک زدن خوب و صحیح خیلی مهم تر است از اینکه شما از مسواک برقی استفاده می کنید یا مسواک معمولی.

اکثرا افراد در هنگام مسواک زدن، به روش مسواک زدن توجه نمی کنند، بنابراین ممکن است مکررا چند نقطه در دهان مسواک نشود، از این کار پرهیز کنید.

به منظور خارج کرده خرده های غذا از بین دندان ها از خلال دندان استفاده کنید.

به یاد داشته باشید قبل از خوردن صبحانه و شب قبل از خواب دندان های خود را مسواک کنید. سعی کنید پس از آن از دهان شویه استفاده کنید.

به منظور معاینه دهان و دندان و چکاپ دندان ها با عکس رادیولوژی، حداقل هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

حداقل 3 بار در روز دندان ها را مسواک کنید. اگر شما واقعا می خواهید که دندان های تمیزی داشته باشید، پس از هر وعده غذایی یا میان وعده ها دندان های خود را مسواک کنید.

سعی کنید پس از نوشیدن قهوه یا چای غلیظ، دندان های خود را با آب بشویید. در غیر این صورت در طولانی مدت این نوشیدنی ها می توانند لکه های دائمی را بر روی دندان ها ایجاد کنند.

هرگز بیش از حد با حرکات چرخشی مسواک هر دندان را مسواک نکنید زیرا هر حرکت اضافی می تواند مخرب باشد.

دندان ها را به آرامی مسواک کرده و از مسواک زدن به صور تند و محکم پرهیز کنید. زیرا این روش می تواند منجر به خونریزی لثه شود.

 

هشدارها
دندان ها را خیلی محکم  و تند مسواک نکنید. بافت لثه ها بسیار حساس هستند.

مسواک خود را هر 3 ماه یک بار تعویض کنید. استفاده از مسواکی که برس آن خراب شده می تواند باعث صدمه به لثه ها شود.

هرگز از مسواک دیگران استفاده نکنید. در غیر این صورت شما میکروب ها، باکتری ها و بیماری هایی را از طریق بریدگی های میکروسکوپی در دهان انتقال می دهید.

قبل از مسواک کردن دندان ها پس از خوردن غذاهای اسیدی یا نوشیدنی ها، 45 دقیقه صبر کنید. بنابراین با این کار از فرسایش مینای دندان پیشگیری می شود.

از مسواک کردن دندان های خود غافل نشوید - غفلت از انجام این عمل حیاتی می تواند منجر به پوسیدگی دندان ها شود.

خمیر دندان یا دهان شویه را نبلعید. اگر آن ها بلعیده شوند به عنوان مثال آمونیاک و ستیل پیریدینیوم، حاوی مواد شیمیایی هستند که سمی می باشند.

اگر حجم بیشتر دهان شویه که برای شستشوی دهان یا مقدار زیادی از خمیر دندان که برای مسواک زدن استفاده می شود بلعیده شود، بلافاصله با مرکز مراقبت های پزشکی تماس بگیرید.

 

 
وسایل مورد نیاز
 
نخ دندان

مسواک

خمیر دندان

آب

آب نمک (اختیاری)

دهانشویه (اختیاری)

سایت ناگهان
دندانمسواکآموزش

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع ورزش و سلامت :
  داغ ترین ها  ببین و بخند