سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

هرچیزی که باید درباره ریزش مو بدانید | علت و درمان ریزش مو، ویتامین ها و بخش مراقبت از مو


سایت ناگهان

چگونه جلوی ریزش مو را بگیریم؟

اگر شما به دنبال "روشهای درمان ریزش مو " در اینترنت و داروخانه ها باشید به شما لیست طولانی از انواع تونیک ها، کرم ها و مکمل ها پیشنهاد می شود. اما آیا این داروها واقعا موثر هستند؟ بسیاری از پزشکان و محققان معتقدند که این محصولات گرانقیمت بوده و تاثیر چندانی در بهبود ریزش مو ندارند. ریزش مو دلیل های مختلفی دارد از جمله می توان به رژیم غذایی، کمبود مواد معدنی، داروها، استرس، آلودگی و ژنتیک اشاره کرد.کلاه کاسکت و همچنین کلاه های لبه دار نیز باعث افزایش ریزش مو می شود. یک سوم جمعیت جهان از ریزش مو رنج می برند و هزاران خانم هم جزو این مقدار هستند. دلیل ریزش مو هرچه باشد ممکن است باعث نگرانی شما شود اما دانستن اینکه ریزش مو چیست؟، مو چگونه رشد می کند؟ و یا اینکه قبل از اینکه ریزش مو مسئله مهمی در زندگیتان شود، چه بایدکرد؟  امروز سایت ناگهان جواب این سه سوال و همچنین چند توصیه برای جلوگیری از ریزش مو را به شما خواهد داد.


 
بخش اول :  مراقبت از مو


1   از موهایتان مراقبت کنید. هیچ ضمانتی برای جلوگیری از ریزش مو که به طور ژنتیکی یا بر اثر عوامل مختلف باشد، وجود ندارد. به هر حال، شما با انجام چند کار درست و به موقع می توانید این شانس را به موهایتان بدهید که همیشه شرایط خوبی داشته باشند و همچنین جلوی ریزش زودرس را بگیرید. چند نکته برای مراقبت بهتر و مؤثرتر از مو وجود دارد:
دائما موهایتان را در معرض روش های گرم و خشک قرار ندهید. حرارت باعث ضعیف شدن پروتئین مو می شود و باعث از بین رفتن درخشش و نرمی مو می گردد. همچنین حرارت دائم باعث شکنندگی مو می شود. استفاده از خشک کن مو، بیگودی گرم، برس گرم، صاف کننده مو و درمان های شیمیایی را به حداقل برسانید و همچنین مراقب باشید که این وسایل های گرم را کجای سر قرار می دهید چون گرمای این وسایل باعث آسیب دیدن فولیکول های مو می شود. در نهایت، خشک کردن طبیعی بهترین راه است، پس سعی کنید با خشک کردن از راه های طبیعی به جای حرارت دادن، به موهایتان کمک کنید.
پشت سر هم موهایتان را رنگ نکنید. هرگز موهایتان را بیشتر از 6 تا 8 هفته رنگ نکنید و سعی کنید به جای اینکه تمام مو را رنگ کنید، فقط قسمت هایی را رنگ کنید. وقتی شروع به سفید شدن کرد، پس اجازه دهید خاکستری شود سپس موهایتان را رنگ کنید. با وجود اینکه اظهار نظرات بسیاری در مورد این وجود دارد که این کار شما را مسن تر جلوه می دهد اما با این عقیده که زیبایی نسبت به سلامتی ارجحیت دارد، ارج نهادن و ارزش قایل شدن برای موهایتان را به کل نادیده نگیرید.
 

2   مراقب باشید چگونه موهایتان را می بندید. بعضی از مدل ها به محکم بستن با کلیپس، گیره و ... نیاز دارد. استفاده روزانه از این وسایل ممکن است باعث ریزش مو شود. اگر هر روز از مدل هایی مثل دم اسبی محکم، محکم بافتن مو، گیس بافت استفاده شود، منجر به ریزش مو می شود. پیچیدن مو به خصوص با وسیله های حرارتی هم می تواند باعث ریزش مو شود. نام پزشکی برای از دست دادن مو با توجه به نوع مدل مو که خیلی محکم است به عنوان «کشش آلوپسی» شناخته شده است و چون علت آن بستن محکم مو است، به طور کامل قابل پیشگیری است.
مراقب باشید که سبک لایه لایه بستن مو ها هم باعث از دست دادن مقدار زیادی مو می شود. اگر هم اکنون دچار ریزش مو هستید، به آرایشگاه نروید چون باعث می شود موهای بیشتری از دست دهید. بستن موی بلند با یک موبند باعث کشیده شدن پوست سر و همچنین باعث نازک شدن مو می شود.
 

3   به طور منظم و به آرامی موهایتان را با نرم کننده ها بشویید. شستشوی مو باعث جلوگیری از بخشی از ریزش مو می شود و باعث تمیز شدن پوست سر و مو می شود (از احتمال عفونت و غیره که ممکن است موجب ریزش مو شود، جلوگیری می کند) و به شما امکان می دهد که از یک شامپوی ملایم تر استفاده کنید، همچنین موهای تمیز نسبت به موهای کثیف تاثیر گذاری شخصیت شما را بیشتر می کند.
از شانه کردن موهای خیس خود داری کنید.این کار باعث افزایش شکنندگی مو می شود، همچنین از شانه زدن بیش از حد موها خودداری کنید چون باعث آسیب زدن به موها افزایش ریزش آن می شود.برای باز کردن گره های موها از انگشت به جای شانه استفاده کنید. از مالیدن مو با حوله بعد از شستن مو هم خود داری کنید. این کار باعث شکنندگی مو می شود. اجازه دهید تا موهایتان خود به خود خشک شود.
بعد از شستشو، موهایتان را به شدت و خشونت با حوله نمالید. این باعث شکستگی مو می شود. در عوض اجاره دهید به آرامی خشک شود.
وقتی موهایتان کاملا خشک شد، از یک برس نرم برای شانه کردن استفاده کنید.
 

 
بخش دوم: غذاهایی که برای مو مفید است، استفاده کنید.

1   هرچه برای فرم دهی بهتر مو نیاز است، بخورید. مواد مغذی ای که مانع ریزش مو می شوند، همان هایی هستند که به سادگی از شما، موهایتان و سلامتیان محافظت می کنند و برای حفظ تمام ابعاد سلامتی مفید هستند و احتمال وجود موی سالم در یک بدن سالم بیشتر است. ممکن است بتوان با یک رژیم سالم غذایی که سرشار از میوه ها و سبزیجات است، روند ریزش مو را کند کرد. مواد مغذی ای که در ادامه معرفی می شوند، می توانند منابع مناسبی برای یک رژیم سالم باشند که در اغلب موارد از ریزش مو جلوگیری نموده یا از شدت آن می کاهند.     

آهن: یک ماده معدنی است. آهن «هیم (رنگيزه ى آهن دار به فرمول C34H32N4O4Fe كه بخشي از هموگلوبين است)» در گوشت و مواد حیوانی موجود است و آهن غیر «هیم» در گیاهان. منابع آهن در رژیم غذایی می تواند شامل: جگر، گوشت گوساله، گوشت خوک، ماهی، سبزیجات، غلات غنی شده، لوبیا، و دانه کدو  باشد.گیاه خواران احتمالا از سایر افراد با کمبود آهن بیشتری مواجهه می شوند.
پروتئین: پروتئین برای مو ضروری است اما مسئله مهم این است که پروتئین نه از شامپو بلکه از رژیم غذایی بدست می آید.کمبود پروتئین منجر به ریزش مو و پروتئین کافی به رشد آمینو اسید و در نتیجه تقویت مو کمک می کند. منابع پروتئین در غذاها شامل: تخم مرغ، لوبیا، گوشت، گوشت خوک، سویا، گوشت گاو بدون چربی می باشند. افراد گیاه خوار می توانند پروتئین را از موادی غیر گوشتی شامل: تمپه (خوراك پردازى اندونزى  آميزه خمير سويا و قارچ كه پروتئين فراوان دارد)، توفو، نان سفید،کره بادام زمینی، برنج قهوه ای، عدس، کوینولا، آجیل، لوبیا، کلم بروکلی، سیب زمینی و ... دریافت کنند.
ویتامین C: غذاهای شامل ویتامین C به جذب آهن کمک می کنند. سعی کنید از غذاهای منبع آهن و ویتامین C هم زمان استفاده کنید. غذاهایی که منبع خوب ویتامین C هستند عبارت اند از: مرکبات، سبزیجات برگ سبز، سالاد، سیب زمینی پخته، گوجه فرنگی و غیره.
اسیدهای چرب امگا 3: این اسیدهای چرب در حفظ سلامت مو نقش مهمی دارند و همچنین از شکننده و خشک شدن مو جلوگیری می کنند. منابع غذایی این اسید چرب عبارت اند از: ماهی تن، ماهی آزاد، ماهی خال مخالی، دانه کتان و گردو.
بیوتین: این ویتامین B نقش مهمی در سلامت مو دارد. منابع غذایی دارای بیوتین عبارت اند از: مخمر آبجو، گندم بلغور، عدس، دانه آفتابگردان، سویا و گردو.
روی: روی برای تغذیه مو مهم است. منابع غذایی دارای روی عبارت اند از: صدف، گوشت گاو بدون چربی، کره بادام زمینی، بوقلمون و دانه کدو تنبل.


2   از عادت های بد غذایی که ممکن است باعث مهار شدن رشد مو و یا تشویق ریزش مو شود، اجتناب کنید.کارهایی هستند که نباید انجام دهید همچنین غذاهایی وجود دارند که برای جلوگیری از ریزش مو نباید بخورید. موارد زیر می تواند به موهای شما آسیب برساند و ریزش مو را به همراه داشته باشد البته ریزش مو چه به صورت موقت و چه به صورت دائم به ژنتیک هم بستگی دارد.
از رژیم های غذایی با کالری کم اجتناب کنید. از آنجایی که انرژی تان را یکجا یا به طور کامل از دست می دهید، چنین رژیم هایی باعث ریزش مو می شوند
از خوردن سفیده تخم مرغ خام خود داری کنید. نه تنها این می تواند یستگاهی برای باکتری ها باشد که می تواند به شما آسیب برساند بلکه سفیده تخم مرغ خام حاوی ماده ای است که به بیوتین متصل شده و مانع جذب آن می شود.
 

3   مکمل ها را فراموش نکنید. اول با پزشک خود صحبت کنید اما ممکن است دوست داشته باشید از مکمل ها برای رفع ریزش مو استفاده کنید. انواع مکمل هایی را که شامل بیوتین، اینوزیتول، آهن، ویتامین C وsaw palmetto را جستجو کنید. در موارد دیگر، saw palmetto برای بزرگ کردن پروستات استفاده می شود و برخی از کارشناسان فکر می کنند ممکن است باعث تحریک رشد مو در مردان شود.


 
بخش سوم: با استرس کنار بیایید.


1   استرس خود را کنترل کنید. استرس به کل بدن آسیب می رساند و مو هم جزء آن می باشد. ریزش مو یکی از علائمی است که نشان می دهند شما در چیزی زیاده روی می کنید و بهتر است به حالت نرمال بازگردید.

خواب کافی داشته باشید. خواب نقش مهمی در سلامتی دارد.

به طور منظم ورزش کنید. ورزش کردن یک استراتژی خوب و مفید برای کاهش استرس می باشد. فعالیت بدنی همچنین گردش خون را بهتر و در نتیجه برای پوست سر مفید است.

 

بخش چهارم: نازک بودن مو را تست کنید.


1   اگر نگران موهای خود هستید، نازکی آنهارا تست کنید. تست اینکه آیا شما از ریزش مو رنج می برید یا نه توسط تستی که به «تست یدک کش» معروف است، انجام می شود. یک دسته کوچک از مو, حدود 30-20 تار موهای خود را بین انگشت شست و انگشت اشاره نگه دارید. به آرامی اما محکم فشار دهید. اگر بیش از 6 تار موهایتان از بین انگشتانتان بیرون آمد، شما ریزش مو دارید. با این حال، این آخر راه نیست و نباید وحشت کنید. اگر فکر می کنید موهایتان بیشتر از حد معمول می ریزد، حتما به دکتر یا متخصص مو مراجعه کنید .به یاد داشته باشید که روزانه مقدار زیادی از موهای همه ما می ریزد.

دکتر از شما تست هایی که مربوط به مو هستند، می گیرد مثل تست تیروئید یا تست کمبود آهن و نمونه های پوست مربوط را بررسی می کند. همچنین دکتر راجع به روش های درمانی و داروهایی که استفاده کردید، از شما سوال می کند.

 

 

بخش پنجم: ریزش مو را درمان کنید.

 
1   اگر مطمئن هستید که دچار ریزش مو هستید، آن را درمان کنید. هرچند این مقاله در مورد پیشگیری از ریزش مو است اما گاهی درمان ریزش مو نیز نیاز است و می توان برای به حداقل رساندن ریزش مو استفاده کرد. قدم اول برای درمان، تشخیص دقیق است چون ریزش مو موقت، خود به خود یا با روش های مشخصی درمان می شود. برای درمان ریزش مو دائم، روش های زیر استفاده می شود:

دارو: بعضی از دارو ها می توانند ریزش مو را کاهش یا به طور کل متوقف کنند. دارویی که هم برای مردان و هم زنان قابل استفاده است  مینوکسیدیل (Rogaine) نام دارد و دارویی که قابل استفاده فقط برای مردان است فیناستراید (Propecia) نام دارد که این دارو را می توان با تجویز پزشک تهیه نمود. اسپری مینوکسیدیل دو بار در روز استفاده می شود و جلوی ریزش مو را گرفته و حتی در برخی موارد باعث رشد دوباره مو می شود. فیناستراید یک داروی خوراکی است. در هر دو مورد، به یک سال زمان برای نتیجه اثربخشی آنها نیاز است. فیناستراید برای حدود 60 % مصرف کنندگان مؤثر است. توصیه می شود قبل از استفاده از دارو ها از اثرات جانبی آنها مطلع شوید. مطالعات اخیر نشان داده است که فیناستراید با اختلالات جنسی برگشت ناپذیر مرتبط  است همچنین این داروها برای زنان باردار توصیه نمی شود چون ممکن است تأثیر منفی روی جنین داشته باشد.

ماساژ با روغن تخم مرغ: پوست سر خود را به طور منظم با روغن تخم مرغ ماساژ دهید. روغن تخم مرغ یک روش درمان بسیار عالی و مفید برای مراقبت از مو است. این روغن برای جلوگیری از ریزش مو، درمان شوره سر، جلوگیری از سفید شدن مو، رطوبت پوست سر و رشد موهای جدید سالم مفید است.

HRT: این دارو برای خانم ها مورد استفاده است. با این حال، باید با دکتر راجع به اثرات درونی و بیرونی آن صحبت شود.

در مورد درمان شیمیایی ریزش مو، از پزشک خود در مورد کرم های حاوی استروئید،کورتیکوستوئید یا PUVA (یک درمان ترکیبی دارویی/ لیزر) سوال کنید. گاهی برخی محرک ها رشد مو را نیز تحریک می کنند مانند محرک های شیمیایی که توسط دکتر تجویز می شوند. 

می توانید از پیوند مو استفاده کنید. میکرو پیوند معمولا برای درمان کچلی مردانه انجام می شود. این درمان شامل پیوند کوچکی از یک یا دو تار مو در یک زمان و بسیار طبیعی به نظر می رسد.

عمل ترمیم مو را امتحان کنید. این کار به نوعی  پیوند یا توزیع مجدد مو است. مو از جایی که تراکم مو زیاد است برداشته و در  مناطقی که موهای آن از دست رفته است، قرار داده می شود. چون فولیکول مو منتقل می شود، با افزایش سن، مو سفید و دائمی می شود. در عمل جراحی میکرو پیوند به طول یک نوار از پشت سر برداشته و سپس دوخته و بهبود می یابد. همچنین ممکن است تکه ای از پوست را جدا کرده و جمع کنند به نحوی که ناحیه کچل حذف شود و بخش هایی که مو دارند، به هم وصل شوند تا بدین طریق بخش بی مو از بین برود. این روش فقط در بخش های کوچکی دارای زخم باشند، قابل اجراست. عمل ترمیم مو بیشتر برای مردان انجام می شود تا برای زنان.

درمان با لیزر هم در نظر داشته باشید. لیزر درمانی را امتحان کنید. این روش باعث تحریک جریان خون در فولیکول های مو می شود. برخی متخصیصین و بسیاری از مراکز ریزش مو خدمات در خانه هم ارائه می دهند و همچنین شما می توانید یک شانه یا برس لیزری تهیه کرده و در خانه استفاده کنید.

فولیکول های خوابیده مو را از خواب بیدار کنید. هنگامی که فولیکول های مو به خواب می روند، شما دچار ریزش مو می شوید. فولیکول های خوابیده دیگر نمی توانند مو تولید کنند پس وقتی که تمام فولیکول های یک قسمت به خواب می روند، موهای آن قسمت نازک تر می شود. خوابیدن فولیکول مو به چه معناست؟ موهای کوتاه روی پوست سر که رشد نمی کنند، روی پوست قابل مشاهده نیستند اما در زیر پوست وجود دارند این ها موهایی هستند که فقط با میکروسکوپ قابل رؤیت هستند. یک سری روش هایی وجود دارد که باعث فعال کردن فولیکول های خوابیده مو می شوند.

با توجه به ریزش مو، به خبرهایی که در مورد سلول های بنیادی یا ژن درمانی هستند، گوش دهید. تحقیقاتی در مورد درمان کامل ریزش مو در حال انجام است.

 

 

بخش ششم: چه چیزی در پشت ریزش مو (رشد نکردن مو ) وجود دارد؟


1   بدانید که چرا ریزش مو اتفاق می افتد؟ ریزش مو (آلوپسی) به طور عمده در سر رخ می دهد اما گاهی می تواند در دیگر قسمت های بدن نیز رخ دهد. این پدیده در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد و در حدود 40-30 درصد جامعه تأثیر می گذارد. راه های ساده ای برای شناخت دلایل ریزش مو وجود دارد. دلایل شناخته شده تاکنون عبارت اند از: ژنتیک، بیماری های دوره پیری، استرس و رژیم غذایی نامناسب. حتی بعضی خانم ها هنگان زایمان دچار ریزش مو می شوند. انواع مختلفی از ریزش مو که وجود دارد، به شرح زیر است:

آلوپسی آندروژنیک: این نوعی ریزش موی شایع است و همچنین به کچلی مردانه و زنانه اشاره دارد. هورمون ها و ژنتیک نقش مهمی در این نارسایی ایفا می کنند. کچلی نوع مردانه ارثی است که در خانواده وجود دارد و حتی می تواند از نسلی به نسل دیگر انتقال یابد. این نوع کچلی در فرق سر و شقیقه ها به وجود می آید و کم کم این تکه ها به هم می پیوندند، بالای موها کاملاً از بین می رود و کچل می شود. آمار نشان می دهد که این نوع از ریزش مو در 30 درصد مردان 30 ساله، 50 درصد مردان 50 ساله و 70 درصد مردان 70 ساله رخ می دهد. در مورد زنان مو در ابتدا در ناحیه بالای پیشانی و فرق سر نازک می شود و به سمت طرفین سر امتداد می یابد، در حالی که عقب سر پر مو باقی می ماند. این نوعی کچلی ارثی بوده و اغلب بعد از یائسگی رخ می دهد.
آلوپسی سمی: این نوع ریزش مو تحت تاثیر فشار های روحی و بدنی رخ می دهد. چیزهایی نظیر بیماری، عفونت، کاهش ناگهانی وزن، عمل جراحی، دارو ها و مواد مخدر، حاملگی و زایمان می توانند علل چنین ریزش مویی باشند. بیماری هایی نظیر سل، دیابت و تیروئید می توانند همراه با چنین نوع ریزش مویی دیده شوند، همانطور که شیمی درمانی، دارو های مربوط به امراض قلبی و پرتو درمانی هم همین عوارض را در پی دارند. ریزش مو در نتیجه فشار های روحی و جسمی طی 2 تا 3 ماه بعد از وقوع آن استرس دیده می شود.
آلوپسیا: این نوعی بیماری پوستی است که باعث می شود موهای آن ناحیه پوستی به کلی بریزند. معمولاً در فرق سر یا ریش رخ می دهد و به نظر می رسد علل خود تلقیحی دارد. این نوع کاهش مو در افراد جوان شایع تر است که معمولاً مو شروع به کاهش رشد می کند.
آلوپسیا همه گیر:همه بدن موی خود را از دست می دهد از جمله ابروها و مژه ها. حفره مو آسیب نمی بیند. در این حالت، ناتوانی در رشد مو به علل فیزیولوژیکی باز می گردد و بازگرداندن رشد مو کاری ساده است.
وسواس مو کندن: این نوع کاهش مو به خاطر کندن مو است که ناشی از عادت یا شرایطی است که اگر رفع شوند، بهبود حاصل می شود.
زخم آلوپسیا: این ریزش مو در محل زخم یا سوختگی رخ می دهد.


2   به خاطر بسپارید که مو چطور رشد می کند. به احتمال زیاد تاکنون آماری را در مورد نحوه رشد مو مطالعه کرده اید ولی باز هم به آن اشاره می کنیم. در حدود 90% مو های شما عمری دو تا شش ساله دارند، در حالی که 10 درصد باقیمانده سه ماه استراحت می کنند. بعد از این مدت استراحت می ریزند و ما در طول روز 80 تا 150 تار مو را در هر جایی می ریزیم و این به نوع و ژنتیک شما بستگی دارد. این در مورد ابرو ها هم صدق می کند که تنها 10 هفته عمر می کنند. و سرعت رشد آنها 1 سانتی متر در هر ماه است (حدود ½ اینچ در هر ماه).    
 
 
 
 نکات
 

اگر بادار شده اید، درصورتی که دچار ریزش موی پس از زایمان شدید، نترسید و نگران نشوید. ریزش مو به عنوان یک پیامد ناشی از باداری می تواند ترسناک باشد اما نتیجه طبیعی تغییرات هورمونی ناشی از حاملگی می باشد که کیفیت موها و حتی ضخامت آنها را نیز تغییر داده است. ریزش مو نشانه بازگشت سطح هورمون ها به سطح طبیعی و نرمال می باشد. موهای از دست رفته به علت زایمان معمولا در عرض چند ماه دوباره رشد می کنند.
ثابت شده است که شامپوی شوره سر رشد مو را در حد متوسط افزایش می دهد.
همیشه موهایتان را باز نگذارید. این کار باعث می شود که موهایتان خاک جمع کند و میزان شوره سر را افزایش می دهد. قبل از رفتن برای خواب، برای جلوگیری از ریزش بیش از حد مو، موهایتان را به صورت شل ببافید.
از ژل حالت دهنده و دیگر محصولات مشابه بپرهیزید چون این محصولات به سرعت بخشیده به ریزش مو، شکستگی و اصطکاک روزانه و قد کن شدن (تکه شدن) تمایل دارند.
بیماری و استفاده از آنتی بیوتیک می تواند منجر به ریزش مو شود. بنابراین، حفظ وضعیت جسمی در شرایط خوب شما را قادر می سازد تا به این طریق با آثاری که بر روی موهایتان دارد، مقابله کنید.
شامپوهای ملایم و حالت دهنده را به هر نوع دیگر شامپو ترجیح دهید چراکه این شامپوها با موی شما ملایم تر رفتار می کنند و منجر به حالت پذیری بهتر می شود. به همان اندازه از صابون های قوی و ناملایم به ویژه آنهایی که دارای دئودورانت هستند، پرهیز کنید چراکه آنها به پوست سر آسیب می زند.
موهایتان را بیش از حد در معرض نور خورشید قرار ندهید.
از وسایل حالت دهنده گرم موی سر اجتناب کنید چراکه این وسایل به موی سرتان آسیب می زند و می تواند باعث دوشاخه شدن موها و شکستگی آنها شود.
 با موهای بافته بخوابید. در این صورت، شما کمتر موهایتان را می کشید چون شما در طول خواب کمتر تکان می خورید و می چرخید.
بیماری شکمی می تواند موجب ریزش مو شود. اگر این مشکل را دارید، با دکتر خود در این باره صحبت کنید. روغن نارگیل گرم درمان خوبی است اما از گرم کردن بیش از اندازه آن خود داری کنید چراکه ممکن است پوست شما را بسوزاند.

 

هشدارها
سیگار کشیدن با ریزش مو در ارتباط است. آن را ترک کنید.
ریزش مو قبل از طاسی کامل، می تواند نشانه ای از بهداشت ضعیف، فقدان مواد مغذی باشد. اگر نگران این موضوع می باشید به ویژه اگر دارای یک رژیم غذایی ضعیف، سیستم ایمنی سرکوب شده و ضعیف و یا به طور کلی ناخوش هستید، با پزشک تان در این زمینه صحبت کنید.
در 4000 سال قبل از میلاد مسیح، در مصر، مردان معجونی از روغن، خرما و خاک بدن حیوانات مرده را بر روی پوست سر طاسشان می مالیدند به این امید که موجب رشد مو شود. با این وجود، مالش یا تحریک پوست سر ممکن است یک درمان زمان بر باشد اما از ریزش مو جلوگیری نمی کند. در حقیقت، نشان داده شده است که در افرادی با پوست سر تقریبا خشک، مالش دادن شدید یک حوله بر روی  پوست سر و استفاده از یک برس زبر می تواند باعث شود ریزش موی سر افزایش یابد.

سایت ناگهان
ریزش مورشد مومراقبتعلتدرمانویتامین

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع ورزش و سلامت :
  داغ ترین ها  ببین و بخند