سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

همه چیز درباره آفتاب سوختگی صورت و بدن در تابستان | علت، تسکین و درمان موثر برای رفع تیرگی پوست


سایت ناگهان

در فصل تابستان بیش از هر فصل دیگری، پوست در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارد! پس با خواندن این مطلب در سایت ناگهان، از تمام روش های درمان آفتاب سوختگی آگاه شوید.


خورشید، لامپ های برنزه کننده یا هر منبع دارای اشعه فرابنفش می تواند موجب آفتاب سوختگی، قرمزی و تحریک پوست گردد. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، به ویژه که برخی از این آسیب های پوستی دائمی می باشند اما روش های درمانی این چگونه برای تسریع التیام پوست، جلوگیری از عفونت و کاهش درد وجود دارد.

 

 

درخواست مراقبت های پزشکی


1   در صورت مشاهده وضعیت حاد، با فوریت های پزشکی تماس بگیرید. اگر یک یا تعداد بیشتری از این علائم زیر را در خود یا یکی از دوستان مشاهده کردید، با فوریت های پزشکی نزدیک تماس بگیرید:

ضعف بیش از حد در هنگام ایستادن

سرگیجه یا عدم حالت طبیعی

ناهشیاری

 

2   اگر شما دارای علائم گرمازدگی یا کم آبی بدن (دهیدراته) هستید، به پزشک مراجعه کنید. اگر شما در رابطه با آفتاب سوختگی دارای علائم و نشانه های زیر هستید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر هر کدام از این علائم موجب ناتوانی شما می شود، به جای مراجعه به پزشک، با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

احساس ضعف

احساس ضعف و سرگیجه

سردرد یا دردی که به روش های تسکین دهنده گفته شده در زیر جواب نمی دهد.

نبض یا تنفس سریع

تشنگی شدید، عدم ادرار یا چشمان گود رفته

پوست سرد و مرطوب یا رنگ پریده

تهوع، تب و لرز یا بثورات پوستی

چشمان آسیب دیده و حساس به نور

تاول های دردناک و عمقی به ویژه با پهنای بیش از 1.25 سانتی متر

استفراغ یا اسهال

 

3   مراقب علائم عفونت باشید. اگر دارای علائم و نشانه های زیر هستید، به ویژه در اطراف تاول ها، پوست شما عفونی شده است. بنابراین، مراقبت های پزشکی حیاتی و مهم است.

افزایش درد، تورم، قرمزی، حرارت در اطراف تاول

رگه های قرمزی در اطراف تاول

ترشحات عفونی دراطراف تاول

غدد لنفاوی متورم در گردن، زیر بغل یا کشاله ران

تب

 

 

4   به منظور رسیدگی و درمان سوختگی های درجه ،3 با فوریت های پزشکی تماس بگیرید. اگر چه سوختگی درجه 3 در اثر نور خورشید، بسیار نادر است اما امکان آن وجود دارد. اگر پوست آفتاب سوخته، به رنگ قهوه ای بسیار تیره، جمع شده و چروکیده و مانند چرم به نظر می رسد، با فوریت های پزشکی تماس بگیرید. قبل از رسیدن نیروها، ناحیه آسیب دیده را بالاتراز قلب نگه داشته و به منظور جلوگیری از چسبیدن لباس به سوختگی، لباس هایش را درآورید.

 

 

روش های تسکین درد و ناراحتی پس از آفتاب سوختگی


1   دوش یا حمام سرد و ملایم بگیرید. دمای آب باید زیر حد ولرم باشد (به اندازه کافی سرد باشد)، به مدت 20-10 دقیقه در وان حمام استراحت کنید. اگر فقط دوش می گیرید، می توانید از کمی بخار آب گرم استفاده کنید. بخار آب زیاد موجب تحریک پوستتان می شود. به منظور پیشگیری از ساییده شدن پوست، برای خشک کردن بدن، از جریان هوا یا به آرامی از حوله استفاده کنید.

در هنگام دوش یا حمام کردن، از صابون، روغن های حمام یا هر چیز شوینده دیگر پرهیز کنید. استفاده از چنین محصولاتی موجب تحریک پوست می شود و احتمالاً علائم آفتاب سوختگی را شدیدتر می کند.

اگر بر روی پوستتان تاول هایی در حال ظاهر شدن است، بهتر است به جای دوش گرفتن، حمام کنید. فشار جریان آب ممکن است موجب ترکیدن تاول ها شود.

 

2   از کمپرس سرد و مرطوب استفاده کنید. لیف یا پارچه ای را با آب سرد مرطوب کنید و آن را به مدت 30_20 دقیقه بر روی منطقه آسیب دیده قرار دهید. به طور منظم، دستمال را با آب سرد مرطوب کرده و استفاده کنید.

 

3   از یک مسکن بدون تجویز مصرف کنید. مسکن های بدون تجویز مانند ایبوپروفن یا آسپرین موجب تسکین درد و احتمالاً کاهش التهاب می شوند.

به کودکان آسپرین ندهید. به جای آسپرین، از مسکن خاص کودکان استامینوفن که در بازار موجود است، مصرف کنید. ایبوپروفن کودکان نیز به دلیل تأثیر ضد التهابی مناسب است.

 

4   از یک مسکن موضعی استفاده کنید. اسپری های تسکین دهنده قرمزی، سوزش و خارش پوست در داروخانه ها در دسترس می باشند. این اسپری ها حاوی بنزوکائین، لیدوکائین یا پراموکسین می باشند که با تأثیر بی حس کننده موجب تسکین درد می شوند. با این حال، این اسپری ها دارای قابلیت حساسیت زا می باشند، بنابراین، بهتر است ابتدا آن را بر روی قسمتی از پوست سالم امتحان کنید، در صورتیکه پس از یک روز علائم حساسیت ظاهر نشد، از آن استفاده کنید.

این اسپری ها بدون تجویز پزشک نباید برای کودکان زیر 2 سال استفاده شود. اسپری های حاوی متیل سالسیلات یا ترولامین سالسیلات ممکن است برای کودکان زیر 12 سال و کپسایسین برای افراد زیر 18 سال یا هر کسی با حساسیت به فلفل قرمز، خطرناک می باشد.

 

5   در مناطق آفتاب سوخته، لباس های نخی گشاد بپوشید. هنگامی که پوست شما در حال بهبودی است، پوشیدن تی شرت و شلوار راحتی نخی، ایده بسیار خوبی است. اگر شما نمی توانید لباس های گشاد بپوشید، حداقل لباس های نخی (پارچه های نخی موجب تنفس پوست می شوند) و تا جایی که امکان دارد، گشاد بپوشید.

پارچه های پشمی و برخی از پارچه ها با الیاف مصنوعی بدلیل الیاف حساسیت زا و گرمای حاصل از الیاف آن، موجب تحریک پوست می گردند.

 

6   از کرم کورتیزون استفاده کنید. اگر چه شواهد نشان می دهد که کورتیزون برای آفتاب سوختگی تأثیر چندانی ندارد اما کرم های کورتیزون که حاوی استروئید ها می باشند، ممکن است التهاب را کاهش دهند. اگر شما مایل هستید کرم کورتیزون را امتحان کنید، می توانید آن را بدون نسخه پزشک از داروخانه تهیه کنید.کرم هیدروکورتیزون یا چیزی مشابه آن را تهیه کنید.

کرم کورتیزون را در ناحیه صورت یا برای کودکان استفاده نکنید. اگر در مورد استفاده از این کرم شک و نگرانی دارید، از داروساز در داروخانه مشاوره بگیرید.

این دارو در انگلستان بدون تجویز پزشک برای درمان آفتاب سوختگی فروخته نمی شود.

 

 

پس از آفتاب سوختگی،  از قرار گرفتن دوباره در معرض آفتاب و آسیب های شدیدتر پرهیز کنید


1   قرار گرفتن در معرض نور خورشید را به حداقل برسانید. اگر قصد دارید با وجود آفتاب سوختگی دوباره بیرون بروید، در حالت ایده آل، باید در سایه حرکت کنید یا مناطق آسیب دیده را با لباس بپوشانید.

 

2   پوستتان را با کرم های ضد آفتاب بپوشانید. هر زمان که قصد دارید از منزل بیرون بروید، از کرم های ضد آفتاب با حداقل فاکتور حفاظتی SPF) 30) استفاده کنید. هنگامی که پوستتان در تماس با آب قرار می گیرد یا بیش از حد عرق می کنید، مجدداً کرم ضد آفتاب را تمدید کنید.

 

3   مقدار زیادی آب بنوشید. آفتاب سوختگی می تواند منجر به دهیدراته یا کم آبی بدن شود، بنابراین، این مسئله اهمیت دارد که در هنگام بهبودی، این حالت را با نوشیدن مقدار زیادی آب برطرف کنید. در هنگام بهبودی، توصیه می شود روزانه10-8 لیوان آب بنوشید، هر لیوان حاوی 240 میلی لیتر آب می باشد.

 

4   به منظور تسریع التیام پوست، از کرم های مرطوب کننده بدون عطر استفاده کنید. هنگامی که دیگر تاول ها و قرمزی پوستتان کمی فروکش کرد، می توانید از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید. شما می توانید به منظور پیشگیری از پوسته پوسته شدن و سوزش و خارش مناطق آسیب دیده، بر روی آن مناطق به مدت چند روز یا چند هفته از کرم های مرطوب کننده چرب بدون عطر استفاده کنید.

 

 

 

روش درمان تاول پس از آفتاب سوختگی


1   به پزشک مراجعه کنید. اگر پوستتان در اثر آفتاب دچار تاول شده است، فوراً به پزشک مراجعه کنید. بروز تاول از علائم آفتاب سوختگی شدید می باشد که باید توسط پزشک تحت درمان قرار گیرد همچنین تاول شما را در معرض ابتلا به عفونت قرار می دهد. پیش از مراجعه به پزشک یا اگر پزشک شما هیچ درمان خاصی را به شما توصیه نمی کند، اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید.

 

2   به تاول ها دست نزنید. اگر آفتاب سوختگی شما شدید است، ممکن است تاول هایی بر روی پوستتان ظاهر شود. از ترکاندن یا خارش تاول ها پرهیز کنید. ترکیدن تاول ها ممکن است منجر به زخم و عفونت شود.

اگر شما واقعاً نمی توانید خودتان را کنترل کنید و به تاول ها دست نزنید، به پزشک مراجعه کنید و از او بخواهید که تاول ها را در محیطی استریل تخلیه کند.


3   تاول ها را با پانسمان استریل بپوشانید. به منظور پیشگیری از عفونت، قبل از عوض کردن پانسمان، دست هایتان را با آب و صابون بشویید. تاول های کوچک را با چسب زخم و تاول های بزرگ را با یک لایه گاز استریل می توان پانسمان کرد. تا زمانی که تاول ها بهبود یابند، پانسمان آن ها را هر روز عوض کنید.

 

4   اگر دارای علائم عفونت هستید، از یک پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید. اگر شما به عفونت مشکوک هستید، می توانید بر روی تاول ها از یک پماد آنتی بیوتیک (مانند پلی میکسین B یا باسیتراسین) استفاده کنید. از علائم عفونت، بوی بد، ترشحات زرد رنگ، سوزش و قرمزی زیاد در اطراف تاول می باشد. بنابراین، بهتر است به منظور دریافت درمان به پزشک مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که برخی از افراد به این پماد ها حساسیت دارند، بنابراین، ابتدا قبل از استفاده، آن را بر روی ناحیه ای از پوست سالم تست کنید و در صورتی که هیچ واکنش پوستی ظاهر نشد، از آن استفاده کنید.

 

5   به یک تاول ترکیده با احتیاط دست بزنید. هنگامی که تاولی ترکیده و پوست آن آویزان شده است، بی احتیاط و سریع، پوست آن را نکنید. انجام این کار با احتیاط، از تحریک بیشتر پوست جلوگیری می کند.

 

 

استفاده از روش های درمانی خانگی برای آفتاب سوختگی


1   با احتیاط از این روش ها استفاده کنید. این درمان ها از نظر علمی تأیید نشده است و جایگزین درمان های پزشکی نمی شود. علاوه بر این، داروهای خانگی که در زیر نام برده نشده است، ممکن است منجر به عفونت و تأخیر در التیام پوست شوند. به ویژه از سفیده تخم مرغ، کره بادام زمینی، وازلین و سرکه پرهیز کنید.

 

2   از روش چای استفاده کنید. 4-3عدد چای کیسه ای را در ظرف حاوی آب گرم، دم کنید. هنگامی که چای تقریباً سیاه رنگ شد، چای های کیسه ای را از ظرف خارج کرده و اجازه دهید، چای خنک شود. پارچه ای را به چای آغشته کرده و آن را به آرامی بر روی ناحیه ای که دچار آفتاب سوختگی شده است، قرار دهید. هر چه بیشتر این کار را انجام دهید بهتر است. چای را از روی پوستتان نشویید. اگر انجام این کار با پارچه برایتان دردناک است، می توانید به جای پارچه از خود چای کیسه ای استفاده کنید.

سعی کنید این کار را قبل از خواب انجام دهید و اجازه دهید، چای یک شب بر روی پوستتان باقی بماند.

آگاه باشید که چای می تواند بر روی لباس یا ملافه ها لکه ایجاد کند.

 

3   مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین C بخورید. اگر شما اخیراً دچار آفتاب سوختگی شده اید (هنوز پوستتان قرمز است اما پوسته پوسته نشده است) ، سعی کنید مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان و ویتامین C مانند زغال اخته، گوجه فرنگی و گیلاس بخورید. یک مطالعه نشان می دهد که خوردن این مواد غذایی، موجب رفع کم آبی بدن نیز می شود.

 

4   از پماد کالندولا استفاده کنید. استفاده از پماد کالندولا برای درمان آفتاب سوختگی های شدید همراه با تاول، بسیار مناسب است. بدانید که درمان گیاهی برای آفتاب سوختگی های شدید یا تاول ها مناسب نیست و موجب بهبود و التیام پوست نمی شود، بنابراین، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 

5   از لوسیون نارون کوهی استفاده کنید. این لوسیون می تواند موجب تسکین پوستتان شود. با احتیاط و به آرامی آن را بر روی مناطق آسیب دیده بمالید.

 

6   از روغن تخم مرغ استفاده کنید. روغن تخم مرغ غنی از اسیدهای چرب امگا 3 مانند دوکوزاهگزائنوئیک اسید و همچنین ایمونوگلوبولین، گزانتوفیل (لوتئین و زاگزانتین) و کلسترول می باشد. اسیدهای چرب امگا 3 از فسفولیپیدها نشأت گرفته اند که می توانند به شکل لیپوزوم (نانو ذرات) در آمده و به پوست نفوذ کرده و موجب التیام پوست آسیب دیده شوند.

پوست آسیب دیده را روزی 2 بر با روغن زرده تخم مرغ ماساژ دهید. به آرامی پوست آسیب دیده و یک اینچ پوست اطراف آن را در هر جلسه، به مدت 10 دقیقه با روغن ماساژ دهید.

روغن تخم مرغ را حداقل به مدت 1 ساعت بر روی پوست باقی بگذارید و از تابش مستقیم نور خورشید پرهیز کنید.

پوست را با یک شوینده بسیار ملایم با PH خنثی بشویید. از صابون یا هر ماده قلیایی دیگر پرهیز کنید.

این ماساژ را 2 بار در روز انجام دهید تا زمانی که پوستان به طور کامل بهبود یابد.

 

نکات 

یک دستمال پارچه ای ولرم را بر روی پوست آسیب دیده قرار دهید.

آفتاب سوختگی مخصوصاً آفتاب سوختگی همراه با تاول در آینده ممکن است منجر به سرطان پوست شود، بنابراین، به صورت منظم پوستتان را از نظر علائم سرطان پوست بررسی کنید و در صورت لزوم، در مورد عوامل خطرناک دیگر با یک پزشک مشورت کنید.

مدارک و شواهد نشان می دهد که آلوئه ورا در ترمیم آفتاب سوختگی تأثیر چندانی ندارد.

به منظور پیشگیری از آفتاب سوختگی از کرم های ضد آفتاب مناسب استفاده کنید. کرم های ضد آفتاب برای جلوگیری از آفتاب سوختگی مفید می باشند.کرم های ضد آفتاب خوب به منظور حفاظت از پوست در برابر نور خورشید باید دارای حداقل 30 SPF  باشند.SPF، فاکتور حفاظتی کرم در برابر اشعه های UVB خورشید می باشد. علاوه بر این، یک کرم ضد آفتاب مناسب و خوب باید از پوست در مقابل اشعه های UVA نیز محفاظت کند. اشعه های UVA نقش عمده ای را در ایجاد افتاب سوختگی ایفا می کنند، بنابراین، فرد باید از کرم های ضد آفتاب خوب که به خوبی از پوست در مقابل این اشعه ها محافظت می کنند، استفاده کند. کرم های ضد آفتاب باید 15 دقیقه قبل از بیرون رفتن از منزل و در معرض نور خورشید قرار گرفتن، بر روی پوست استفاده شوند.


هشدارها

ناحیه ای را که دچار آفتاب سوختگی شده است، دستکاری نکنید. خارش یا دستکاری پوست آسیب دیده منجر به تحریک بیشتر پوست می شود. هنگامی که شما لایه ای از پوست آسیب دیده را می کنید، پوست قهوه ای زیر آن را نمی پوشانید، با این کار نه تنها شما فرایند بهبودی را تسریع نمی دهید بلکه ممکن است منجر به عفونت گردد.

به عوارض جانبی داروها (از جمله داروها و روغن های گیاهی) که موجب افزایش حساسیت به نور خورشید می شود، توجه کنید.

بر روی ناحیه ای که دچار آفتاب سوختگی شده است، تکه های یخ قرار ندهید. این کار می تواند منجر به سوختگی با یخ شود که به اندازه سوختگی با آفتاب می تواند دردناک باشد. همچنین این کار می تواند منجر به آسیب های پوستی شدیدتر گردد.

حتی قرار گرفتن در معرض آفتاب به منظور برنزه شدن پوست نیز می تواند موجب آسیب های پوستی شود و همچنین ممکن است خطر ابتلا به برخی از سرطان های پوست را نیز افزایش دهد.

سایت ناگهان
آفتاب سوختگیآفتابدرمانتیرگی پوستپوستعلتتسکینتابستان

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع ورزش و سلامت :
  داغ ترین ها  ببین و بخند