سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

روز سلامت و روز جهانی بهداشت: 18 فروردين 1395


سایت ناگهان

هر سال روز 7 آوریل مصادف با 18 فروردین، روز جهانی سلامت در کشورهای مختلف گرامی داشته می‏شود.

 

روز سلامت و روز جهانی بهداشت

 

در سال 1948 میلادی، در نیویورک، نخستین اساسنامه کنفرانس بین المللی بهداشت از سوی سازمان بهداشت جهانی تدوین شد. 

رسالت روز جهانی بهداشت، بالا بردن آگاهی عموم مردم جهان، درباره موضوع خاص بهداشتی است که سازمان بهداشت جهانی ( WHO ) آن را در رأس اولویت های بهداشتی سال قرار داده است.

هدف این سازمان ، فراهم کردن حداکثر امکانات بهداشتی و سلامتی برای کلیه انسان های روی زمین است، به دنبال این هدف، سازمان، برنامه های زیادی را به مرحله اجرا می گذارد تا زمینه مساعدت کشور ها را برای تقویت بهداشت عمومی خود فراهم کند .


یکی از موانع بزرگ در بهبود وضع بهداشت در دنیا کمبود اشخاص متخصص می باشد . سازمان بهداشت جهانی برای رفع این مشکل ، دوره های مطالعاتی و کارآموزی و تعلیم و تکمیلی در سرتاسر جهان تشکیل داده است. 

از سال 1948 میلادی به بعد، همه ساله چنین روزی به عنوان روز جهانی سلامت شناخته می‏شود. گفته می‏شود که نام‏گذاری این روز توسط دکتر محمد حسین حافظی، رئیس هیات نمایندگی ایران در کنفرانس نیویورک، به صورت پیشنهادی در 12 آگوست 1946 صورت گرفته است.

 

روز جهانی بهداشت قند و دیابت

 

هرساله این سازمان يك مشكل جهانی را به عنوان موضوع اين روز انتخاب و توجه جهانيان را به اين موضوع مهم جلب مي‌نمايد. موضوع تعيين شده برای سال 2016- 1395 «دیابت» میباشد.

موضوع روز جهانی بهداشت 2016، دیابت یک بیماری غیر مسری است که به طور مستقیم  بر روی زندگی میلیون ها نفر، عمدتا در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط.تاثیر می گذارد.

امروزه دیابت یکی از شایع ترین بیماری ها در جهان است که نیمی از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند.

دیابت یک اختلال متابولیک (سوخت و سازی) در بدن است.  در بیماری دیابت به علت ترشح ناکافی انسولین که یکی از مهم ترین هورمون های بدن به حساب می آید، میزان قند خون از حد طبیعی خارج می شود.
این بیماری با ایجاد مشکلات و اختلالاتی مانند بیماری قلبی عروقی، حمله قلبی، آسیب به اعصاب و قانقاریا می تواند زندگی فرد را به خطر اندازد.

بنابراین برای داشتن زندگی بهتر و سالم تر، باید از بدن خود خوب مراقبت و برای پیش گیری از این بیماری مهلک میزان متعادل قند خون را حفظ کنیم.

 

روز جهانی بهداشت

 

بهداشت چیست؟


بهداشت در واقع زیر بنای فعالیتهای اقتصادی و پیشرفتهای اجتماعی یک ملت است و سلامت جامعه در گرو رعایت اصول بهداشتی می باشد و جامعه سالم و تندرست می تواند از منافع خود دفاع، و حقوق خود را کسب کند.
بهداشت عبارت است ازعلم وهنر پیشگیری از بیماریها، طولانی کردن عمر و بالا بردن سطح سلامت و توانایی بشر که اگر تک تک افراد جامعه سالم باشند، می توان در مجموع، یک جامعه سالم و توانا به وجود آورد.
بهداشت در قانون اساسی کشورمان نیز قرار گرفته است و دراصول سوم، بیست و نهم و چهل و سوم قانون اساسی بر ضرورت تأمین بهداشت و فراهم نمودن امکانات بهداشتی و درمان بیماریها، و گسترش خدمات درمانی تأکید شده است.

 

اهداف بهداشتی


مسائل بهداشتی وسیع و گسترده است و با توجه به پیشرفت سریع علم، هر روز نکات بهداشتی ریزتر و دقیق تر و اهداف بهداشتی، گسترده تر می شوند .
به طور خلاصه اهداف بهداشتی را می توان به صورت زیر بیان کرد:
1- سالم سازی محیط زیست.
2- کنترل بیماریهای واگیردار.
3- آموزش بهداشت عمومی.
4- ایجاد خدمات پزشکی و پرستاری برای تشخیص و درمان بیماریها.
5- ایجاد و توسعه، یک سیستم اجتماعی که در آن هر فرد از وسایل و امکانات لازم برای سالم ماندن برخوردار باشد تا افراد ازحق مسلم خود یعنی سلامت و زندگی طولانی بهره مند و در مواقع بیماری بتوانند از آن خدمات بهره مند شوند.
اگر افراد جامعه نکات بهداشتی را رعایت کنند ، بهداشت جامعه نیز تامین خواهد شد .
بنابراین هر فردی در این کار سهمی دارد ؛ انسانها باید کوشش کنند تا از آلوده ساختن محیط زیست خود مانند هوا، آب ، زمین و... جلوگیری نمایند و از گسترش بیماریهای واگیردار با رعایت اصول بهداشتی جلوگیری به عمل آورند.

 

پوستر روز جهانی بهداشت و سلامت


  گاندی: سلامتی بالاترین دارایی انسان است که با هیچ چیز دیگری قابل قیاس نیست.

 

اس ام اس و پیامک های روز بهداشت و سلامت رو در اینجا بخوانید

 

سایت ناگهان
بهداشتروز بهداشتروز سلامتروز جهانی بهداشتدیابتمناسبت

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع ورزش و سلامت :
  داغ ترین ها  ببین و بخند