سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

چند روش خانگی، طبیعی و جادویی برای از بین بردن جوش صورت


سایت ناگهان

با وجود روش های بسیاری که برای درمان آکنه و جوش وجود دارد، گاهی اوقات برای درمان یک نوع جوش راه حل خاصی وجود ندارد. خواه جوش در اثر استرس، هورمون ها و یا رژیم غذایی نامناسب به وجود آمده باشد، به هر صورت، شما مجبور نیستید آن جوش ها را بر روی صورت خود تحمل کنید. شما می توانید با استفاده از ترکیبی از روش های درمانی تخصصی و خانگی، جوش های خود را سریع برطرف کنید.

 

 پوست خود را تمیز نگه دارید. در طول روز، آلودگی هایی از هوا و گرد و غبار و عرق بر روی پوست صورت نشسته و موجب بدتر شدن جوش های صورت می شود. صورتتان را روزانه دو بار بشویید و آن را در طول روز با پد یا دستمال مرطوب، تمیز نگه دارید. با این ترتیب، هر زمان که شما بر روی پوست صورتتان احساس چربی، عرق یا آلودگی کردید، می توانید بوسیله آن ها، پوستتان را تمیز و تازه کنید. انجام این کار مخصوصاً پس از ورزش و عرق کردن در هوای گرم، سودمند است.

 


ماسک آسپرین را امتحان کنید. یکی از کاربردهای اصلی آسپرین،کاهش التهاب و تورم است. هنگامی که شما از آن بر روی جوش های خود استفاده می کنید، نیز همین عملکرد را دارد. نوع دیگر اسید سالسیلیک، آسپرین است. 2-1 عدد قرص آسپرین را پودر کرده و با چند قطره آب آن را به حالت خمیری در آورید. حال این ماده خمیری را به صورت مستقیم بر روی جوش ها گذاشته و تا زمانی که برایتان امکان دارد، آن را بر روی جوش ها حفظ کنید. سپس صورتتان را با آب سرد بشویید. در این صورت، جوش های شما برطرف می شوند.

 


از تکه های یخ استفاده کنید. همانند آسپرین، یخ نیز اغلب برای کاهش قرمزی و تورم بدن به کاربرده می شود. به مدت 30-20 دقیقه یک تکه یخ یا کمپرس یخ را بر روی جوش خود نگه دارید. این کار موجب باز شدن منافذ پوست شده و به این ترتیب باکتری ها و آلودگی های داخل جوش خود به خود تخلیه می شود. علاوه براین، استفاده از تکه های یخ موجب کاهش قرمزی و اندازه جوش می شود و به این صورت، به پوست شما بافت و ظاهری طبیعی و نرمال می بخشد.

 


 از خمیر زردچوبه استفاده کنید: زردچوبه دارای تأثیر شفابخش می باشد. زردچوبه را به مقدار مناسبی با آب یا ماست مخلوط کنید و آن را هر شب به عنوان ماسک بر روی جوش های خود به مدت 40-30 دقیقه قرار دهید. به هر حال، مراقب ساخت یک ترکیب اسیدی باشید و PH آن را با استفاده از نوار تست PH چک کنید. PH آن باید بالای 3 باشد. استفاده از این خمیر یک شب تأثیر فوری بر درمان جوش ها نخواهد داشت اما در یک دوره زمانی می تواند نتایج مطلوبی را به همراه داشته باشد.

 


 ماسک خیار درست کنید. این ماسک می تواند برای تسکین پوست و رفع قرمزی آن به خوبی عمل کند اما تأثیر آن در از بین بردن باکتری ها به اندازه روش های ذکر شده در بالا نیست. مقداری خیار را رنده کرده و به صورت مستقیم برر روی جوش ها یا پوست کل صورتتان قرار دهید. ماسک خیار را به مدت 20-15 دقیقه روی پوست حفظ کنید و سپس آن را با آب سرد بشویید. به این ترتیب، به طور قابل توجهی قرمزی پوست و جوش ها برطرف شده و شما در پوستتان احساس خنکی می کنید.

 


کمی سیر را برای درمان جوش امتحان کنید. ممکن است این روش کمی عجیب به نظر برسد اما سیر به دو دلیل برای درمان جوش مؤثر است: سیر دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی طبیعی است و همچنین حاوی مقدار زیادی گوگرد است (که برای از بین بردن چربی اضافی مناسب است). یک حبه سیر را له کرده و به حالت خمیری شکل در آورید یا آن را از وسط نصف کرده و آن را بر روی جوش قرار دهید. سیر را به مدت 10-5 دقیقه بر روی جوش نگه دارید و سپس آن را با آب سرد بشویید.

 

 از عسل به صورت موضعی استفاده کنید. عسل پاک کننده طبیعی و بسیار مناسبی برای پوست است زیرا موجب از بین بردن باکتری ها و آلودگی و جرم روی پوست می شود.کمی عسل را بر روی جوش بگذارید و تا مدت زمانی که برایتان امکان دارد، آن را بر روی جوش حفظ کنید. اگر شما مایل هستید می توانید عسل را به صورت یک ماسک بر روی پوست تمام صورت خود استفاده کنید. می توانید آن را با آب ولرم بشویید.

 


هشدارها

تخلیه و دستکاری جوش مخصوصاً جوش های بزرگ، منجر به ایجاد زخم های دائمی بر روی پوست می شود،، بنابراین این کار به هیچ وجه توصیه نمی شود.

اگر شما جوش های صورت را با مواد آرایشی می پوشانید، مواد آرایشی را با دقت انتخاب کنید. این مواد آرایشی موجب تجمع چربی و آلودگی بر روی جوش ها می شود مخصوصاً مواد آرایشی که حاوی مرطوب کننده ها هستند (از مواد آرایشی مخصوص پوست های حساس، مواد آرایشی بدن چربی یا مواد آرایشی دارویی بهتر است استفاده کنید).

از خمیر دندان برای درمان جوش استفاده نکنید زیرا موجب سوختگی جوش و ماندن جای جوش و لکه می شود.

شما باید پوستتان را 2 بار در روز تمیز کنید (و بهتر است پوست را لایه برداری و مرطوب کنید). به منظور استفاده از لوسیون و صابون مناسب نوع پوستتان، بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کنید یا روش آزمون و خطا را به کار بگیرید.

برای درمان جوش می توانید از بخور آب داغ استفاده کنید، به این ترتیب، جوش ها سریع برطرف می شوند اما این روش را به صورت منظم انجام ندهید زیرا ممکن است منجر به باز شدن منافذ پوست به صورت دائمی شود و هرگز قابل درمان نیست.

محلول بنزوئیل پراکسید %2.5، %5 و %10 (به صورت شوینده و کرم) در بازار موجود است. برای برخی از افراد، محلول %10 بسیار قوی است و موجب تحریک پوستشان می شود. برای برخی دیگر، این محلول دارای قدرت پایینی است و به اندازه کافی برایشان نتیجه بخش نیست. بهتر است ابتدا از محلول %5 شروع کنید و در صورتیکه تأثیر مطلوب نداشت، از محلول %10 استفاده کنید و اگر با محلول %5  درصد پوستتان تحریک یا خشک شد، از محلول %2.5 استفاده کنید.

محلول های بنزوئیل پراکسید موجب خشکی لایه عمقی پوست می شود. بنابراین، ممکن است جوش های شما برطرف شوند اما موجب خشکی و تحریک لایه عمقی پوست شوند که می تواند منجر به خارش و سوزش و حتی بثورات پوستی گردد. اگر پوست شما پس از برطرف شدن جوش ها دچار خشکی شدید شد، سعی کنید از یک لوسیون صورت ملایم مانند داو (Dove) استفاده کنید.

همیشه قبل از رفتن به تختخواب، مواد آرایشی روی پوستتان را بشویید.

سایت ناگهان
درمانجوشجوش صورتدرمان خانگی

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع ورزش و سلامت :
  داغ ترین ها  ببین و بخند