سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

علت گودی و سیاهی دور چشم + رفع تیرگی زیرچشم و درمان های طبیعی و خانگی با سیب زمینی، یخ و چای


سایت ناگهان

چگونه سیاهی دور چشم را درمان کنیم؟

 تیرگی دور چشم تمایل دارد شما را بیشتر از چین و چروک و یا موهای سفید با ظاهری مسن نشان دهد. با این حال، شما هنوز می توانید تیرگی ظاهری دور چشم را به حداقل برسانید یا در برخی از موارد آن ها را به طور کامل بر طرف کنید. به منظور اطلاعات بیشتر سایت ناگهان به شما پیشنهاد میکند روش های زیر را مطالعه کنید.


 روش 1 از 3: علت سیاهی دور چشم


1   راحت بخوابید. به اندازه کافی در شب بخوابید. این به طور کامل روشن نیست که چرا خواب ناکافی به سیاهی دور چشم منجر می شود، اما کمبود خواب باعث می شود که پوست تیره تر شده (در نتیجه تیرگی دور چشم افزایش می یابد) و گردش جریان خون کاهش می یابد. همچنین اعتقاد بر این است که خیلی کم دراز کشیدن و استراحت کردن نیز علت تیرگی دور چشم محسوب می شود. قبل از به رختخواب رفتن در شب، همه آرایش دور چشم خود را پاک کنید. اگر شما این کار را انجام ندهید، هنگامی که سن شما افزایش می یابد، چشم های شما می توانند بسیار خسته تر به نظربرسند.

مقدار خوابی را که شما نیاز دارید تعین کنید (که معمولا 9-7 ساعت در شب، اما برای افراد مختلف در زمان های مختلف زندگی شان متفاوت است). سعی کنید برای چند هفته به طور منظم به مقدار کافی بخوابید و ببینید آیا این کار به شما کمک می کند.
الکل و مواد مخدر می تواند به طور منفی روی کیفیت خواب شما  تاثیر بگذارد. از این مواد پرهیز کنید.
ویتامین ها را به اندازه کافی مصرف کنید چرا که به خواب شما کمک می کنند. کمبود خواب، به همراه کمبود جذب ویتامین، عملکرد غده فوق کلیه (آدرنال) را کاهش می دهد. عملکرد ضعیف غده آدرنال منجر به کاهش جذب B6 می شود. کاهش جذب B6،کاهش عملکرد غده های آدرنال در بدن شما منجر به حلقه تیره در اطراف چشم می شود. خواب، دریافت ویتامین به طور منظم (در جای مورد نیاز)، تامین منیزیم/کلسیم از طریق خوردن مقدار زیادی از سبزیجات (که میزان کلسیم و منیزم در آنها نسبت به محصولات لبنی بالاتر است) و یک مکمل معدنی خوب می تواند عملکرد غده های آدرنال را به حالت نرمال برگرداند.


2   آلرژی خود را درمان کنید. آلرژی ها از علل شایع برای تغییر رنگ پوست زیر چشم ها محسوب می شوند. اگر آلرژی ریشه مشکل شما است، آن آلرژی را درمان یا بر طرف کنید. مشکلات آلرژی فصلی از قبیل تب یونجه اغلب می تواند به طور موثر با داروهای تجویز شده یا بدون نسخه درمان شود.

برای دیگر آلرژی ها، معمولا بهترین اقدام پرهیز است. اگر پف یا تیرگی دور چشم شما دائمی است، شما ممکن است که حساسیت غذایی شناخته نشده و یا آلرژی به مواد شیمیایی در خانه یا محل کار داشته باشید. به منظور تعیین آنچه شما ممکن است به آن آلرژی داشته باشید به یک متخصص پوست مراجعه کنید. اغلب افراد مبتلا به آلرژی نیز دوباره به کمبود B6، اسید فولیک و B12 تمایل دارند. همچنین ممکن است مصرف مولتی ویتامین در این افراد کمک کننده باشد.
عدم تحمل گلوتن. یکی دیگر از آلرژی های شایع که باعث تیرگی دور چشم می شود، عدم تحمل گلوتن است، که مخصوصا آلرژی به آرد گندم است. به طور جدی، شما ممکن است به بیماری سلیاک مبتلا باشید. به منظور تست برای بیماری سلیاک، باید تست آزمایش خون توسط پزشک انجام شود. این مسئله مهم است که به یاد داشته باشید که شما می توانید به بیماری سلیاک مبتلا نباشید، اما بیماری عدم تحمل گلوتن را داشته باشید.


3   احتقان بینی را برطرف کنید. بینی گرفته می تواند به تیرگی دور چشم منجر شود زیرا رگ های اطراف سینوس های شما متسع و کبود (تیره رنگ) می شود.

 4 خوب غذا بخورید. خوب غذا خوردن شامل یک رژیم غذایی سالم و متعادل، مصرف ویتامین ها و نوشیدن مقدار زیادی آب است. یک گروه از مشکلات زیبایی می تواند به کمبود ویتامین ها نسبت داده شود. پف و تیرگی دور چشم اغلب به کمبود ویتامین K یا آنتی اکسیدان نا کافی نسبت داده می شود. همچنین، کمبود ویتامینB12  (معمولا به کم خونی مربوط می شود) می تواند به تیرگی دور چشم منجر شود.

 مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات، به ویژه کلم، اسفناج و دیگر سبزیجات برگ سبز را بخورید. در صورت لزوم از مکمل ویتامین به طور روزانه مصرف کنید. به منظور بهبود گردش خون، مایعات کافی بنوشید.
نمک مصرفی را کاهش دهید. نمک اضافی در بدن می تواند باعث تجمع آب در مکان های غیر معمول شود و این مسئله می تواند منجر به پف زیر چشم گردد. نمک بیش از حد همچنین می تواند گردش خون را مختل کند و باعث ظاهر شدن رگ های خونی زیر پوست به صورت آبی رنگ شود.


 5عادت سیگار کشیدن خود را بررسی کنید و تصمیم بگیرید که آن را ترک کنید. سیگار کشیدن باعث مشکلات عروقی می شود که نه تنها زندگی شما را تهدید می کند، بلکه باعث ظاهر شدن عروق خونی به صورت برجسته تر (متسع) و آبی رنگ تر می شود.


   6آرام و ریلکس باشید. آرامش ممکن است به حذف منابع استرس و اضطراب که مانع شما از خواب راحت، غذا خوردن و استراحت مناسب می شوند کمک کند. به نوبه خود، آرامش کافی به بهبود پوست زیر چشم کمک خواهد کرد زیرا شما بیشتر احساس راحتی کرده و تنش کمتری را احساس می کنید. پوست به تمام گروه بیماری های روحی و جسمی واکنش می دهد، بنابراین نیاز به آرامش و استراحت را دست کم نگیرید.


  7آنچه را که شما نمی توانید تغییر دهید بپذیرید.

متاسفانه، برای تیرگی دور چشم عللی وجود دارد که شما نمی توانید آن ها را تغییر دهید. این علل عبارتند از:

تجمع نامنظم رنگدانه ها. این علت می تواند باعث تیرگی دور چشم شود.
در معرض تابش نور خورشید قرار گرفتن. این علت می تواند تولید ملانین را افزایش دهد.
افزایش سن. در اثر پیری پوست، در حالی که چربی و کلاژن پوست شما طی زمان کاهش می یابد، رگ و مویرگ ها بیشتر در پوست نمایان می شوند.
وراثت. برقراری این وضعیت تیرگی دور چشم به طور مکرر در خانواده شما، خواه ناخواه به عنوان یک مسئله ارثی مطرح می شود. این به این معنی نیست که شما برای این وضعیت نمی توانید هیچ کاری انجام دهید، اما شما باید هنگامی که سعی می کنید تیرگی دور چشم را درمان کنید برای حداقل موفقیت و بهبودی آمادگی داشته باشید.
اعضای صورت شما. تیرگی زیر چشم می تواند به سادگی سایه ای باشد که توسط اعضای صورت خودتان ایجاد می شود. برای تغییر این مسئله شما نمی توانید چیز زیادی انجام دهید جز اینکه با استفاده از مواد آرایشی آن را بهبود دهید.

 

روش 2 از 3: درمان های طبیعی


   1از برش های خیار استفاده کنید. برش های خیار از مدت طولانی برای کاهش پف زیر چشم و روشن کردن پوست اطراف چشم استفاده شده است و یک تسکین سریع برای چشم های خسته و پف کرده شما است. یک برش خیار را بر روی هر چشم، بر روی تیرگی اطراف چشم قرار دهید. این عمل را در حالت استراحت، دراز کشیده به مدت 15-10 دقیقه، به طور روزانه انجام دهید. در هنگام انجام این عمل چشم های خود را بسته نگه دارید.


   2از چای کیسه ای سرد یا یک تکه یخ که در دستمالی نرم پیچیده شده است برای چشم های خود به طور روزانه استفاده کنید. چای کیسه ای محتوی تانن است که تورم و تغییر رنگ در اطراف چشم را کاهش می دهد. ترجیحا در هنگام صبح، دراز بکشید و یک چای کیسه ای سرد مرطوب را به مدت تقریبا 15-10 دقیقه بر روی چشم های خود قرار دهید. در هنگام این عمل چشم های خود را بسته نگه دارید. شما می توانید چای کیسه ای را یک شب در یخچال قرار دهید بنابراین آن ها برای استفاده در هنگام صبح آماده هستند.


3   یک محلول نمکی درست کنید. 2 فنجان آب را به یک چهارم قاشق چایخوری نمک دریا و/یا نصف قاشق چایخوری جوش شیرین اضافه کنید و این محلول را در هر یک از حفره های بینی خود بریزید. سر خود را به پهلو به شکلی خم کنید که محلول از دیگر حفره بینی بیرون نریزد. بهتر است هنگامی که دچار احتقان بینی هستید از این روش برای بر طرف کردن آن استفاده کنید.


4   از سیب زمینی استفاده کنید. یک سیب زمینی خام را درون غذاساز انداخته و آن را کاملا له کنید. مقداری از سیب زمینی له شده را بر روی چشم های بسته خود قرار دهید. در حالی که بر روی پشت دراز کشیده اید، آن را به مدت 30 دقیقه بر روی چشم های بسته خود نگه دارید. آن را با آب گرم بشویید. این روش برای برخی از افراد نتیجه بخش است.


5   از یک قاشق یخ زده استفاده کنید. یک قاشق را به مدت 30-10 دقیقه در فریزر قرار دهید. سپس آن را از فریزر بیرون آورده و بر روی تیرگی اطراف چشم خود بگذارید. قاشق را تا هنگامی که دوباره گرم شود بر روی تیرگی ها نگه دارید.

 

روش 3 از 3: راه حل های آرایشی بهداشتی

   1از یک کرم دور چشم حاوی ویتامین k و رتینول استفاده کنید. تیرگی دور چشم ممکن است توسط کمبود ویتامین k ایجاد شود. بدون در نظر گرفتن علت تیرگی دور چشم، به هر حال، کرم های حاوی این دو مواد در بسیاری از افراد به طور قابل توجهی تغییر رنگ و پف زیر چشم را کاهش می دهند. به نظر می رسد استفاده روزانه طولانی مدت از این کرم ها بیشترین اثر نتیجه بخش را داشته است.


   2از یک کرم دور چشم استفاده کنید. از یک کرم پوشاننده که تیرگی دور چشم را کاملا پنهان می کند استفاده کنید. این مسئله مهم است که از کرم پوشاننده ای استفاده کنید که با رنگ پوست  زمینه(برای مثال، زرد و صورتی کمرنگ (برای تیرگی های کمی کبود) هماهنگی داشته باشد. پس از به کار بردن کرم پوشاننده، از یک پودر روشن و شفاف بر روی آن استفاده کنید.


   3تست پوستی یا پچ انجام دهید. قبل استفاده از لوازم آرایشی، سعی کنید ابتدا یک تست پوستی انجام دهید. استفاده از هر چیزی که موجب تحریک پوست شما، بثورات پوستی می شود، یا چشمان شما را درناک و آبکی می کند متوقف کنید.

 

نکات

آب بنوشید. نوشیدن آب همیشه کمک کننده است، اما هنگامی که تیرگی اطراف چشم بروز می کند نوشیدن آب واقعا تاثیرگذار است. آب همچنین به آرامش شما کمک می کند زیرا آب یک نوشیدنی آرامش بخش است.
از مالیدن چشم های خود پرهیز کنید. معمولا علت مالش چشم ها آلرژی می باشد، اما نه همیشه. آن همچنین می تواند یک عمل واکنشی (رفلکسی) یا یک عادت ناشی از اضطراب باشد. صرف نظر از علت آن، بهتر است که از مالیدن چشم های خود پرهیز کنید زیرا مالش چشم موجب تحریک پوست شده و می تواند باعث آسیب به مویرگ های نازک زیر پوستی شود و در نتیجه موجب تغییر رنگ و پف زیر چشم گردد.
یک رژیم غذایی غنی شده با ویتامین های D ،C و  Eداشته باشید.
به طور مستقیم برروی پوست اطراف چشم تمرکز کنید. به یاد داشته باشید که هرگونه تماس مستقیم با پوست زیر چشم باید ملایم و آرام باشد، زیرا این این ناحیه ظریف ترین پوست در بدن شما است.
به منظور جلوگیری از تغییرات ملانین در پوست از عینک آفتابی استفاده کنید.
اطمینان حاصل کنید که شما قبل از خواب بیش از حد مایعات زیادی را نمی نوشید. در غیر اینصورت این عمل موجب پف زیر چشم می شود.

سایت ناگهان
سیاهی زیر چشمسیاهی دور چشمعلتدرمانچشمپوست

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع ورزش و سلامت :
  داغ ترین ها  ببین و بخند