سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

حیرت دانشمندان از پیام موجودات فضایی!


سایت ناگهان

دانشمندان می گویند که نمی توانند منبع امواج رادیویی قدرتمند و رمزآلودی را که از خارج کهکشان راه شیری می آیند را شناسایی کنند. امواج دریافتی نوعی "تپش" رادیویی غیرمعمولی می باشند که پیش از این هرگز مشاهده نشده اند و متخصصین را از شرح چگونگی پیدایش آن ناتوان ساخته اند.


یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه مک گیل کانادا موفق به ثبت این امواج موسوم به فوران های رادیویی زودگذر (FRB) شده است که از اعماق فضا منتشر شده اند. گرچه این امواج پیش از این نیز مشاهده شده اند، همواره به صورت منفرد بوده اند. اما این بار، ظاهر شدن آنها به صورت مکرر و پیاپی، دانشمندان را هم حیرت زده کرده است. پال شولز، کاندیدای دکترای دانشگاه مک گیل این کشف را بسیار هیجان انگیز توصیف کرد.

 

حیرت دانشمندان از پیام موجودات فضایی !


وی افزود: "از همان لحظه اول می دانستم این کشف بسیار مهمی خواهد بود". این گونه فوران های رادیویی زودگذر، پیش از این به رخدادهای کلانی نظیر انفجار ستاره ها و پیدایش ابرنواخترها و یا بلعیده شدن خورشیدها توسط سیاهچاله ها نسبت داده می شدند. اما این بار، این "تپش ها" از جسم فوق العاده قدرتمندی ساطع می شدند که چندین بار امواج متعددی را در کسری از دقیقه تولید می کرد. به گزارش سایت ناگهان، این امواج می توانند توسط نوع ناشناخته ای از ستاره های نوترونی تولید شنده باشند اما دانشمندان هنوز نتوانسته اند این فرض را اثبات کنند.


در گذشته این فرض نیز مطرح شده است که این امواج، می توانند پیامهایی باشند که موجودات فضایی فرستاده اند. جیل تارتر، مدیر کل اسبق موسسه تحقیقاتی پیدایش حیات SETI در این باره می گوید: "این فرضیه که این امواج، پیامهای حاوی اطلاعات و یا مدرکی دال بر وجود تکنولوژیهای فرازمینی هستند، از همان ابتدا بسیار جذاب و وسوسه کننده بوده!"


وی سخنان خود را این گونه خاتمه داد: "من بسیار کنجکاو هستم. منتظر خبرهای بعدی باشید!"

سایت ناگهان
Fast radio burstموجودات فضاییفوران های رادیویی زودگذرفضاکهکشاندانشمندانفرازمینیمرموزاسرار آمیز

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع حاشیه علمی :  داغ ترین ها  ببین و بخند