سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

17 مرداد روز خبرنگار گرامی باد / پیامک (اس ام اس ) تبریک روز خبرنگار سال 95


سایت ناگهان

نگاهی به تقویم کشورمان نشان می‌دهد که روز 17 مرداد ماه با عنوان روز خبرنگار نام گذاری شده است. روزی که فلسفه در به هفدهم 17 مرداد ماه سال 1377 برمی گردد که در حمله گروهک تروریستی طالبان به کنسولگری ایران در مزار شریف، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی(ایرنا) به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری به شهادت رسیدند.

به گزارش سایت ناگهان، حرفه خبرنگاري و روزنامه‌نگاري از جمله مشاغلي است كه براي بسياري از افراد جذابيت‌هاي زيادي دارد، اما متأسفانه امروزه برخی علاقمندان به حرفه خبرنگاری، گمان می‌کنند با در دست گرفتن یک عدد خودکار و یک برگ کاغذ، یا پوشیدن یک کاور و جلیقه، مي‌توانندخبرنگار شوند.

 

روز خبرنگار


خبرنگار کیست؟


خبرنگار کسی است که پس از گذراندن دوره های آموزشی لازم توانایی تهیه خبر , گزارش و انجام مصاحبه در مورد موضوعات و رویدادهای مختلف برای سازمان ها و رسانه های خبری را داشته باشد . خبرنگار با گردآوری به موقع و سریع اطلاعات مربط به رویدادها , حوادث و فرآیندها و با رعایت اصول نگارش خبری و لحاظ کردن اطلاعات تکمیلی و سابقه , اقدام به تنظیم خبر می کند تا آن را به دبیر یا سردبیر ارایه نماید .

شروع‏ آموزش‌ روزنامه‌نگاري در جهان


شروع‏ آموزش‌ روزنامه‌نگاري ‌و ساير شاخه‌هاي‌ علوم‌ ارتباطات‌ در جهان به اوايل‌ قرن‌ بيستم‌ برمي‌گردد اما قديمي ‌‌ترين‌ تجربة‌ آموزش‌ روزنامه‌نگاري‌ در جهان به سال‌ 1672 ميلادي‌ در دانشگاه‌ شهر لايپزيك‌ آلمان‌ و به‌ صورت‌ مجموعه‌اي‌ از سخنراني‌ها برمي‌گردد ، در اروپا نيز نخستين‌ تجربة‌ جديد آموزش‌ روزنامه‌نگاري‌ در سال‌ 1890، با تأسيس‌ «انستيتوي‌ روزنامه‌نگاري‌» در لندن‌ آغاز شد و اين‌ تجربه‌ در سال‌ 1899 با ايجاد «مدرسة‌ عالي‌ روزنامه‌نگاري‌» در پاريس‌ دنبال‌ شد.


در ايالات‌ متحدة‌ آمريكا نيزاولين‌ تجربة‌ جديد آموزش‌ دانشگاهي‌ روزنامه‌نگاري‌ در سال‌ 1869، به‌ ابتكار ژنرال‌ «رابرت‌ لي‌»، رئيس‌ وقت‌ كالج‌ واشنگتن‌، كه‌ اكنون‌ «دانشگاه‌ واشنگتن‌ و لي‌» ناميده‌ مي‌شود، در ايالت‌ ويرجينياي‌ آمريكا به‌ منظور تقويت‌ مطبوعات‌ در جهت‌ كمك‌ به‌ ترميم‌ خرابي‌هاي‌ جنگ‌ داخلي‌ آن‌ كشور و بازسازي‌ مناطق‌ جنوب‌ ايالات‌ متحده‌، صورت‌ پذيرفت‌ و در سال‌ 1903 «جوزف‌ پوليتزر» ، مدير معروف‌ روزنامة‌ «نيويورك‌ ديلي‌ ورلد» ، مبلغ‌ 5/2 ميليون‌ دلار براي‌ تأسيس‌ يك‌ مدرسة‌ روزنامه‌نگاري‌ در دانشگاه‌ كلمبيا در نيويورك‌ اختصاص‌ داد تا روزنامه‌نگاران‌ نيز مانند پزشكان‌ و قضات‌ و وكلاي‌ دادگستري‌، از آموزش‌ تخصصي‌ برخوردار شوند.پس از آن در برخي‌ ديگر از دانشگاه‌هاي‌ آمريكايي‌ نيز آموزش‌ روزنامه‌نگاري پيشرفت‌هاي‌ قابل‌ ملاحظه‌اي‌ رسيدند .


آموزش‌ روزنامه‌نگاري‌ و خبرنگاری در ايران‌


اما در ايران‌ به‌ سبب‌ توسعه‌ نيافتگي‌ روزنامه‌هاي‌ آزاد و سلطة‌ سياسي‌ بسيار طولاني‌ نظام‌هاي‌ قدرت‌گرا بر نشريات‌ دولتي‌ يا شبه‌دولتي‌، دوره‌هاي‌ استبداد قاجار و ديكتاتوري‌ پهلوي‌، آموزش‌ تخصصي‌ روزنامه‌نگاري‌ ديرتر از بسياري‌ از كشورهاي‌ ديگر جهان‌، مورد توجه‌ قرار گرفته است‌.


دكتر كاظم معتمدنژاد، پدر علم نوين ارتباطات ايران، در توصيف سير تحول‌ آموزش‌ روزنامه‌نگاري‌ در ايران مي‌نويسد: ظاهراً نخستين‌ آگاهي‌دهي‌ راجع‌ به‌ آموزش‌ روزنامه‌نگاري‌ در ايران‌، از طريق‌ انتشار خبر بسيار كوتاه‌ روزنامة‌ ايران‌ دربارة‌ تأسيس‌ «مدرسة‌ عالي‌ روزنامه‌نگاري‌» پاريس‌ در سال‌ 1899 در دورة‌ سلطنت‌ مظفرالدين‌شاه‌، صورت‌ پذيرفته‌ است‌.


به اعتقاد وي تجربه‌هاي‌ آموزش‌ روزنامه‌نگاري‌ و ساير شاخه‌هاي‌ علوم‌ ارتباطات‌ در ايران‌ را مي‌توان‌ به‌ چهار مرحله‌ تقسيم‌ كرد كه نخستين‌ مرحلة‌ آن‌، كلاس‌هاي‌ درس‌ روزنامه‌نگاري‌ «سازمان‌ پرورش‌ افكار» در دانشگاه‌ تهران‌ در آخرين‌ سال‌ سلطنت‌ رضاشاه‌ پهلوي‌ است‌.


 دومين‌ مرحلة‌ اين‌ تجربه‌ها تشكيل‌ كلاس‌هاي‌ آزاد آموزش‌ روزنامه‌نگاري‌ دانشگاه‌ تهران‌ است‌ كه‌ در سال‌هاي‌ آخر دهة‌ 1330 و سال‌هاي‌ اول‌ دهة‌ 1340 صورت‌ گرفت‌. سومين‌ مرحلة‌ تجربه‌هاي‌ مذكور، تأسيس‌ و فعاليت‌ دانشكدة‌ علوم‌ ارتباطات‌ اجتماعي‌ در سال‌هاي‌ 1346 تا 1359 است‌ و چهارمين‌ مرحلة‌ آنها، ايجاد دوره‌هاي‌ تازة‌ ليسانس‌ علوم‌ ارتباطات‌ اجتماعي‌ با دو شاخة‌ روزنامه‌نگاري‌ و روابط‌عمومي‌ در دانشگاه‌ علامه‌طباطبايي‌ و تأسيس‌ دوره‌هاي‌ فوق‌ليسانس‌ (در سال‌ 1369) دكتراي‌ علوم‌ ارتباطات‌ (در سال‌ 1375) در همان‌ دانشگاه‌ است‌ كه‌ به‌ بازگشايي‌ دانشكدة‌ مستقل‌ علوم‌ ارتباطات‌، با سه‌ رشتة‌ روزنامه‌نگاري‌، روابط‌عمومي‌ و مطالعات‌ ارتباطي‌ و فناوري‌ اطلاعات‌ در سال‌ 1383، منتهي‌ گرديد.


در سال‌هاي اخير با گسترش رشته‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي هم اكنون اين رشته در تعدادي از واحدهاي اين دانشگاه نيز آموزش داده مي‌شود  و در كنار آن دانشگاه علمي كاربردي نيز سعي كرده با تاسيس دانشكده خبر به طور تخصصي به اين مبحث به پردازد.

 

کاریکاتور روز خبرنگار

کاریکاتور روز خبرنگار

 

ويژگي‌هاي يك خبرنگار خوب


حال با توجه به مطالبی که گفته شد این پرسش پیش می آید که خبر نگاری که با فراگیری علوم مرتبط وارد این حرفه می گردد چه مسئولیتی را بر عهده خواهد داشت؟در این رابطه سازمان یو نسکو در اعلامیه ای آورده است: خبرنگاران باید کوشش کنند تا اخباری که در اختیار عموم می‌گذارند درست، دقیق و معتبر باشد و در درستی اخباری که به دست می‌آورند، پژوهش و اندیشه کنند. خبرنگاران نباید حقیقتی را عمداً تحریف یا خراب کنند و نیز هیچ گونه مطلبی را نباید از دید مردم پنهان نگهدارند.


ذوق و استعداد:
یکی از مهمترین ویژگیهای خبرنگار شدن عشق و علاقه و ذوق خبرنگاری است بر این اساس کسی که باید وارد عرصه جذاب و در عین حال پر مخاطره روزنامه نگار شود که ضمن دارا بودن این استعداد ذاتی از هنر واژه گزینی، شم خبری ، نگاه موشکافانه و دقیق برخوردار باشد و با پرهیز از احساسات سعی کند رویدادها را همانطور که اتفاق افتاده اند منتشر کنند.


سرعت:
سرعت در تصمیم گیری و انتقال سریع خبر از دیگر ویژگیهای اساسی خبر نویسی است حساسیت کار اطلاع رسانی نیاز مخاطبان به دانستن سریع اطلاعات برای اتخاذ تصمیم درست هم چنین رقابت با رسانه ها و بسیاری از موارد دیگر بر ضرورت سرعت در کار خبر رسانی می باشد.


 توجه به واقعیتها: از دیگر خصوصیات مهم که حتماً خبرنگار باید آن را در کار خود لحاظ کند توجه به عینیت است بدین معنی که خبرنگار باید سعی کند رویدادها همانطور که اتفاق افتاده است منتشر کند نه آنطور که خود او می خواست اتفاق بافتد .


 داشتن اطلاعات وسیع:
مطالعه مستمر در زمینه های مختلف و پشتوانه علمی فنی مهم خبرنگار را از خبر آسانتر و قدرت مانور او را در نگارش و تنظیم خبر بیشتر می کند مثلاً : بسیار اتفاق می افتد که خبرنگار در یک همایش علمی یا مصاحبه با شخصیت سیاسی فرهنگی یا اقتصادی شرکت می کند اما بعلت اینکه اطلاعات او از موضوع خبر بسیار کم است اطلاعاتی که مصاحبه شونده بیان می کند خوب نمی فهمد و حتی ممکن است نمی تواند از لابه لای صحبتهای مصاحبه شونده سوال طرح کند بنابراین اگر از موضوع خبر اطلاعات کافی نداشته باشد نمی تواند خبر خوب و جذابی تنظیم کند یا قسمت مهم آن خبر را بر جسته کند .


ساده نویسی:
یکی دیگر ویژگیهای مهم یک خبرنگار موفق نگارش ساده خبرهاست اگر شما خبرنگار نشریات تخصصی از جمله حقوقی، پزشکی یا سایر نشریات تخصصی دیگر باشید یا برای بخشهای خبری ، علمی، فرهنگی یا اقتصادی رادیو و تلویزیون خبر یا گزارش تهیه کنید می توانید از واژه ها و عبارات تخصصی همان رشته استفاده کنید اما ممکن است مخاطبان رسانه ای که شما در آن کار می کنید مردم عادی و اقشار مختلف از کم سوادترین تا بالاترین سواد باشند.پس باید طوری خبر را بنویسیم که برای تمام افراد جامعه قابل درک باشند.


آموزش تخصص:
تحولات علوم و فنون ارتباطی و توسعه روز افزون مطبوعات باعث شده که این حرفه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار شود بطوریکه صدها هزار نفر در سراسر جهان به این حرفه اشتغال دارند برای اشتغال به حرفه های مطبوعاتی داشتن ذوق و استعداد نویسندگی به تنهایی کافی نیست و کسانی که بخواهند در امور مطبوعاتی خدمت کنند مانند داوطلبان سایر حرفه های اجتماعی و حتی بیش از آنها احتیاج به آموزش تخصصی دارند.


مسئولیت اجتماعی:
مسئولیت روزنامه نگاران و متخصصان مطبوعاتی به علت افزایش تیراژ روزنامه ها و مجلات و وجود وسایل ارتباطی دیگر همچون رادیو، اینترنت بسیار سنگین شده است بنابراین اگر خبرنگاران ، نویسندگان و تهیه کنندگان صلاحیت انجام وظایف حرفه ای نداشته باشند و نتوانند اخبار صحیح را در اختیار مردم بگذارند اعتماد و اطمینان مردم نسبت به آنها از دست می رود اخبار و مطالب به طور کلی جریانات زندگی اجتماعی عیناً مطابق آنچه که هست باید منعکس گردد تا حقیقت بر عموم افراد آشکار شود اما فاش نکردن نام منبع یا با اسم افراد در صورتیکه مایل به نام بردن نباشد نباید عنوان شود که این حق از وظایف مهم خبرنگاران است.

 

روز خبرنگار

 

اس ام اس ( پیامک های)  تبریک روز خبرنگار سال 95

اس ام اس تبریک روز خبرنگار سال 95 پیامک تبریک روز خبرنگار سال 95 تبریک روز خبرنگار تبریک 17 مردادماه پیامک های زیبای روز خبرنگار اس ام اس زیبای روز خبرنگار 17 مرداد ماه 1395 روز خبرنگار مبارک

خبرنگاران طلایه داران جبهه آگاهی و چشم بینا و زبان گویای مردم هستند.

 

نوشته هایتان طلوع حقیقت و بیان دردهای کسانی است که نمی توانند بگویند و فریادشان بی صداست. روز خبرنگار مبارک.

 

چون ققنوس می سوزی و دوباره توتم به دست به زندگی برمی گردی تا بدانند نامیرایی! روزت فرخنده و قلمت پاینده.

 

سلام {نام دوست} عزیز، بازم به معرفت دوست نازنینم. بر شما هم مبارک باشه.

 

روز خبرنگار كه روز تعهد نانوشته براي ارائه خدمت به مردم است بر شما كه جامه مسئوليت در قبال جامعه بر تن كرده ايد، فرخنده باد

 

نویسنده توانا، فرزند عزیزم. ۱۷ مرداد روزفرهیختگانی چون شماست. این روز بر شما مبارک.

 

خبرنگاران طلایه داران جبهه آگاهی و چشم بینا و زبان گویای مردم هستند.

 

نوشتن را خدا به شما یاد داد و به قلم فسم خورد و گفت: «اقرا باسم ربک الذی خلق». درود بر شما پیغمبران و روز بعثتتان
مبارک.


 سلام، خوبید؟ روزتون مبارک. با آرزوی خبرهای خوش

 
 اقتضای جان چو ای دل آگهی است/ هرکه آگه تر بود جانش قوی است.


روز خبرنگار مبارک

به راستی چه زیباست اندیشه ای که در مقابل قلم زانو زند و واژه هایی که در خدمت بیان حق برآید. روز خبرنگار بر شما مبارک

 

و “قلم” بهانه ای شد تا ذهنمان را از قید کلمات بی شمار رها کرده و جسورانه در بیکران دنیای “خبر” خلاصه شویم.روز خبرنگار مبارک

 

چون ققنوس می سوزی و دوباره توتم به دست به زندگی برمی گردی تا بدانند نامیرایی! روزت فرخنده و قلمت پاینده.

 مطمئنا مبارک است روزی که به نام شماست!


قلم زدنت، قدم زدن در سرزمین زیبای آرمان هاست و پرگشودن تا قاف. یادمان باشد برای رسییدن به قاف حقیقت آرمان ها باید سیمرغ شویم تا پرگشودنمان ، رسیدن باشد. هم قلم روزت مبارک

 

نوشته هایتان طلوع حقیقت و بیان دردهای کسانی است که نمی توانند بگویند و فریادشان بی صداست.
روز خبرنگار مبارک.

خبرنگاران طلایه داران جبهه آگاهی و چشم بینا و زبان گویای مردم هستند.

 

 به راستی چه زیباست اندیشه ای که در مقابل قلم زانو زند و واژه هایی که در خدمت بیان حق برآید.
روز خبرنگار بر شما مبارک


 
جان نباشد جز خبر در آزمون/ هرکه را افزون خبر، جانش فزون.


 
دوست خوبم، این روز بر شما نیز مبارک. اندیشه ات هماره سبز باد.

 

 از بوسیدنی های این روزگار، یکی هم بود دست خبرنگار. روزت مبارک کوزت.
 
روزگارمون بد نیست… روزمون مبارک.


 آگاهی می دهی و امید. روزت مبارک.

به راستی چه زیباست اندیشه ای که در مقابل قلم زانو زند و واژه هایی که در خدمت بیان حق برآید. روز خبرنگار بر شما مبارک

 

خبرچین بدبخت هیزم کش است/ همه کار او سوزش و سازش است.

 

روز ما را دیدی؟ از شب های تار ما مپرس!

 

 

 

 

 

سایت ناگهان
خبرنگارروزنامه نگارخبرگزاریروزنامه

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع سایر جملات :
  داغ ترین ها  ببین و بخند