سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

روز جهانی بدون دخانیات گرامی باد+روشهای کاربردی ترک سیگار


سایت ناگهان

هر ساله ، 31 ماه می روز جهانی بدون دخانیات در نظر گرفته شده است که امسال چنین روزی در ایران مصادف با 11 خرداد می باشد اما به رسم سالهای گدشته ، هفته ملی بدون دخانیات در روزهای (10-4 خرداد) فعالیت هایی را در نظر گرفته است. در این هفته سعی خواهد شد تا اقدامات و فعالیت هایی جهت ارتقاء سطح آگاهی عمومی به ویژه در بین نسل جوان، نوجوان و زنان کشور که هدف اصلی صنایع تولید کننده محصولات دخانی هستند صورت گیرد.

 

روز جهانی و هفته ملی بدون دخانیات گرامی باد- سایت ناگهان

روز جهانی و هفته ملی بدون دخانیات گرامی باد- سایت ناگهان

 

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، کشور ایجاد هماهنگی و جلب مشارکت مجامع امور صنفی، تولیدی، توزیعی و اتحادیه ها در خصوص آموزش و بستر سازی مناسب جهت جلوگیری از توزیع مواد دخانی به ویژه قلیان در اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی را یکی از برنامه های کنترل و مبارزه با دخانیات عنوان کرد و افزود: انجام تبلیغات محیطی و نمایش پیام ها و هشدارهای بهداشتی در مکان های پرتردد شهر، برگزاری مسابقات ورزشی با موضوعات کنترل دخانیات و درج شعارهای هشدار دهنده در سربرگ مکاتبات اداری از دیگر برنامه های کنترل و مبارزه با دخانیات است.

 

 

از این رو ، با توجه به اهمیت موضوع شعار امسال روز جهانی بدون دخانیات با عنوان (قلیان، سمی برای سلامت خانواده) و روزهای هفته با عناوین زیر نامگذاری شده است:
سه شنبه 4/3/1395: جوانان علیه قلیان
چهارشنبه 5/3/1395: قانون علیه قلیان
پنجشنبه 6/3/1395: قلیان و سرطان
جمعه 7/3/1395: آموزه های دینی علیه قلیان
شنبه 8/3/1395: اماکن عمومی عاری از قلیان
یکشنبه 9/3/1395: خانواده علیه قلیان
دوشنبه 10/3/1395: بسته بندی ساده محصولات دخانی (روز جهانی بدون دخانیات)

 

در ادامه سایت ناگهان پکیج آموزشی و روش های کاربردی ترک سیگار را تهیه دیده است که شما می توانید با مطالعه ی بخش  اول و بخش دوم ، به ترک موفق سیگار  بپردازید:

 

 

بخش دوم

 

اگر شما هم از آن دسته آدم‌هایی هستید که به محض دیدن سیگار، اختیارتان را از دست می‌دهید و زیر قول ترک‌سیگار می‌زنید، احتمالا خواندن این گزارش می‌تواند به شما کمک کند که با روش‌های موثر ترک سیگار آشنا شوید.
 
اگر چند بار برای ترک سیگار اقدام کرده‌اید و هربار به دلایل مختلف شکست خورده‌اید، قدم اول این است که ناامید نشوید و دوباره برای ترک سیگار اقدام کنید. هرچه باشد نیکوتین موجود در سیگار، بشدت مغز را شرطی و معتاد می‌کند و برای رهایی از این ماده مضر سلامت، باید هر چه زودتر آستین‌هایتان را بالا بزنید. برخلاف برخی افراد که فکر می‌کنند موضوع ترک سیگار یک تصمیم شخصی است و نباید همه از آن مطلع شوند، اتفاقا در قضیه ترک سیگار، موضوع کاملا فرق می‌کند.

 

در صورتی که شما به همه دوستان و نزدیکانتان بگویید که می‌خواهید مصمم، سیگار را ترک کنید، همین کار انگیزه‌ای در شما ایجاد می‌کند که موجب می‌شود شما با قدرت بیشتری روی تصمیم خود استوار بمانید.در ادامه سایت ناگهان چند روش کاربردی جهت ترک سیگار پیشنهاد می کند که امیدواریم به توصیه های لازم جامع عمل بپوشانید:


13 روش کاربردی ترک سیگار

بسیاری از افراد سیگاری، چندین بار سعی می‌کنند تا سیگار را ترک کنند و بالاخره موفق می‌شوند. باید خود فرد به خودش قول دهد که سیگار را ترک کند و پایبند قولی که داده، بماند.

 

1- دلیل ترک سیگار خود را بدانید.

شما می‌خواهید سیگار را ترک کنید، اما می‌دانید برای چه؟

برای ترک سیگار، باید دارای انگیزه قوی باشید. ممکن است شما بخواهید خانواده خود را از دود سیگار محافظت کنید.
ممکن است به خاطر سرطان سینه از سیگار کشیدن پرهیز کنید، و یا حتی ممکن است برای این‌که جوان‌تر به نظر برسید، سیگار را ترک کنید.
بهترین دلیل را انتخاب کنید و به خاطر دلیل خود با سیگار کشیدن مبارزه کنید و بدانید که شما موفق‌ترین فرد در ترک سیگار هستید.
 

 

2- شکست نخورید.

95 درصد افراد سیگاری خواهان ترک سیگار، بدون درمان و یا مدیتیشن شکست می‌خورند. دلیل این امر این است که نیکوتین موجود در سیگار یک ماده اعتیادآور است. به طور کلی، مغز عادت کرده که هر روز مقداری نیکوتین را وارد بدن کند. در اثر فقدان نیکوتین، علائم کمبود آن ظاهر می‌شود.

 

 

3- ماده جایگزین برای نیکوتین پیدا کنید.

هنگامی که تصمیم به ترک سیگار می‌گیرید، بدن به کمبود نیکوتین پاسخ می‌دهد. علائم کمبود نیکوتین شامل افسردگی، زودرنجی، ناامیدی و بی قراری می‌باشد. ماده جایگزین نیکوتین، این علائم را کاهش می‌دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد که آدامس و قرص‌های دارای نیکوتین می‌توانند شانس ترک سیگار را تا دو برابر افزایش دهند.
 

 

4- قرص‌های نیکوتین دار را بدون تجویز پزشک استفاده نکنید.

قرص‌هایی وجود دارند که با تاثیر موادشیمیایی بر مغز، به کاهش سیگارکشیدن کمک می‌کنند. آن‌ها همچنین باعث کاهش رضایتمندی از سیگار کشیدن می‌شوند.

دیگر داروها، ممکن است به کاهش علائم ناشی از ترک سیگار کمک کنند. ولی تمامی این داروها را باید تحت‌نظر پزشک مصرف کنید، نه به طور خودسرانه.
 

 

5- به تنهایی ترک نکنید.

به دوستان، اقوام و همکاران خود بگویید که می‌خواهید سیگار را ترک کنید. دلگرمی و تشویق اطرافیان برای ترک سیگار مهم است.

ممکن است نیاز داشته باشید که به یک گروه ترک‌کنندگان سیگار بپیوندید و یا با روانشناس صحبت کنید.
رفتار درمانی یکی از بهترین درمان‌ها برای ترک سیگار می‌باشد.
به عقیده ی سایت نا گهان، شما می‌توانید برای ترک موفقیت‌آمیز سیگار، رفتاردرمانی و مواد جایگزین نیکوتین و روش های آرامش دهنده را با هم به کار برید.

 

 
6- استرس خود را کنترل کنید.

یکی از دلایلی که افراد به سمت سیگار می‌روند، این است که نیکوتین آن‌ها را آرام می‌کند.

هنگامی‌که سیگار را ترک کردید، باید یک راه برای مقابله با استرس بیابید. استفاده از ماساژ و روش‌های آرامش دهنده مثل یوگا می‌تواند در این مورد کمک کنند.
بهتر است در چند هفته‌ی اول ترک سیگار، از موقعیت‌های استرس‌زا دوری کنید

 

7- از مصرف الکل و مواد تحریک کننده برای کشیدن سیگار دوری کنید.

برخی فعالیت‌ها ممکن است شما را برای کشیدن سیگار تشویق کند. الکل یکی از مهم‌ترین آنها می‌باشد.

اگر با نوشیدن قهوه، تمایل به سیکار کشیدن پیدا می‌کنید، برای هفته‌های اول فقط مقداری چای بنوشید.
اگر بعد از غذاخوردن تمایل به سیگار کشیدن پیدا می‌کنید، حتما یک کار دیگری بعد از غذا انجام دهید؛ مثلا دندان‌هایتان را مسواک بزنید و یا آدامس بجوید.
 

 

8- خانه را تمیز کنید.

بعد از کشیدن آخرین سیگار، بعد از آن تمام کبریت‌ها، فندک‌ها و جاسیگاری‌ها را دور بیاندازید.

تمام لباس‌ها، فرش‌ها و اثاثیه منزل را که بوی سیگار گرفته‌اند، بشویید. از تهویه هوا در منزل استفاده کنید تا از شر بوی بد سیگار خلاص شوید.
در کل هر چیزی را که باعث می‌شود یاد سیگار کشیدن بیفتید، از خودتان دور کنید.
 

 

9- سعی و تلاش کنید.

بسیاری از افراد سیگاری، چندین بار سعی می‌کنند تا سیگار را ترک کنند و بالاخره موفق می‌شوند.

احساسات و شرایط ترک سیگار را باید خود فرد بررسی کند. باید خود فرد به خودش قول دهد که سیگار را ترک کند و پایبند قولی که داده، بماند.
هرکس را می‌توان بر اساس قولش سنجید. پس، شمایی که درصدد ترک سیگار هستید به خودتان قول دهید تا مردم به قول شما اعتماد کنند و در زندگی اجتماعی و خانوادگی خود موفق باشید.
 

 

10- راه بروید.

فعالیت ورزشی به کاهش اعتیاد به نیکوتین و کاهش علائم ترک آن کمک می‌کند.

هنگامیکه می‌خواهید به سمت سیگار بروید، ورزش کنید. حتی ورزش‌های ملایم (از قبیل پیاده روی) نیز کمک کننده می‌باشند.
کالری زیادی که در اثر ورزش کردن از دست می‌دهید، جلوی افزایش وزن بعد از ترک سیگار را خواهد گرفت.
 

 

11- میوه و سبزی بخورید.

در طول ترک سیگار، رژیم لاغری نگیرید. سعی کنید بیشتر، میوه‌ها و سبزیجات و محصولات لبنی کم‌چرب را مصرف کنید. تحقیقات نشان داده است که مصرف کردن این غذاها باعت عدم تمایل به کشیدن سیگار می‌شوند.

 

 

12- برای سلامتی، سیگار را ترک کنید.

ترک کردن سیگار باعث می‌شود که در عرض 20 دقیقه، فشار خونتان پایین بیاید و سرعت ضربان قلبتان آرام‌تر شود.

در عرض یک روز، مقدار مونوکسید کربن خون به مقدار طبیعی خود برمی گردد.
در عرض 2 هفته تا 3 ماه، خطر حمله قلبی کم می‌شود و عملکرد ریه‌ها بهتر می‌شود.
فواید درازمدت ترک سیگار عبارت است از: کاهش بیماری‌های عروق کرونر قلب، سکته مغزی، سرطان ریه و سرطان‌های دیگر.
 

 

13- ترک سیگار پاداش دارد.

ترک سیگار علاوه بر مزایای فوق العاده برای سلامتی بدن، پول شما را به هدر نمی‌دهد و می‌توانید پول خود را ذخیره کنید.

 

 
14-وقتتان را پر کنید.

اگر پای صحبت سیگاری‌ها بنشینید، آنها معمولا در دو حالت، بیشتر مستعد سیگار‌کشیدن هستند. اولین حالت وقتی است که فرد سیگاری در کنار شما سیگار می‌کشد و احتمالا به شما هم سیگار تعارف می‌کند و دومین حالت، مواقعی است که شما وقت آزاد زیادی دارید و نمی‌توانید اوقات فراغتتان را به شکل موثری سپری کنید.

حالا که این دو حالت را شناختیم، طبیعی است که بهترین روش ترک سیگار این است که تا وقتی کاملا سیگار را ترک نکرده‌ایم و وسوسه سیگار‌کشیدن به سراغمان نیامده است، از این دو موقعیت دوری کنیم. یعنی اول این‌که سعی کنیم تا حد امکان از محیط‌هایی که در آن سیگار می‌کشند، دوری کنیم و دوم این‌که به اوقات فراغت خود، رنگ و بویی دیگر بدهیم و نگذاریم بیکاری موجب کشش ما به سمت سیگار شود.

 

15-رابطه ناراحتی و سیگار را بخشکانیم.

عده‌ای از سیگاری‌ها می‌گویند که برای رفع استرس و مشکلات روحی و روانی به سیگار پناه می‌برند که در این شرایط قدم اول این است که اگر شدت استرس زیاد است، ابتدا منبع استرس و ناراحتی‌های روانی را با کمک مشاوران رفع کنیم، ولی اگر اضطراب و عصبانیت از جمله احساس‌های معمولی و طبیعی است که همه ما در زندگی تجربه می‌کنیم، باید رابطه ناراحتی و سیگار‌کشیدن را از بین ببریم. به بیان دیگر، باید کاری کرد که مغز به محض عصبانی‌شدن به دنبال سیگار نرود و شرطی نشود.می‌توان پس از عصبانی شدن، راه‌های دیگری مثل قدم‌زدن، ورزش، خوردن یک خوراکی یا هر روش دیگری را جایگزین سیگار‌کشیدن کرد.

 

 

 
درست است که این کارها آنقدر هم ساده نیست، اما به‌هرحال فرد سیگاری باید برای رهایی از سیگار، این‌گونه دشواری‌ها را هم به جان بخرد.

 

16- شرکت در جمع‌های «ترک سیگار»

این روزها در اطراف ما گروه‌های زیادی وجود دارد که اعضای آن مصمم هستند سیگار را ترک کنند. درست است که با عضوشدن در این گروه‌ها تضمینی وجود ندارد که شما دوباره به سمت سیگار کشیده نشوید، اما عضویت در این گروه‌ها و استفاده از تجربه‌های آنها می‌تواند برای ترک دائمی سیگار موثر باشد. خاصیت بعدی این گروه‌ها که حتی می‌تواند یک گروه دو،‌سه نفره از دوستان را شامل شود، ایجاد انگیزه جمعی در بین اعضای گروه است. شما با عضوشدن در این گروه‌ها احساس می‌کنید که در انتخاب مسیر ترک سیگار، تنها نیستید.

 

17-سنگ بزرگ، نشانه نزدن است

تجربه نشان داده است معمولا افرادی که به یکباره تصمیم می‌گیرند دیگر هرگز حتی یک نخ سیگار هم نکشند، خیلی زود خسته می‌شوند و دوباره به سیگار‌کشیدن روی می‌آورند. اگر فردی هستید که روزانه 20 نخ سیگار می‌کشید، پایدارترین روش ترک سیگار این است که هر روز بخشی از مصرف خود را کاهش دهید تا به روزی یک نخ و در نهایت به ترک سیگار برسید.

 

18-به خود سخت بگیریم

یکی از روش‌های جالب و ابتکاری برای ترک سیگار این است که زمان و مدل سیگار‌کشیدن خود را عوض کنیم. مثلا با دست ضعیف‌تر خود سیگار بکشید، یا از دو انگشت آخر دست ضعیفتان برای سیگار‌کشیدن بهره ببرید. راه دیگر این است که با کوک کردن ساعت‌تان، دقیقا در وسط زمان خوابتان بیدار شوید و با چشم‌های خواب‌آلود و کلافه سیگار بکشید. در واقع هر روش ابداعی که فکر می‌کنید سیگار‌کشیدن را از لذت به مشقت تبدیل می‌کند، در خیلی از موارد جواب می‌دهد و به ترک سیگار کمک می‌کند.

 

19-آخرین راه: نزد متخصص بروید

اگر از همه راه‌هایی که ذکر کرده‌ایم، استفاده کرده‌اید و به نتیجه نرسیده‌اید، آخرین و شاید مطمئن‌ترین راه این است که از کمک متخصصان ترک سیگار استفاده کنید.

روان‌شناسان و کارشناسان ترک اعتیاد می‌توانند در این راه به شما کمک کنند و مطمئن باشید که استفاده از رهنمودهای آنها، حتی اگر سودی برای شخص شما نداشته باشد، ضرری هم نخواهد داشت.

 

20-به خدا توکل کنید.

بدانید که اگر در زندگی خود معنا پیدا کنید آنگاه به دنبال شادمانی درونی خواهید بود و هرگز با خوشی های زودگذر مادی همچون سیگار یا مواد مخدر خودتان را فریب یا تسکین نخواهید داد.

 

روز جهانی و هفته ملی بدون دخانیات گرامی باد- سایت ناگهان

روز جهانی و هفته ملی بدون دخانیات گرامی باد- سایت ناگهان

 

پوستر طعم لذیذ خودکشی قلیان

پوستر طعم لذیذ خودکشی!

 

سایت ناگهان
سیگارروز جهانیدخانیاتترک سیگارهفته ملی بدون دخانیاتروز جهانی بدون دخانیاتقلیانپکیج درمانی

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع ورزش و سلامت :
  داغ ترین ها  ببین و بخند