سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

10 گام اساسی در جهت ایجاد اعتماد| چگونه جلب اعتماد کنیم؟


سایت ناگهان

 

اعتماد بخش مهمی پایه و اساس روابط میان فردی موفق است. شکستن اعتماد راحت است اما جلب اعتماد بسیار سخت تر است و برای جلب اعتماد نیاز به تلاش بیشتری دارد. جهت ایجاد اعتماد به نکات زیر توجه کنید:

 

10 گام اساسی در جهت ایجاد اعتماد| چگونه جلب اعتماد کنیم؟

 

10 گام اساسی در جهت ایجاد اعتماد

 

    1- در ایجاد اعتماد نیاز است که به تعهدات خود عمل کنید. باید به قول خود وفا کنید. اگر نتوانستید به عهد خود عمل کنید، بهتر است به صورت رو در رو برای فرد مقابل، علتش را توضیح دهید.

 

    2- حتی بی وفایی های کوچک نیز می تواند در ذهن طرف مقابل نسبت به شما منفی شود و بی اعتماد شود حتی سعی نکنید در مورد مسائل کوچک و بی اهمیت نیز بی توجهی کنید تا باعث بی اعتمادی در رابطه شود.

 

    3- صادق باشید. گفتن حقیقت راحت است ؟ البته همیشه راحت نیست اما شگفت آور است که اگر حقیقت را بگویید بیشتر قابل اعتماد هستید تا زمانی که دروغ بگویید.

 

  4- اگر شما دروغ گفتید، به آن اعتراف کنید. گاهی اوقات احساس می کنید که دروغ نگفتن اجتناب ناپذیر است. در صورتی که، دروغ گفتید سریعاً به آن اعتراف کنید و توضیح دهید تا مجبور نباشید به خاطر یک دروغ کوچک، دروغ های دیگری بگویید.

 

   5- در مورد احساس قلبی خود در مورد دروغ گفتن با فرد صحبت کنید. مثلاً اگر از رفتار وی ناراحت شده اید و دروغ گفته اید، بهتر است در ابتدا از خصیصه های خوب و مثبت وی سخن بگویید و بعد در مورد رفتاری که شما را وادار به دروغ کرده، صحبت کنی یا به عنوان مثال به فرد بگویید: «می دانم که تو دوست نداری منو ببینی، درکت می کنم اما اجازه بده علت دروغ گفتنم را برایت توضیح بدهم».

 

   6- رفتارهای خوب را گسترش دهید. داوطلبانه اطلاعتی را در اختیار فرد مقابل قرار دهید. اگر فرصت و شرایط  مبهمی وجود دارد، در مورد آن صحبت نکنید، در عوض، قبل از اینکه خود او درخواست کند، اطلاعاتی را که شنونده دوست دارد بشنود، در اختیارش قرار دهید.

  7-  جزئیات مهم را حذف نکنید. دلیل اصلی اینکه بهتر است جزئیات را حذف نکنید، این است که سخت است جزئیات را نگویید و اگر بخشی از آن را بگویید و بخشی دیگر را حذف کنید، در صحبت های شما تناقض به وجود خواهد آمد و افراد پی به دروغگویی شما خواهند برد. گفتن حقیقت و تمام جزئیات شما را قابل اعتماد می سازد.

 

  8-  اگر شما رازهای پنهانی دارید، بگوئید که مسأله ای است و نمی توانید بگوید.شمامجبور نیستید تمامی احساسات و اسرارتان را بیان کنید. همین که بگویید قادر به بیان مطلبی نیستید، از دروغگویی جلوگیری کردید و سعی در حفظ حریم شخصی خودتان کرده اید. داشتن حریم خصوصی حق شما است.

 

  9- هرگز ماسک حقایق را به صورت نزنید. به خاطر زیبا جلوه دادن خود و رفتارهایتان، به دروغ هایتان شاخه و برگ ندهید تا زیبا جلوه کنید.

 

 

 

10- احتمالاً مهم ترین قدم و پایه و اساس اعتماد، حفظ حریم دیگران است و نباید آنچه که به شما گفته می شود، برای دیگران بازگو کنید زیرا باعث شکستن اعتماد می شود و باید مراقب آنچه که می گویید باشید زیرا کلمات منفی حتی اگر هم کوچک باشند، می تواند یک رابطه را به هم بریزد.

 

 

سایت ناگهان
اعتمادقدمجلب اعتماد

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع روانشناسی :
  داغ ترین ها  ببین و بخند