سایت تفریحی سرگرمی آموزشی ناگهان


کانال سروش

حکم شرعی خرید و فروش اسپرم فوتبالیست ها و بازیگران از زبان مراجع تقلید


سایت ناگهان

چندی پیش بود که در خبرها آمده بود که یک فوتبالیست سرشناس با فروش اسپرم خود به یک زوج نابارور، مبلغ 100 میلیون تومان از آنها دریافت کرد. انتشار این خبر سبب شد تا برخی این سوال را مطرح کنند که آیا از نظر شرعی خرید و فروش اسپرم مردان جایز است؟

 


به گزارش سایت ناگهان، چند صباحیست که خبر خرید و فروش اسپرم افراد مشهور جامعه همچون ورزشکاران، ستاره‌های سینما و مدل‌ها و... به زوج‌های نابارور به گوش می‌رسد؛ خبری که فارغ از واقعیت داشتن این ادعاها این سوال را مطرح می‌سازد که آیا اینگونه فعالیت‌ها از نظر شرع اسلامی مشکلی ندارد؟

 

خرید و فروش اسپرم


البته مراکز معتبر درمان ناباروری کشور همچون پژوهشگاه‌های ‌رویان، یا ابن‌سینا منکر خرید و فروش اسپرم در این مراکز می‌شوند.مراجع معظم تقلید نیز در این زمینه دیدگاه‌های متفاوتی دارند که در ادامه به تعدادی از این دیدگاه‌ها اشاره می‌شود:

سوال:
اخیرا مشاهده شده است که عده ای با قبح زدایی و سوء استفاده از موضوع اهدای اسپرم به دنبال ایجاد مراکز داد و ستد اسپرم با مبالغ سنگین هستند. این افراد که با راه اندازی دفاتری در تهران به دنبال کسب درامدهای هنگفت از این کار هستند برای جذب زوج‌های جوان و پر کردن جیبشان از اهدای اسپرم آقای بازیگر، اهدای تخمک خانم ورزشکار یا فروش اسپرم یک فوتبالیست با قیمت میلیونی می‌پردازند. سوالی که در این بین بوجود می‌آید این است که:
 1. از نظر شرع مقدس چنین کاری مجاز است؟
 2. با توجه به اینکه بین اهدا کننده اسپرم و دریافت کننده ازدواجی صورت نگرفته و از طرفی عمل زنا هم صورت نگرفته حکم فقهی چیست؟ اولا حلال زاده یا حرام زاده بودن بچه‌ای که به دنیا می‌آید؟ ثانیا محرمیت و ارث بین اهدا کننده اسپرم و فرزند چگونه خواهد بود؟
 

حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای :
تلقیح زن از طریق نطفه مرد نامحرم فی نفسه اشکال ندارد؛ ولی باید از مقدّمات حرام مثل لمس ونگاه حرام اجتناب شود. به حال چنانچه از این طریق فرزندی به دنیا بیاید، ملحق به شوهر زن نمی شود؛ بلکه ملحق به صاحب اسپرم وتخمک است و در احکام نسب رعایت احتیاط شود.

حضرت آیت الله العظمی سیستانی :
اگر اسپرم مردى دیگر وارد رحم زن کنند که قطعا جایز نیست ولى اگر تخمک زن را در خارج از رحم با اسپرم مردى دیگر بارور کنند ودر رحم او جاى دهند از این جهت حرام نیست گرچه خلاف احتیاط است ولى چون این امر مستلزم کشف عورت مى شود از این جهت در غیر حال ضرورت جایز نیست و ضرورت بر فرض که باشد با یک فرزند برطرف مى شود ودر هر حال این بچه فرزند شوهر نیست وجایز نیست اورا به نام خود ثبت کند و او را فرزند خود بداند یا بخواند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی :
اسپرم به معنای اسپرمی که در منی غرق است نجس است و اگر منافع مشروعی داشته باشد مالیت داشته و قابل خرید و فروش است. البته توجه داشته باشید تلقیح نطفه بیگانه، شرعا حرام است و فرزند حاصل نامشروع خواهد بود. تنها راه برای استفاده از نطفه مرد بیگانه این است که مرد موقتا همسر خود را طلاق دهد و آن زن پس از عده به عقد موقت مرد مورد نظر درآید(هر چند اصلا همدیگر را نبینند) سپس نطفه آن مرد را برداشته و در زمان عقد با تخمک زن ترکیب کنند و پس از بخشش باقیمانده مدت عقد موقت و تجدید عقد دایم با شوهر سابق، نطفه ترکیب شده را در رحم او بکارند. فرزندی که متولد می شود بر آن مرد و زن محرم است، ولی تنها از آن زن و صاحب نطفه ارث می برد.

 

سایت ناگهان
اسپرمفوتبالیست‌بازیگرانخامنه‌ایسیستانیمکارم شیرازی

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برخی از مطالب مرتبط با موضوع حاشیه اجتماعی :
  داغ ترین ها  ببین و بخند